Yıllık Kira Sözleşmesinin Hazırlanma Şartları Nelerdir?

Yıllık kira sözleşmesi hazırlanırken belirlenen aylık ödeme, evin metrekare cinsinden yapısı, kaç oda kaç salon olduğu, özel demirbaşlar ve benzeri kayıtlar yapılır. Bunlar, kiracı eve girerken ve evden çıkarken ev sahibine sağlaması gereken sözleşme tarafından güvence altına alınmış yapıya sahiptir. Özellikle olumlu sonuçlar alınabilmesi, her zaman için iki tarafın da mağduriyet yaşamasının önüne geçilebilmesi için mutlaka hazırlanma şartları iki tarafa da uygun olmalıdır.

Gayrimenkul hukuk bürosu ile iletişime geçerek kira bedelinden demirbaşların korunması ve depozito gibi durumlar için eşit dağılım sağlayabilirsiniz. Ev veya iş yeri sahibinin tamamen kanuna uygun olmayan ve bölgeden alınabilecek kira bedelinin üzerinde bir bedel talep etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bundan dolayı bu süreci emlakçılar değil, avukatlar takip etmeli ve hem gayrimenkul sahibinin hem de kiracının haklarını koruyacak şekilde bir karara varılmasını sağlamalıdır.

Kira Sözleşmesinde Yıllık Ödeme Belirlenebilir Mi?

Eğer siz ev gayrimenkul sahibi olarak yıllık ödeme talep ediyorsanız ve bu süreçte aynı zamanda doğrudan sizden bu tutar için bazı şartlar öne sürülüyorsa, anlaşmayı kiracıyla yapabilirsiniz. Aylık ödeme yapılması yerine, 12 aylığın toplu olacak şekilde yapılması için ödeme değerlerinden gerekli tüm yatırım işlemlerine kadar olan süreç kayıt altına alınabilir. Makbuz kesilme zorunluluğu bulunduğu için, eğer kiracı veya gayrimenkul sahibi bu süreçte sözleşmeye aykırı davranış sergilerse, gayrimenkul avukatı Maltepe bürosuna giderek şikayette bulunabilirsiniz.

Kiraya vereceğiniz gayrimenkulün kira değerini aylık olarak bölgedeki ortalamanın çok üzerinde olmayacak ve kiracıya uyacak şekilde belirleyebilir, sonrasında 12 ile çarpabilirsiniz. Böylelikle bir yıllık kira bedeli ortaya çıkar ve direkt olarak belirlemiş olduğunuz banka veya nakit elden ödeme işlemini makbuzla iki taraf için de kayıt altına alarak bir yıllık kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Arsa davalarına bakan avukatlar da bu süreçte gayrimenkul avukatı olarak iki tarafın haklarını korumakla yükümlüdür.

Borcun Ödenmemesi Nedeniyle Tahliye Ne Kadar Sürer?

Kira borcu uzun süredir ödenmiyorsa ve aylık ödemeler sürekli olarak aksatılıyorsa, bu tarz bir durumda doğruda ödemelerin yapılmaması öne sürülerek icra takibi başlatılabilir. Buna bağlı olarak verilecek olan karar doğrultusunda borcun ödenmesi için başlatılacak olan takibin ardından, tahliyeyle ilgili karar ortaya çıkarılabilecektir. Günümüzde yıllık kira sözleşmesindeki şartlar da bu süreçte önemli hale geliyor. Tahliyenin kısaltılması gibi bir durum söz konusu olmadığı için, kiracıyla anlaşılması veya kiracı anlaşmaya yanaşmıyorsa, mahkemeye başvurulması gerekiyor.

Doğrudan tahliyeye dönük bir girişimde bulunulmak istenmesi halinde, en iyi gayrimenkul avukatları İstanbul bünyesindeki davalarda kiracıların çıkarılmasını ortalama 4 ila 5 ayda sağlayabiliyor. Bunun neden ise başvuru sonrası bir aylık ödeme süresi bulunması, sonrasında aynı yıl ikinci kez ödenmediği taktirde bir kez daha başvuru sonrasında sürenin bulunuyor olması gösterilebilir. Kanuna uygun bir şekilde hareket edilerek kiracının evden çıkarılmasıyla ilgili olarak ortalama dört aylık bir süre boyunca çaba saf edilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede kiracının tahliye edilmesi mümkün olacak ve doğrudan kiranın icra yoluyla talep edilmesine imkan tanınacaktır.

  • Tahliye Sürecini Kısaltma Yolları

Tahliyenin kısaltılabilmesi için yapılacak kanun önünde tek işlemler icra takibi ve tahliye başvurusunda bulunulmasıdır. Bu başvurularda bulunulduktan sonra birer ay olmak üzere kiracıya ödeme yapmasına dair bir imkan tanınıyor. Tahliye sürecinin kısaltılabilmesi için kiracıyla görüşülebilir ve evden çıkması, kiranın ödemesiyle ilgili anlaşılacağına dair konuşma gerçekleştirilebilir. Tahliye işlemleri için herhangi bir yaptırım zoruyla kiracının çıkarılmasının önüne geçildiği için, hukuk yoluyla en erken 3 ila 4 aylık br zaman diliminde kiracının çıkarılması mümkün oluyor.

Aksi taktirde kiracının evden 4 aydan önce çıkarılması mümkün olmayacağı gibi, ödeme yapması gibi bir durum ise, çok uzun sürecek bir işlemin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı en iyi gayrimenkul avukatı tutulmalı ve acilen evin boşaltılması isteniyorsa, iki yol da denenmeli, en kısa olan tercih edilmelidir. Çoğu zaman kiracılar ikna olmaz fakat ödemelerinin yapılmasının iptal edilmesi gibi durumlar nedeniyle iptal olduklarına şahit olunuyor.

Kira Yılı İçerisinde İki Kez Ödeme Yapılmaması

Eğer kiracı, gayrimenkul sahibine aynı kira yılı içerisinde iki ve üzerinde sayıda ödeme yapmazsa, bu durumda da gayrimenkul sahibi icra ve tahliye talebinde bulunuyorsa, kiracıyı çıkarması mümkündür. İlk başvurusunda ilk önce icrayla ilgili bir takip ve inceleme söz konusu olacağı için, ödeme yapılana dek çıkarılması gibi bir durumla karşılaşılmıyor. Fakat eğer direkt olarak kira yılı içerisinde iki kez ödeme yapılmadığına şahit olunursa, yıllık sözleşmeye uygun bir şekilde icraya verilecek olan kiracı, sonrasında evden çıkarılabilir.

İkinci kez mahkemeye verildikten ve yeniden ödeme yapılmamasından sonra, mahkemenin arazi davalarına bakan avukatlar ile yaptığınız başvuru sonucunda bir karar sunması gerekiyor. Bir aylık ödeme tekrar gerçekleşmez ise, kiracının çıkarılmasına karar verilir. Evden çıkarılmasıyla ilgili toplam süre ise ödemelerin yapılmaması ve yapılması durumlarına bağlı olarak 5 aya kadar çıkabilen bir yapıya sahiptir.

  • Hangi Avukata Başvurmalıyım?

Mehmet Ali Helvacı’ ya başvurmanız halinde herhangi bir şekilde mağduriyetle karşılaşmaksızın doğrudan süreci yönetmesini sağlayabilir ve lehinize karar çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz. Tapu avukatları İstanbul şehri genelinde verdiği hizmetler arasında adını duyurmayı başarması ve bu alanda tecrübe sahibi olması, başvurma nedenlerinizden biri olarak gösterilebilecektir.

Günümüzde kiracının evden veya iş yerinden çıkarılmak istenmesi, kirasını ödemesinin istenmesi ve sözleşmeye uygun bir yaptırım uygulanmak istenmesi gibi durumlarda avukatınızdan yardım alabilirsiniz. En iyi gayrimenkul avukatı kim? Avukatınız sizin için tüm süreci inceleyecek ve sonrasında kanuna uygun bir şekilde kararın ne olacağı, hangi kanıtlara ihtiyacınız olduğu gibi durumları incelemeye başlayacaktır. Buna bağlı olarak da başvurularınızı direkt olarak özel çalışmalarda detaylara uygun bir şekilde avukatınız aracılığıyla sürdürebilir. Sonucunda ise hem kiralarınızı alabilir hem kiracıyı çıkarabilirsiniz fakat bu işlem, kanunda kiracıya tanınan haklar nedeniyle, Mehmet Ali Helvacı ile anlaşmanız halinde dahi 4 aydan uzun sürecektir.

Kira sözleşmesinde demirbaşlar nelerdir?
Kira sözleşmesine demirbaşlar kiralanan mülkte yer edilen eşyalar, abonelik sayaçları, ya da posta kutusu gibi çeşitli etmenlerdir. Kira sözleşmesi içeriğinde demirbaşlar olarak kabul görür.
Kira sözleşmesi nasıl bir sözleşmedir?
Herhangi bir taşınmazın başka bir kişiye kira olarak verilen verilmesi durumunda kira sözleşmesi oluşturulur. Kira sözleşmesi gerek kiracı, gerekse kira veren tarafından belirli etmenlerin yazıldığı bir sözleşmedir. Bu sözleşme kiracı tarafından oluşturulur.
Evi kiraya verirken nelere dikkat edilmeli?
Ev herhangi bir kişiye kiraya verilirken ilk olarak kira sözleşmesi hazırlanmalıdır. Kira sözleşmesi yıllık olarak hazırlanır ve kendi içerisinde belirli şartları bulunur. Bu şartlar dikkate alınarak hazırlanmalı. Ev içerisinde kira verene ait olan eşyalara zarar gelmeyeceğine dair detaylar sözleşmede belirtilirse sonrasında bir problem oluşmaz.
Işyeri kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda mı?
Kira sözleşmesi yalnızca ev için geçerli değildir. Herhangi bir iş yeri için de kira sözleşmesi yazılabilir. İşyeri için kira sözleşmesi eve göre farklılık gözetir.

İlginizi Çekebilir;

Ödeme Yapmayan Kiracının Tahliyesi Nasıl Olur

10 Yıllık Kira Sözleşmesi Tahliye Dava Açma Süresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kiracı Tahliye Dava Süresi Ne Kadardır?

Orhangazi Mahallesi Kira Hukuku Avukatı

Kira Sözleşmesinin Dava Yoluyla Sona Ermesi

“Yıllık Kira Sözleşmesinin Hazırlanma Şartları Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara