Kira Sözleşmesi Meskeniyet İçin Önemli mi?

Kira kontratı her şeyin yazılı bir şekilde kağıda dökülebilmesi ve anlaşmanın iki taraf için de kesin, net olabilmesi için son derece önemli. Bundan yola çıkarsak kira sözleşmesi kiracılar ve ev sahipleri arasında mutlaka yapılması gereken sözleşmeler arasında yer alıyor. Mülk sahibinin de kiracının da ayrı ayrı hakkını koruduğunu söyleyebileceğimiz bu sözleşme iki taraf için de sorunsuz bir iletişim kurulmasını sağlıyor. Kontrata imza atıyan mülk sahipleri de kiracılar da tüm hükümleri sözleşmeyi imzalayarak kabul etmiş sayılıyor. Kira kontratı belirli bir süreli ya da belirsiz süreli olarak yapılabiliyor ve kararlaştırılan vakit geçince otomatik olarka kira sözleşmesi süresiz bir sözleşme haline dönüşüyor.

Kiracının Sözleşme İçerisindeki Hakları Neler?

Ev sahibinin hakları olduğu gibi kiracının da hakkı olduğunu söylemiştik ve meskeniyet iddiası gibi haciz problemleriyle uğraşmıyorsanız sorunsuz bir ev sahibi- kiracı ilişkisi yaşayabilirsiniz. Kontrat süresi son derece önemlidir ve hiç bir ev sahibi bu süre dolmadan kiracıyı çıkarma hakkına sahip değildir. Kontrat süresinin bitmesine en azından bir ay kala mülk sahiplerinin kiracılara evden çıkması gerektiğini söylemeli. Eğer ev sahibi böyle bir ihtarname çekmiyorsa o zaman bahsi geçen kontrat süresi bittiği için kendiliğinden otomatik olarak yenileniyor ve süresiz sözleşme haline geliyor. Süresiz kontratlarda da içeride oturan kiracıyı çıkarmak son derece zor olabiliyor.

Meskeniyet iddiası ve benzeri problemler için evin uygunluğu son derece önemli olduğu için, kiracılar kendi sosyal hayatına uyan bir evde oturmayı tercih etmelidir ve ev içerisinde bir ayıp varsa bunu düzeltmek için mülk sahibine başvurabilir. Kiracının talep ettiği bu ayıp giderilmezse kiracı istediği zaman çıkma hakkına da sahip olur. Dilerse kira bedelinden bir sonraki ödeme zamaında indrebilir ya da sıfır olan bir benzeriyle eve ait sorunun giderilmesini isteyebilir. Kiracının bir diğer hakkı da mülk sahibine hiç bir şekilde zarar vermeyecek bir biçimde evi yeni birine kiraya vermektir. Ancak bu kullanım hakkı her nekadar yeni kiracı da olsa da ev sahibinin ilgilisi ilk kiracı olacaktır.

Kiracı evi yeteri kadar kullanamadığını düşünüyorsa veevden çıkmak istiyorsa böylesi durumlarda da haklı gerekçesini vakit kaybetmeden ileterek evden çıkabilir. Evin demirbaşı sayılabilecek tüm yerlerinin tadilatı ya da yenilemesi gibi durumları sadece ev sahibi yapar. Apartman yönetiminde etkin olanlar genelde ev sahipleri olsa da dileyen kiracı da ev sahibinden gerekli vekaletnameyi alarak yöneticilik için apartmanda da faal olabiliyor.

Aile Konutu Şerhinde Kira Sözleşmesini Kim İptal Ediyor?

Aile konutu şerhinde kira sözleşmesini iptal eden sadece bir kişi olmuyor. Çünkü aile konutu şerhine bakarsanız bir konut için tüm aile bireylerinin onayı olduğunu görürsünüz. Yani kira sözleşmesi iptal edilecekse eşlerden her ikisinin de mutlaka onayı gerekir. Bu durumda tek bir tarafın kira sözleşmesini iptal edebilmesi, yeni maddeler ekleyebilmesi ya da hayat standardını değiştiren yenilikler yapabilmesi pek mümkün değildir. Bu tür değişiklikleri yapmak için her bir aile ferdinden onay alınması önemlidir.

Aile konutu şerhinin dikkat çeken özelliği aile bireylerinin haklarını koruması ve bu durumun özellikle de kadınlar için son derece önemli olmasıdır. Boşanmak isteyen ve evi terkeden erkekler, tek başlarına mülkleri satabilmekte ya da sözleşmeleri habersiz bir şekilde iptal edebilmektedir. Ama aile konutu şerhi sayesinde herkesin söz hakkı olacak ve habersiz bir şekilde satış, benzeri işlemler de yapamayacaktır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-icra-kurtulusu-meskeniyet-iddiasinda-saklidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altaycesme-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-nasil-koyuluyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/miras-sozlesmesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-masraflari-2019.html

Hemen Ara