0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ybbs Tanıma ve Tenfiz Davası Ybbs Tanıma ve Tenfiz Avukatı

Ybbs Tanıma ve Tenfiz Davası;  yabancı mahkemelerde verilen boşanma kararlarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde geçerli olabilmesini sağlamak amacıyla, Türk yerel mahkemelerine başvurularak açılan tanıma ve tenfiz davaları, 2017 yılı itibariyle kesin olarak kabul edilmiş olan davalardır. Boşanmış olan kişilerin tanıma ve tenfiz davası açmadan boşanma kararlarının geçerli olarak sayılamayacağı bir gerçektir. Ohal kapsamında hazırlanan kararname içerisinde yer alan bu hüküm, özellikle yurt dışında yaşayan ve yurt dışında boşanmış olan pek çok kişiyi yakından ilgilendirir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Açacak Olan Kişilerin Bilmesi Gereken Önemli Hususlar

Tanıma ve tenfiz davası hakkında bilinmesi gereken önemli konular şunlardır; tanıma ve tenfiz davası açmak isteyen kişilerin boşanma kararlarının kesinleşmiş olması şartı ile Türk yerel mahkemeleri başvurması gerektiğidir. Boşanma kararı yurt dışı mahkemelerinde hiçbir surette kesinleşmemiş olan ve davası devam eden kişilerin tarafların tanıma ve tenfiz davası açmaları mümkün değildir. Tanıma ve tenfiz davasında bir diğer önemli ayrıntı ise bu davaların kamu düzenini ihlal edici bir maddeye sahip olup olmadığıdır. Kamu düzenini açıktan ihlal eden hiçbir dava kararı yerel mahkemeler tarafından onay alamaz.

Tanıma ve Tenfiz Davası Açmak İçin Kaç Gün İçinde Mahkemelere Başvurulmalıdır?

Tanıma ve tenfiz davalarında bilinmesi gereken en önemli diğer bir özellik ise bu davaların herhangi bir süre sınırının olmadığıdır. Kişiler istedikleri vakitte tanıma ve tenfiz davasına başvurabilirler. Ancak bu durumun önemli sonuçları da mevcuttur. Özellikle tanıma ve tenfiz davasını ihmal eden bir kişinin yasal olarak herhangi bir hak iddia etme durumu yoktur. Tanıma ve tenfiz davası, ayrıca idari mahkemeler tarafından verilmiş olan kararları kapsamaz. Bunun anlamı ise idari yargılar tarafından (belediye vs.) boşanmış olan kişilerin tanıma ve tenfiz davası için başvurmaları mümkün değildir. Bu davaların açılması kişilerin yasal anlamda ve sosyal anlamda zorluk yaşamasını engeller. Ybbs Tanıma ve Tenfiz Davası açma işlemleri ve Ybbs Tanıma ve Tenfiz Avukatı hakkında detaylıca bilgi edinmek için Avukat Mehmet Ali Helvacı ile görüşülebilir.

Call Now Button