0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yurtdışı Boşanma Tanıma ve Tenfiz Avukatı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı seçimi sırasında oldukça dikkatli olmalısınız. Bu alanda tecrübeli olan kişilerden yana tercihinizi yaparsanız elde edeceğiniz verimlilik çok daha yüksek olacaktır. Boşanma davalarının sonucunun ülkemizde de kabul edilmesi için daha hızlı sonuç alma imkanını kazanacaksınız. Bu alanda kişilerin karşılıklılık ilkesinden başlayarak dava dosyasının oluşturulmasına kadar ayrıca dikkatli olması gerekiyor.

Yurtdışı Boşanma Tanıma ve Tenfiz Avukatı ve Dava Dosya Süreci

Yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı aracılığı ile tamamlanacak olan dava dosya süreci hakkında kişilerin şu detayları göz önünde bulundurması gerekiyor;

  • Yabancı ülkelerde alınan kararların Türkiye Cumhuriyeti’nde de geçerli kılınması için kişilerin kesinlikle tanıma ve tenfiz davası açması gerekiyor.
  • Tanıma davasının sonucunda direkt olarak davanın kabulü sağlanırken tenfiz davasının sonucunda da bu kararın kabulü üzerinden icra imkanı elde edilir.
  • Bu kararların onaylanması için kesinleşmiş bir kararın elinizde bulunması gerekir. Yabancı ülkede mahkeme sonucunun hem şeklen hem de madden kesinleşmiş olması en temel detaylar arasında bulunur.

Bu detaylara bakıldığı zaman hukuki boşluklardan kendi lehine karar çıkartmaya çalışan kişilerin tespit edilmesi için de büyük bir çaba sarf edildiği görülmektedir.

Dava Dosyasına Eklenecek Olan Belgeler

Dava dosyasına eklenecek olan belgelerin kesinlikle apostil şerhine sahip olması gerekiyor. Apostil şerhi olmadan kişilerin herhangi bir şekilde dava dosyasına belge eklemesi durumunda bu dava dosyasının olumlu yönde yanıtlanmayacağını bilmelisiniz. Bu noktada apostil şerhi kişilerin yurtdışından almış oldukları belgenin farklı ülkelerde de geçerli olduğunu ve kullanılabileceğini yansıtmaktadır. Özellikle boşanma davalarından kesinleşmiş karar kağıdının muhakkak apostil şerhine sahip olması gerekir.

Mahkemenin görevsizlik kararı vermemesi için dava dosyasının hangi mahkemeye sunulacağı konusunda da dikkatli olunmalıdır. Ana temel dava hangi mahkemede geçerli ise kişilerin tanıma ve tenfiz davasını da o mahkemede açması gerekir.

Kanun Üstünlüğü Nasıl Uygulanıyor?

Yabancı ülkelerin kanunlarına göre legal olan ve karara da yansıtılan durumların ülkemizde kabul görmemesi durumunda bu dava sonucunun tanınması ya da tenfiz edilmesi söz konusu değildir. Kamu düzeninin ve hukukun korunmasının oldukça önemli bir yere sahip olduğu ayrıca belirtilmesi gereken hususlardandır. Kanun üstünlüğü kapsamında sadece hukuki boyut değil sosyal manada da hayatın muhafaza edilmesi ve normların korunmasının ana amaç olduğu görülüyor.

Uzman Yardımı Nasıl Alınır?

Yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı arayışında olan kişiler Helvacı Hukuk’tan gerekli olan tüm bilgileri alabilir. Bu alanda sorun yaşamamak için gerekli olan tüm verileri anında tarafınıza sağlayacaktır. Dava için vekaletin verilmesinin hemen sonrasında dava süreci ile alakalı tüm takip aşamasının da bizzat avukatınız tarafından tamamlanacağı eklenmelidir. Avukata vekalet verme aşamasının hemen sonrasında bu davalara kişisel olarak bizzat katılma gibi bir zorunluluğun da anında ortadan kalkacağı eklenmelidir.

Call Now Button