0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yurt Dışında Boşanma Tanıma Tenfiz Aşaması Nasıl Tamamlanır?

Yurt dışında boşanma tanıma tenfiz kararlarının ülkemizde de geçerlilik kazanması için zamanaşımına düşmeden anında sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu noktada konunun uzmanlarından yardım almak sizin için çok daha verimli olacaktır. Dava açma süreci 10 sene olarak belirlenmiştir. Fakat bu konuda alınan Yargıtay kararlarında zamanaşımının boşanma kararını veren mahkemeye uygun şekilde belirlenmesini talep etmektedir.

Yurt Dışında Boşanma Tanıma Tenfiz Aşamalarının En Temel Detayları Nelerdir?

Yurt dışında boşanma tanıma tenfiz davası denildiği zaman kişilerin dikkate alması gereken hususlar;

 • Yurtdışında alınan dava sonuçlarının ülkemizde tanınması ve sisteme işlenmesi için tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekecektir.
 • Dava açma sürecinde konunun uzmanlarından yardım almanız ve dava dosyasını bu şekilde hazırlamanız sizin için daha verimli olacaktır.
 • Tanıma yurtdışında alınan kararın kabul edilmesi ve birinci kademede delil olarak kullanılabilmesi anlamını taşırken bu karara bir icra yükünün eklenmesi konusunda kişilerin özellikle tenfiz davası açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın icra gücü olmayacaktır.

Bu alanda dava dosyasının oluşturulmasının muntazam şekilde tamamlanması gerekiyor. Ancak bu şekilde kısa vadede yurtdışında alınan kararların ülkemizde de geçerliliği olmasını sağlayabilirsiniz.

Dava Dosyasına Eklenecek Olan Belgeler Nelerdir?

Bir boşanma davasının tanınması ve tenfiz edilmesi için dava dosyasına muhakkak şu belgelerin eklenmesi gerekiyor;

 • Pasaport fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Alınan kararın onaylı nüshası ya da orijinali
 • Alınan kararın Türkçeye çevrilmiş hali
 • Yapılan tercümenin doğruluğunu onaylayan konsolos mührü

Eklenen belgelerin kesinlikle apostil şerhi sahibi olması gerekir. Bu şerhe sahip olmayan belgelerin yurtdışında kullanılabilirliği olmayacaktır. Apostil şerhi bir belgenin farklı ülkelerde de geçerli olduğu anlamına gelir.

Karşılıklılık İlkesi Geçerli Olan Ülkeler Hangileridir?

Tanıma ve tenfiz davasının açılması için kararın alındığı yabancı ülkenin kesinlikle ülkemiz ile karşılıklılık ilkesine sahip olması gerekmektedir. Karşılıklılık ilkesi olan ülkelerden bazıları;

 • Polonya, İngiltere, İran, Irak
 • Gürcistan, Arnavutluk, Çin
 • Rusya, Ukrayna, Tacikistan
 • Ürdün, Cezayir, KKTC

Bu listede olmayan ülkelerde alınan kararların kanunen herhangi bir sakıncası olmamasına rağmen tanınması ya da tenfiz edilmesi mümkün olmayacaktır.

Dava Sonucunun Sisteme İşlenmesi

Tanıma ve tenfiz aşamasının tamamlanmasından sonra sisteme kaydedilmesi için anlık şekilde süreç tamamlanmaktadır. Dava sonucu boşanma ile alakalı ise direkt olarak nüfus idaresine gerekli bildirim yapılmaktadır.

Uzman Yardımını Anında Temin Edin

Yurt dışında boşanma tanıma tenfiz aşamasında kişilerin anında alanında uzman olan Helvacı Hukuk Bürosu’ndan yardım alma hakkı bulunmaktadır. Bu alanda oldukça tecrübeli bir ekibe sahip olan avukatlar arasından dava başarı oranına göre ve eğitime göre gönül rahatlığı ile seçiminizi tamamlama fırsatını yakalayabilirsiniz. Gerekli olan vekalet verme işlemlerinin tamamlanmasının hemen sonrasında dava akışının bizzat avukatlar tarafından yürütüleceği de eklenmelidir. Bu davalara kişisel olarak katılma zorunluluğunuz da olmayacak.

Call Now Button