Meskeniyet İddiasında Münasip Ev Nedir?

Meskeniyet iddiasının ne olduğuna öncelikle cevap verecek olursak bunun genelde icra ve iflas kanununda işlendiğini söyleyebiliriz. Haciz işlemleri için bahsedebileceğimiz mesken davaları için farklı kurallar ve kanunlar vardır. Mesken davasına sebebiyet veren madde de kanunun 82/12.maddesinde geçiyor. Burada yazılana göre borçlu olan kişinin ekonomik ve sosyal statüsüne uygun bir evi varsa bunu haczetmek mümkün değil. Yani borçlu kişinin evini haczedebilmek için o kişinin statüsüne uygun olmayan ve sosyal yaşamına çok daha fazla gelecek bir evde oturuyor olması gerekir. Yani kıymetinden büyük olan bir evde oturuyorsa bu kez haciz işlemi uygulanabilir.

Bu madde nedeniyle borçlu kişinin münasip bir evde oturup oturmaması da haciz işlemleri için son derece önemli oluyor. Bu durumda da akıllara münasip evin nasıl belirlendiği sorusu geliyor. Böylesi durumlarda çok fazla etken münasip evin uygunluğunu denetlemek için kullanılsa da genelde yine de haciz memurunun istediği sonucu verebileceğini de söyleyebiliriz. Yani meskeniyet iddiası için evin münasip olduğuna kanaat getirilse bile haciz memuru isterse evi haczedebiliyor ve bu durumda yapılması gereken yetkili kişinin haciz için karşı dava açması oluyor.  karşı dava durumu özellikle de aile konutu şerhi durumlarında açılabiliyor. Çünkü borçlu olan tek bir birey olsa da aileye ait olan ev için her bireyi etkileyecek bir haciz işlemi uygulanması mümkün olmuyor.

Münasip Ev Ne Anlama Geliyor?

Açık ve ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse münasip ev kavramı aslında konut içerisinde yaşayan kişiye uygun bir ev olduğu anlamına geliyor. Bunun için bazı durumlar da belirleyici oluyor. Yani kişinin sosyal durumu baz alınarak ve kazandığı para düşünüldüğü zaman oturduğu konutun değeriyle kıyaslanıyor ve sonucunda da bu ev için uygun olup olmadığına karar veriliyor. Ayrıca eve bakılırken sadece ev anlamında düşünmek de yanlış olur. Çünkü bununla birlikte aynı zamanda evde yaşayan diğer bireylere de bakılıyor ve ev içerisindeki yaşam döngüsüne göre evin borçlu için münasip olup olmadığına karar veriliyor.

Aile kavramı geniş bir kavram olduğu için kimi zaman dahil edilen bireyler arasında sadece borçlunun çocukları yer almıyor. Örnek vermek gerekirse çocukları ve çocuklarının eşiyle yaşayan kişilerde münasip ev kavramı geniş açıdan ele alınıyor ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler de düşünülüyor. Evdeki eşyalara da bakıldığını söyleyebiliriz. Kanun evde yaşayan ve borçlu olan kişiyi de düşündüğü için, evi kaybetmesi durumunda statü kaybedecek ve sosyal anlamda zayıflayacak kişilerin elinden evi almamaya çalışıyor ve haciz işlemlerinin önünü tıkıyor. Ancak yine de borçlunun alacaklıya parasını temin etmesi için önemli yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Mesken İddiası İçin Hangi Konutlar Geçersiz Sayılır?

Aile konutu şerhi olan dairelere haciz işlemi uygulamak zordur. Çünkü burada borçlu her ne kadar bir kişi gözükse de oturulan konut aynı anda bir çok bireyi barındırmakta ve birden çok bireyin kararlarıyla işlem yapılabilmektedir. Bu nedenle aile konutu şerhi evlerindeki haciz işlemleri daha farklı prosedürlerle yapılır diyebiliriz. Meskeniyet iddiası yapacak kişinin profesyonel bir avukat olması işlemlerin çok daha kısa sürede yapılmasını sağlayacaktır.

Ev ipotekliyse de değişken sistemler olduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca evi zirai kredi, esnaf kredisi gibi kredilerle alırsanız  da mesken anlamında haciz işlemleri uygulanmayabilir. Ancak bu durum normal banka kredisiyle alınan evi kapsamaz. Bu nedenle banka kredisiyle aldığınız ev için borcunuz olmamasına dikkat etmelisiniz diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-sureci-hukuki-olarak-nasil-gerceklesir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-davalari-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-davasi-nasil-aciliyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-yeni-mahalle-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasi-yapabilme-sartlari-nedir.html

Hemen Ara