Kira Tespit Davası Kaç Yıl Sonra Açılabilir

Belli başlı şartlar üzerinden kira tespitine yönelik dava açılabilir. Örneğin en başta kira sözleşmeleri talep edilir. Geçerli olan yazılı ya da sözlü kira sözleşmeleri dikkate alınır. Dava sürecinin hızlı ilerlemesi ve ispatlara yönelik yazılı sözleşmeleri temin etmek daha doğru olacaktır. Bu şartı dikkate alanlar kira tespit davası kaç yıl sonra açılabilir sorusuna yanıt bularak harekete geçebilir. Şöyle ki;

 • Tespit davalarına ilişkin zamanaşımı kavramları dikkate alınmalıdır.
 • 5 yıllık olan sözleşmelerde farklı unsurlar dikkate alınır.
 • 5 yılın üzerinde olması halinde de mahkeme tarafından farklı durumlar incelenir.

10 yıl sonra dahi kira tespiti davasına başvurulabilir. Üstelik bu aşamada bildirim yoluna gidilebilir. Nitekim hem bildirim hem de dava yolu ile kira tespit davalarının ve fesih işlemlerinin gerçekleşmesi söz konusudur.

Kira Tespit Davasında Zamanaşımı Nedir?

Kira tespit davası kaç yıl sonra açılabilir merak edenler kira ile ilişkili her dönem ifade edilir. Zaman aralığı üzerinden de kira tespitinin yapılması sağlanır. Buradan anlaşıldığı üzere dilediğiniz zaman yani sözleşmeye bağlı olmanız halinde, tespit davalarına geçilebilir. Bu aşamada;

-30 Gün; Kira bedelinin tespitinde yeni kira dönemi göz önünde bulundurulabilir. Bunun için dönemin en az 30 gün öncesinde dava açılması gereklidir. Her ne kadar zorunlu olmasa da ihtar çekilebilir. İhtar yolu ile süreyi belirlemeniz ve tespiti kolay hale getirmeniz mümkün olacaktır.

-Bildirim; Kiracıya yazılı bir bildirim gönderilmesi halinde de yeni kira dönemine bağlı olarak tespit gerçekleşir. Bu aşamada kira dönemine göre artış oranları da göz önünde bulundurulur. Oranların belirlenmemesi durumunda mutlaka bildirim gönderilir ve davaya geçilir.

5 Yılın Altında Kira Tespiti Nasıl Yapılır?

Kira tespit davası kaç yıl sonra açılabilir sorusuna yukarıda belirttiğimiz yanıtlar eşlik eder. Ancak 5 yıla ilişkin hususlar dikkate alınmalıdır. Özellikle de belirli bir artış oranı yoksa 5 yıl içerisinde sözleşmeye bağlı olarak dava açılması gereklidir. Şöyle ki;

 • 5 yılı aşmayan sözleşmelerde kira artış oranı önem arz eder.
 • Belirli bir oran yoksa ÜFE verilerine göre hesaplama yapılır.
 • Hakim tarafından oranlar üzerinden kira bedeli ortaya çıkarılır.

Yani yasal sınırların devreye girdiği açık durumda. Üretici fiyat endeksi üzerinden artış oranları dikkate alınır. Bunun üzerinde olan artış oranlarının da reddedilmesine karar verilir.

5 Yıldan Uzun Kira Tespiti Nasıl Yapılır?

5 yıldan uzun olan kira sözleşmelerinde farklı detaylar başvurulur. Aynı şekilde 5 yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde de aynı durum geçerlidir. Ortak anlaşma varsa işiniz daha kolay olacaktır. Olmaması halinde tespit süresi uzayabilir. Bu gibi durumlarda hakim hakkaniyetli olarak bir karar verir. Nitekim 5 yıldan uzun olan kira sözleşmelerinde ÜFE artış oranları dikkate alınmaz.

Uzun Süreli Sözleşmelere Göre Dava Süresi Nasıl?

Kira sözleşmesinin uzun süreli olması halinde erken dava açmaya gerek yoktur. Hukuki yarara bağlı olarak dava sürecine geçmeniz en doğrusu olacaktır. Bunun için de sözleşmenin sona ereceği yıl göz önünde bulundurulabilir. O yıl içerisinde açılan davadan kira tespitine geçilmesi esas alınır.

Kira Bedelinin Belirlenmesi Davası Kaç Yılda?
Kira bedelinin belirlenmesi davasında sonuçlanması hakkında net bir bilgi verilememektedir. Bunun sebebi kira tespit davalarında delillerin incelenmesi ve mahkemenin işleyiş tarzıdır. Ancak genel bir bilgi verilecek olursa bu davaların sonuçlanma süresi 1 ila 1,5 sene arasında değişim göstermektedir.
Kira Bedelinin Hakim Tarafından Belirlenmesi Kaç Yılda Bir Talep Edilir?
Kira bedelini bilirkişi olarak bir hakim tarafından değerlendirilmesini ve karar verilmesini isteyen kişiler beş senede bir talep etme hakkına sahiptir. Kişiler bu talepleri gerekli davaları açarak yapabilmektedir.
Kira Tespit Davası Neden Açılır?
Kira tespit davaları kiracı ve mülk sahiplerinin kiralanacak yerin asıl fiyatını öğrenebilmek adına açılmaktadır. Kiracılar bu sayede fazladan kira ödemekten kaçınabildikleri gibi mülk sahipleri de kendi mallarının asıl fiyatlarını öğrenebilmektedir.
Ev Sahibi Geriye Dönük Zam Yapabilir Mi?
Ev sahiplerinin geriye dönük bir şekilde zam yapma gibi bir hakları bulunmamaktadır. Bu kişilerin kira artışlarını ancak kiracıları ile yaptıkları sözleşmenin bitiminde yapabilirler. Ancak bu miktarında taraflara sözleşmenin bitimine yaklaşık bir ay kala söylenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-masraflari-2019.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-vekalet-ucreti-nedir-surec-nasil-isler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-mustafa-kemal-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/malpraktis-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-kars%cc%a7i-vekalet-ucreti.html

“Kira Tespit Davası Kaç Yıl Sonra Açılabilir” üzerine bir yorum

 1. 10 yılı aşkın kiracı olarak her yıl kontrat uyarınca artış yapıldı.En son yapılan yasal değişiklik uyarınca %25 kira artışı yeni kira döneminde ödendi.Kiralayan bu durumda kira tespit davası açmak istiyor.30 gün önceden de herhangi bir bildirim yapılmadı.Hukuken dava açabilir mi
  Saygılar

  Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara