Kiracı Tahliye Dava Süresi Ne Kadardır?

Kiracı tahliye dava süresi kiracının haklarının oldukça sıkı bir biçimde korunması sebebi ile oldukça uzun sürmektedir. Kişilerin evlerinden suiistimal yolu ile çıkarılması gibi durumların oluşmaması için kiracı haklarının korunmasına son senelerde büyük önem verildiği de belirtilmelidir. Tam da bu nedenle kiracıların ödemelerini doğru bir şekilde yapmaları ve apartman huzurunu bozmamaları durumunda evlerinden çıkarılmasının oldukça zor olduğu da dile getirilmelidir.

Kiracı Tahliye Dava Süresi ve Dava Detayları

Kiracının tahliye edilmesi süresinin en kısa zaman diliminde tamamlanması için bu noktada dava dosyasının profesyonel biçimde hazırlanması gerekiyor. Kapsamlı dosya hazırlanması durumunda mahkemenin karar vermesi de kolaylaşacaktır. Kişilerin dava dosyasına ekleyecekleri delillerin her birinin hukuki yollar ile elde edilmiş olması gerekir. Aksi takdirde casus yazılımlar gibi unsurlar ile elde edilen deliller sizi hukuki bağlamda suçlu konuma getirecektir!

Evden Çıkarma Sebepleri Nelerdir?

Kiracı tahliye dava süresi kadar evden çıkarmak için öne sürülen sebepler de önem arz etmektedir.

  • Ev sahibinin kiraya vermiş olduğu evi konut olarak kullanmak istemesi en temel sebepler arasında yer alıyor. fakat hali hazırda sözleşmesi devam eden bir kiracının bu sebeple evden çıkarılması gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır.
  • Kiracının kira bedelini ödememesi ve ödemesi gereken borcun temerrüde düşmesi de evden çıkarmak için haklı sebepler arasında bulunmaktadır. Bu noktada icra davası da açma hakkınız bulunuyor. Fakat icra dosyasının açılmasından sonra dosya masrafı ile beraber tüm borcun ödenmesi durumunda kişilerin evlerinden tahliye edilmeyeceği de dikkate alınmalıdır.
  • Kiracının ve ev sahibinin haklarının korunması için kira sürecinin kesinlikle sözleşme ile koruma altına alınması gerekiyor. Sözleşme ile belirlenmeyen ev sahibi kiracı ilişkisinde her iki taraf da hakların korunması sırasında sıkıntıya düşecektir.

Bu detaylara bakıldığı zaman kiracı haklarının korunması sırasında ev sahibinin maddi haklarının da suiistimal edilmediği fark ediliyor. Her iki tarafın da haklarının korunması için dikkatle hukuki zemin oluşturulmuştur.

Dava Ücreti Belirleme Aşaması Nasıl Tamamlanır?

Açılan tahliye davasının ücreti ev sahibi tarafından açılacaktır. Verilen ifadelerin sayısından bilirkişi raporlarına kadar her bir aşamanın direkt olarak dava ücretine yansıyacağı da dile getirilmelidir. Dava ücret detayları hakkında kapsamlı bir inceleme gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Avukatlık Ücreti: Avukatlık ücreti aşamasında kişilerin kesinlikle asgari avukatlık ücreti göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu çizelgeye uygun bir biçimde ücretlendirmenin tamamlanması gerekmektedir. Bu ücretin dava dosyasının haricinde ödenmesi gereken bir unsur olduğu da eklenmelidir.

Konunun Uzmanları ile İletişime Geçin!

Kiracı tahliye dava süresi kapsamında daha başarılı bir sonuç elde etmek isteyen kişilerin muhakkak dava sürecinde konunun uzmanları ile iş birliği kurması gerekiyor. Helvacı Hukuk ile beraber siz de en kısa sürede sorularınıza yanıt bulma ve dava sürecinin profesyonel biçimde tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz.

Mahkemenin kiracı tahliye kararı nasıl uygulanır?
Tahliye kararının oluşturulabilmesi için mal sahibinin takip talebinde bulunması önemlidir. Alacağı kira bedelini gösterdiği takdirde icra dairesi borçlu olan kiracıya ihtarlı ödeme emri verir.
Icra yoluyla kiracı tahliyesi ne kadar sürer?
Icra yoluyla kira tahliyesi yaklaşık, 1 ya da 1,5 yıl arasında sürebilir. Burada avukatlık hizmeti alınmadığı takdirde 1,5 yıla kadar sürmesi mümkün. Ancak avukatlık hizmeti alındığında süreç kısalır.
Tahliye talepli icra takibi ne kadar sürer?
Tahliye davasında talepli icra takibi, bir ay kadar sürer. Bu sürecin uzaması ya da kısalması icra takibine göre değişkenlik sağlar.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kadikoy-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kiraci-tahliye-sartlarini-bilmeden-kiracilari-evden-cikarmak-mumkun-degil.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kiraci-tahliyesinde-avukata-danisin-zaman-kaybi-yasamayin.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/avukatiniz-sayesinde-kiracinizla-olan-sorunlariniza-son-verin.html

Hemen Ara