0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kira Tespit Davası Masrafları 2020

Kira bedelinin belirlenmesini isteyenler tespit davalarını göz önünde bulundurabilir. Üstelik hem kiracının hem de kiraya verenin bu yönde harekete geçmesi mümkün. Yeni kira döneminde anlaşmazlık yaşayan kişilerin davaya başvurdukları görülüyor. Bu aşamada kira tespit davası masrafları 2019 yılına göre ele alınabilir. Masrafları göz önünde bulunduranlar dilekçe hazırlıklarına geçebilir. Şöyle ki;

  • Dava sürecinde kullanılan malzemeler ve işlemler incelenir.
  • Her dava belirli masraflar üzerinden yürütülmektedir.
  • Kira tespitine yönelik net bir tutar belirtmek mümkün değil.

Ancak ortalamaya göre fiyat bilgisini elde edersiniz. Örneğin 600 – 700 TL kadar harç bedellerine yer verilmektedir. Yeni dönemde bu bedeller farklılık gösterebilir. Bu yüzden avukatlarınızın yönlendirmelerini dikkate almanız faydalı olacaktır.

Kira Tespit Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz kira tespit davası masrafları 2019 için güncellenebilir. Bu durumu dikkate alanlar başvuruları üzerinden harekete geçebilir. İstediğiniz dönemde kira tespitine yönelik dava açabilirsiniz. Şöyle ki;

-Taraflar; Önceden de söylediğimiz gibi hem kiracı hem de ev sahibi tarafından davanın açılması mümkün. Hatta varsa paydaşlar dahi davaya dahil olur. Olası vefat durumlarında mirasçılar tarafından davanın yürütülmesi söz konusudur.

-Dilekçe; Yazılı ya da sözlü olan kira sözleşmeleri dikkate alınır. Tüm bu şartlara uygun olanlar dilekçe yolu ile başvuruda bulunabilir. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından işlemler başlatılır. Yetikili mahkemeye başvurmanız halinde sonuç alırsınız.

Kira Tespit Davasının Sonuçları Nelerdir?

Kira tespit davası masrafları 2019 yılında farklı tutarlardan ifade edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ortalama 600 – 700 TL şeklinde harç bedellerine yer verilebilir. Sonuç olarak kira tespitine ilişkin sözleşmeler ve taraflar dikkate alınır. Arkasından da;

  • 5 yıldan kısa ya da uzun olan sözleşmelere yönelik ayrı hususlar incelenir.
  • ÜFE artış oranlarına bağlı olarak kira tespiti gerçekleşir.
  • Hakimin hakkaniyeti de bu aşamada devreye girmektedir.

Kira Tespit Davasında Şartlar Nelerdir?

Her dava belli başlı şartlar üzerinden yürütülür. Örneğin kira tespiti için geçerli kira sözleşmelerine ihtiyaç duyurulur. Yazılı ya da sözlü olan sözleşmeler üzerinden inceleme başlatılır. Bu yolla kira bedeli, yeni dönem kira ve artış oranları tespit edilir. Beraberinde gelen şartlar arasında hukuki yarar dikkatlerden kaçmıyor. Davanın açılması için hukuki yararı belirtmek gerekir. Ancak bu yolla red yanıtı almadan davanın gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Kira Tespit Davasında Zamanaşımı Nedir?

Kira ilişkiniz devam ederken dava sürecine geçebilirsiniz. Sadece davanın açıldığı süreye bağlı olarak hesaplamalara gidilmektedir. Örneğin yeni kira döneminden 30 gün önce açılan davalarda yeni kira bedellerine göre hesaplamalara gidilmektedir. Bu aşamada ihtara başvurulabilir. Zorunlu olmasa da ihtar sayesinde sürecin belirlenmesi daha kısa sürer. Neticesinde de sözleşmede yer alan tutarlar üzerinden hesaplama yapılır. ÜFE oranları ile hakimin hakkaniyeti neticesinde ise tutar karara bağlanır.

Call Now Button