Boşanma Süreci Hukuki Olarak Nasıl Gerçekleşir?

Evliliklerin, çeşitli nedenlerden dolayı bitmesine boşanma adı veriliyor. Resmi bir şekilde bir araya gelen ve bir süre beraber yaşayan insanlar, farklı sebeplerin ortaya çıkması nedeni ile ayrılmak için mahkemeye başvururlar. Bu süreçte iki farklı hukuki durumun olduğunu görüyoruz. Bunlardan birisi çekişmeli boşanma adı ile anılırken, diğeri ise anlaşmalı boşanma ismi ile biliniyor.

Anlaşmalı Boşanma Ne Anlama Geliyor?

Boşanma sırasında ortaya çıkan hukuki süreçlerden birisi anlaşmalı boşanma olarak anılıyor. Bu boşanma türün, iki tarafın da kendi rızası ile boşanmak istediği durumlar için geçerli. Yani hem kadın hem de erkek, boşanmak istiyorsa ve bunu da hukuki bir şekilde ifade ederek, mahkemeye başvuruyorlarsa, buna anlaşmalı boşanma ismi veriliyor.

Dilekçe Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey bir dilekçe hazırlamak. Fakat bu dilekçenin profesyonel bir şekilde hazırlanması ve yazılması gerekiyor. Bu noktada arzuhalciler yerine işi daha iyi bilen Helvacı hukuk bürosundan yardım alabilirsiniz. Böylelikle tam anlamı ile hukuk diline uygun bir dilekçe ile boşanma sürecini başlatmak kolay olacaktır.

Dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlar:

  • Dilekçenin yazım aşaması son derece önemli olduğu için bu noktada arzuhal ya da benzeri kişilerden yardım alınması pek de mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bu yüzden yapılması gereken ilk şey uzman bir avukat ile bu konu hakkında detaylı bir şekilde görüşmek ve dilekçeyi de o kişiye hazırlatmaktır.
  • Dilekçe iki nüshadan oluşmalıdır. Yani iki dilekçenin yazılması gerekmektedir. İki dilekçe de aynı ifadelere sahip olmalıdır.
  • Dilekçe içerisinde tüm konulara dair bilgilerin olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında kesinlikle var olan çocuğun velayeti ile alakalı bilgilere de yer vermek gerekiyor. Bu konuda kadın ve erkeğin çocuğun velayeti konusunda anlaşması şart.
  • Mal varlığının paylaşılması, ödenecek olan nafaka ve tazminat gibi konuların da dilekçede bulunması lazım.
  • Dilekçedeki her türlü önemli bilgiyi yazdıktan sonra yapılması gereken şey ise o günün tarihini dikkatli bir şekilde yazmak ve sonrasında da imzalamak.
  • İmza noktasında hem kadının hem de erkeğin imza atması gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

En çok merak edilen konuların başında ise bu tip boşanma davalarının ne kadar sürdüğü geliyor. Çünkü boşanmak isteyen taraflar bu sürecin bir an önce bitmesini istiyor. Bu tip boşanma davaları oldukça kısa sürüyor. Bunun süresi değişiyor. Hatta gün içerisinde biten davaların da olduğunu görüyoruz. Bu süreçte profesyonel ve iyi bir şekilde yardım almak için piyasada uzun süreden beri hizmet veren Helvacı Hukuk Bürosunu ziyaret etmek gerekiyor. Anlaşmalı boşanma davaları konusunda uzman avukatlara sahip olan büro, bu konuda size her türlü desteği verecektir.

Boşanma davaları ne tür davalardır?
Boşanma davaları anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olarak farklılık gözetir. Anlaşmalı boşanma davaları, tek celsede sonuçlanır. Fakat çekişmeli boşanma davaları için aynı durumun söylenmesi mümkün değil. Davaların sebeplerine göre kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılması da mümkün.
Bir kadın boşanma davası açarsa hakları nelerdir?
Boşanma davasını kadın açtığı takdirde kazanım elde edebileceği gibi bir durum söz konusu değildir. Davayı erkek ya da kadında açsa, hukuki boyutta kazanımları bulunmaz. Fakat kadının yasal olarak boşanma davalarında belirli hakları mevcuttur.
Boşanma davası dilekçesi ne kadar?
Boşanma davalarında dilekçe, mahkemeye verilir. Fakat burada belirli bir ücret ödenmelidir. Ücretlendirme anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanmaya göre farklılık sağlar.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/guzelyali-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasinda-munasip-ev-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/harmandere-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davalarinda-ispat-nasil-yapilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/arnavutkoy-anlasmali-bosanma.html

“Boşanma Süreci Hukuki Olarak Nasıl Gerçekleşir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara