Kira Tespit Davası Vekalet Ücreti Nedir? Süreç Nasıl İşler?

Kira tespit davası vekalet ücreti belirlenme aşaması da sıklıkla tartışma yaratan detaylar arasında bulunuyor. Öncelikle son dönemlerde kira tespit davalarının artış gösterdiği belirtilmeli. Kiracıların haklarının muhafaza edilmesi için özel bir alt yapı oluşturulmuştur. Siz de en kısa sürede verimli bir kazanım elde etmek için konunun uzmanları tarafından oluşturulmuş dosyanız ile başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Kira Tespit Davası Vekalet Ücreti Belirlenmesi

Kira tespit davası vekalet ücreti belirlenme aşamasında hukuki manada dikkate alınması gereken hususlar;

  • Kira tespit davasında verilen karar ile son ödenen kira tutarı arasındaki farkın bir yıla yayılmış halinin vekalet ücreti olarak belirleneceğinin altı çizilmelidir.

Siz de bu detayı göz önünde bulundurarak vekalet ücretinin belirlendiğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde her iki tarafın da gerekli olan dava açma haklarının saklı olduğu bilinmelidir. Hem müvekkillerin hem de avukatların haklarının korunması için uygun hukuki zemin oluşturulmuştur.

Kira Tespit Davası Hangi Koşullarda Açılır?

Kira tespit davası vekalet ücreti kapsamında kişilerin boşuna para ödememesi için özellikle şu detaylar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor;

  • Kira tespit davası kapsamında kişilerin kiracı ev sahibi ilişkisinin 5 yıldan az olması gerekiyor.
  • Kiracı ev sahibi ilişkisinin muhakkak kira sözleşmesi ile legal bir zemine oturtulması gerekmektedir.
  • Belirlenen kira artış oranının ÜFE yi ihlal etmesi durumunda dava açma hakkınız olacaktır. Hali hazırda bu orana uyumlu bir biçimde belirlenmiş olan artış bedellerinin dava açılsa dahi herhangi bir değişime uğramayacağının da belirtilmesi gerekiyor.

Yapılan son hukuki düzenlemelerin kiracıların haklarının da yetkin biçimde koruma altına alınması üzerine tasarlandığı net bir biçimde görülmektedir. Siz de kira tespit davalarında hakkınızı savunabilir ve sürecin lehinize işlemesini haklı gerekçeler ile mümkün kılabilirsiniz.

Dava Ücreti: Davanın hazırlanma sürecinde tanıklardan başlayarak bilirkişiye kadar her bir detayın dava dosya masrafına ekleneceği belirtilmelidir. Bu noktada dava ücretinin taraflar arasında paylaştırılacağı gibi direkt olarak davayı açan kişiye ödetildiği durumlar da mevcuttur.

Kira Sözleşmesinin Önemi

Kira sözleşmesinin oluşturulması safhasında kişilerin özellikle kendi halklarını ilerleyen senelerde de muhafaza edecek maddelere yer vermesi gerekiyor. Örneğin dava açma ve kira tespiti isteme konusunda kişilerin muhakkak kira sözleşmesi bulunması gerekiyor. Aksi halde talebinizin reddedileceğinin de farkında olmalısınız. Bu noktada hem ev sahibinin hem de direkt olarak kiracının haklarının korunması ve usulsüzlüğe yer verilmemesi için bu tür hukuki detayların büyük öneme sahip olduğu da dile getirilmelidir.

Konunun Uzmanlarından Yardım Alın

Dava sürecinin daha sorunsuz bir biçimde işlemesi için konunun uzmanlarından yardım almalısınız. Helvacı Hukuk bu konuda en tecrübeli ve eğitimli isimler ile davanın yürütülmesi ve süreç hakkında tarafların bilgilendirilmesini anlık biçimde uygulamaktadır. Çok kısa bir sürede iletişim kurarak makul ve asgari değerlere uyumlu bir vekalet ücreti üzerinden davanızı konunun uzmanlarına emanet edebilirsiniz.

Kira Tespit Davasi Ne Zaman Acilabilir?
Kira tespit davası açmak isteyen kişilerin belirli bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Kira ödenen veya alınan mülk yerinde olduğu müddetçe kişiler kira tespit davalarını açabilmektedir. Bu konuda net bir süre kişilere verilmemektedir.
Kazanılan Davada Avukatlık Ücreti Nasıl Alınır?
Davayı kaybeden kişilerin bu ücreti direk davayı kazanan kişiye, davayı kazanan kişinin avukatlarına ya da bu ücretlerin yetkili avukata verilmesi amacıyla İcra ve İflas Müdürlükleri’ne ödenmesi gerekmektedir.
Davayı Kaybettim Avukatlık Ücreti Ne Kadar?
Davayı kazanan avukatın ücreti önceden belirlenmiş olan avukat asgari ücret tarifesine göre belirlenmektedir. Bu sebeple her davanın kendine ait bir avukat ücreti bulunmaktadır.
Iş Mahkemelerinde Vekalet Ücreti Nispi Mi Maktu Mu?
Açılan iş ile alakalı işçiler tarafından açılan kıdem ve ihbar tazminatı, ücret, tatil ücreti ya da mesai ücreti alma gibi davalarda temel konu para olduğundan dava sonucunda haklı olan tarafa nisbi vekalet ücreti kararı verilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/vekalet-ucreti-hesaplama-islemleri.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-kars%cc%a7i-vekalet-ucreti.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-masraflari-2019.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kiraci-tahliye-dava-suresi-ne-kadardir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-rayic-bedel-nedir-surec-nasil-isler.html

Hemen Ara