Tüketiciler ve İşçiler Kime Başvurmalı

İşçilerin çalışma süreciyle ilgili hak ihlali ortaya çıkabilecek durumlar doğrultusunda başvuruların her birinin de Mehmet Ali Helvacı’nın hukuk bürosu olan Helvacı Hukuk Bürosu aracılığıyla yapılması mümkündür. Tüketici haklarının savunulması ve tüm davaların açılabilmesi için de başvuruda bulunabilir ve olayı anlatabilirsiniz.

İşçilerin Hak İhlali Sayılabilecek Durumları

  • Haftalık İzinlerin Yok Sayılması

Bir işçinin hafta içerisinde 45 saatten fazla çalışmasına rağmen haftalık bir günlük tatilinin dahi yok sayıldığı bazı durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu tarz durumlarda işveren hiçbir şekilde işçiye o gün de çalışmak zorunda olduğuna dair baskı yapamaz. Direkt olarak Maltepe işçi avukatı ile görüşmeniz ve sizi haftanın yedi günü çalışmakla, yoksa işten çıkarmakla tehdit ettiklerini belirtmeniz halinde de dava açılabilir. Hiçbir kurumda işçilerin köle gibi kullanılmasına ve çok uzun saatler ve günler boyunca dinlendirilmeden çalıştırılmasına da izin verilmiyor.

  • İhbar Yapılmadan İşten Çıkarmak

Normalde kanunda her iki tarafın da hem işçi hem de işveren olmak üzere kanunda, işle ilgili yol ayrımına gelindiği taktirde, çıkma sürecinden belirli bir süre önce bilgi vermeleri gerekiyor. Bu süreç 6 aydan az birlikte çalışma süreci bulunuyorsa 2 hafta önce, 6 ay ila 1,5 yıla kadar beraber çalışılmış ise 1 ay öncesinden haber vermek zorundadır. İşverenin haber verme süresi 1,5 yıl ila 3 yıl arasında çalışmış olan işçiler için 6 hafta öncesinden ve 3 yıldan uzun süre çalışmış olan işçiler için ide 8 hafta öncesinden belirtilmemesi halinde, Maltepe işçi avukatı tarafından da dava açılmasına neden olabilecektir.

Tüketicilerin Hak İhlali ve Sözleşme Sorunları

  • Haksız Şart Sözleşme Detayı

Firmaların belirli cihazların satışında veya abonelik sürelerinde belirtmiş oldukları haksız şartlar nedeniyle müşteriler de aşırı derecede mağdur olabiliyor. Örneğin bir ürünün maksimum verim alınabilmesi için oluşması gereken ortam derecesi -10 olarak belirtilebiliyor ve bu bildiri sadece sözleşmenin küçük bir bölümünde araya sıkışmış halde bulunmasına rağmen, ürünün maksimum performans değerleri de tanıtım değerleri olarak kullanılıyor. Belirtilen çevresel şartları karşılamadığınız taktirde zaten o kalitede bir kullanım şansına sahip olamıyorsunuz fakat firma size sattığı üründe hangi verimlilikle cihazı değerlendirdiğinize bakmaksızın, en yüksek verimde de en düşük verimde de kullansanız, aynı fiyatı talep ediyor. Bu tarz detayları yakalayan müşteriler de en kısa zaman içerisinde Maltepe tüketici avukatı aracılığıyla, mağdur olduklarını belirtebilir ve tazminat talebinde bulunabilirler.

  • Taksitle Satışta Cayma Süreci

Tüketicilerin almış oldukları bir ürünün her zaman için eğer özellikle de taksitle alınmışsa herhangi bir şekilde ceza ödemeden de geri götürerek sözleşmeyi iptal etme hakkı bulunur. Bu süre zarfında da satıcının veya sağlayıcının da ürünün zarar görmemiş, darbe almamış, herhangi bir yazılım yüklenmemiş veya bir eklenti, çıkarım yapılmamış olduğundan emin olması gerekiyor. Ancak bu sayede malın gözden geçirilerek sorunsuz olduğunun ve kullanılabilir olduğunun anlaşılması halinde değerlendirmeye uygun hale getirmesine izin verilebilecektir. Tüketiciler de bu kanun doğrultusunda yedi gün içerisinde satıcıya gittikleri taktirde eğer satıcı ürünü herhangi bir incelemeye dahi almadan kabul etmezse, bu tarz durumlarda Maltepe tüketici avukatı ile görüşebilirsiniz. Sonrasında ise zaten kanun sizi destekler nitelikte olduğu ve zarar gelmemesi, herhangi bir kullanım sorunu oluşturulmaması gibi durumları desteklediği için de sorun oluşmadığından eminseniz cayma sürecini değerlendirebilirsiniz. Finansal kiralama faaliyetlerinde ise herhangi bir şekilde taksitle de nakit de alınmış olsa ürün iadesine izin verilmeyeceği unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/gizliligin-ihlali-sucu-ve-cezasi-tck-285.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/calisan-ve-tuketici-haklari-kanunlari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-avukati/istanbul-bosanma-avukati

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketicilerin-karsilastigi-sorunlar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ticari-isletmelerin-hizmetlerine-iliskin-uyusmazliklar-nasil-cozulur.html

“Tüketiciler ve İşçiler Kime Başvurmalı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara