Haciz İcra Kurtuluşu Meskeniyet İddiasında Saklıdır

Pek çok kişi belirli bir borç nedeni ile icralık olabiliyor. Bu durumda ise oturmuş olduğunuz konutu koruma hakkınızın olduğunu görebiliyorsunuz. İlk olarak yapılması gereken en önemli şey meskeniyet iddiası sunmak olacaktır. Genel olarak bu durumu oluşturabilmeniz için sadece 7 gün söz konusudur. Bu da haciz işlemlerinin başlamasından sonraki 7 gün için geçerli bir durum oluyor. Bu 7 gün içerisinde hemen memur işlemlerini şikayet etmelisiniz. Şikayetinizden sonra da dava açılacaktır. Davanın olumlu sonuçlanabilmesi, hızlı bir sonuç gelmesi ve olumlu yanıt alabilmesi adına sizlere kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunuyorum.

Meskeniyet İddiası Nasıldır?

Genel olarak ön bir şarta ihtiyaç duymadan davayı açabiliyorsunuz. Borçlu olan kişinin ne kadar borcunun olduğu ya da neden borçlu olduğu önemli olmuyor. Sadece konut üzerinde bir borç söz konusu ise o zaman meskeniyet iddiasında bulunamıyorsunuz. Bu nedenle de işlem yaparken zorluk yaşamak da söz konusu olabiliyor. Bu aşamada öncelikle mahkemenin borçlu olan kişileri araştırması ve gelir durumlarına erişebilmesi gerekiyor. Gelir durumlarına erişim sırasında sadece borçlu olan kişinin değil, bakımında yükümlü olduğu kişilerin de gelirlerinin incelenmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde tam bir rapor hazırlanabiliyor. Bu hazırlanan rapor ise hemen bilirkişiye gönderiliyor ve bilirkişinin de bir rapor hazırlaması isteniyor. Eğer ki tüm bilgileriniz haline münasip olduğunu gösteriyorsa o zaman sorun yaşanmıyor ve hemen haciz geri çekiliyor. Ama eğer ki çıkan karar haline münasip değil ise o zaman sorun yaşanması söz konusudur. Çünkü buradaki konutun satışı gerçekleşir. Alacaklı da parasını bu şekilde almış olur.

Meskeniyette İpotek Etkisi

İpotek demek “ben bu evi gözden çıkarmaya hazırım” demektir. Bu da mahkemelerde olumlu bir etki yaratmaz. O nedenle şuan ya da daha öncesinde evin ipotek altına alınmış olması davanın olumsuz şekilde sonuçlanmasına neden olacaktır. Genel olarak mahkemelerin 3 adet ipoteği affettiğini görebiliyorsunuz. Bunlardan biri mesken için çekilen kredilerde yapılan ipoteklerdir. Diğeri zirai işlemlerde yapılan ipotekler olur. Sonuncusu ise esnaf kredilerini kapsar. Meskeniyet iddiası yapılacaksa başka bir ipotek konusu olmamalıdır.

Aile Konutu Şerhi İle Eşlerin Eşitliği

İlk olarak konutların dokunulmazlığını sağlamak hem aile bütünlüğü için hem de bireysel olan borçlanmalarda evi korumak adına çok önemli bir konudur. Aile konutu şerhi sayesinde konutların dokunulmazlığını korumak bir o kadar kolay olacaktır. Öncelikle bu durumlar Medeni Kanun üzerinde de Yargıtay üzerinde de kabul gören durumlardır. Bu iki birime göre eşlerin bir arada yaşamlarını sürdürdükleri satın alınmış ya da kiralanmış ev aile konutu olarak kabul ediliyor. O nedenle aile konutu üzerindeki işlemleri de biliyor olmak gerekiyor. Eğer ki aile konutu söz konusu ise eşlerden birinin imzası olmadan ipotek yaptırmak, evi devretmek, evi kiralamak, kirada olan evin sözleşmesini feshetmek gibi hiçbir işlem yapılamaz. Tüm bu işlemler için iki eşin de imzasının olması gerekiyor.

Aile Konutu Şerhi Belgeleri

Öncelikle bu aile konutu şerhi işlemleri yapılacaksa o zaman sadece iki adet belgenin olması yeterli oluyor. Burada ikamet belgesi sunulmalıdır. Bu belge sayesinde eşlerin her ikisinin de aynı konut içerisinde yaşadığı gösterilebiliyor. Aynı zamanda aile kayıt örneğinin de alınıyor olması gerek. Bu kayıt örneği sayesinde evli olan çiftin bilgileri ispat edilmiş oluyor. Genel olarak eşlerin bir arada hareket etmesi, bireysel borçlarından ikili bir şekilde değerlendirilmemeleri için her zaman bu şerhin oluşturulması çok önemli bir konudur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasinda-munasip-ev-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-geldiginde-meskeniyet-iddiasinda-bulunmak.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozlesmesi-meskeniyet-icin-onemli-mi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-davalari-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhinden-oturu-meskeniyet-iddiasinda-hizli-cozum.html

“Haciz İcra Kurtuluşu Meskeniyet İddiasında Saklıdır” üzerine 11 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara