0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ödeme Yapmayan Kiracının Tahliyesi Nasıl Olur

Kira ödemesiyle ilgili olarak sözleşmede belirlenmiş tutarı ödemeyen kiracılar için artık sözleşme koşullarına ve kanuna uygun bir şekilde ödeme başvurularında bulunulabiliyor. Günümüzde arsa davalarına bakan avukatlar aynı zamanda gayrimenkul ile ilgili süreci de kontrol ettiği için, doğrudan bu süreçte ortaya çıkan mağduriyetleri giderebiliyorlar. Başvurunun dikkatli bir şekilde yapılması, icra takibine ek olarak eğer evden çıkarılmak isteniyorsa, bunun için de bir başvuruda bulunulması gerekiyor. Ancak bu sayede ödeme yapmayan kiracının tahliyesi gerçekleştirilebilecektir. Bir yıl içerisinde iki kez aynı başvuruda bulunan ev sahibi, kiracısını çıkarma imkanına sahip olacaktır.

Kira Ödemesi İçin Belirlenen Şartlar

Kiranın sözleşmeye uygun bir şekilde aylık veya hangi aralıklar belirlendiyse, buna uygun bir şekilde yapılmaması halinde, belirlenen şartlar doğrultusunda ödemelerin mahkeme kararı doğrultusunda gerçekleştirilmesi istenebilir. Kira ödemesiyle ilgili olarak verilen mahkeme kararı, 30 günlük sürede ödeme mühletleri bulunduğu için, ödemeyi yapmaları halinde kiracının evde kalmasına müsaade edilmesini sağlar. Fakat ödeme yapılmazsa doğrudan kiracının tahliyesiyle ilgili girişimde bulunulabilir ve buna bağlı olarak özel bir karar verilmesi mümkün olabilir.

Kira ödenmesine dair belirlenmiş olan şartlar tamamen kiracı ile ev sahibi arasında sözleşmede yer alan maddelere bağlı olarak ortaya çıkarılır. Günümüzde çoğu ev ve iş yerinde aylık olarak ödemeler gerçekleştiriliyor fakat eğer ödemeyi iki ayda bir, 6 ayda bir veya yıllık olarak belirlediyseniz de, bu aralıklarla ödeme talebinde bulunmanız mümkün olacaktır. Mahkemeye yapacağınız başvuru ve avukatınızın üzerinde duracağı konu tamamen sözleşme ve yapılan ödemelerdir. En iyi gayrimenkul avukatı ile iletişime geçtikten sonra 7 günlük bir itiraz süresine sahip olacak olan kiracının itiraz etmesini beklemeniz yeterlidir. 30 gün içerisinde ödeme yapılmadığı taktirde veya itiraz edilerek kiranın ödemesine dair farklı görüş öne sürülmediği durumlarda, avukatınızın mahkemeye sunacağı kanıtlar sayesinde icra veya tahliye imkanına sahip olabileceksiniz.

Aylık Ödemeler Yapmayan Kiracı Evden Çıkarılır Mı?

Eğer sözleşmeye aylık olarak kaydedilen bir ödeme bulunuyorsa ve bu ödemelerin aksatılma durumu söz konusuysa, bir yıl içerisinde iki kez aynı durum olduğu taktirde artık kiracıyı çıkarmanız mümkün olacaktır. Eğer herhangi bir şekilde ödeme yapılmamaya devam ediliyor ve siz tahliye talebinde değil de sadece icra talebinde bulunuyorsanız, en iyi gayrimenkul avukatları İstanbul bürosunda bu süreçte sizi uyaracaktır. Tahliye isteyip istemediğinizi soracak ve sonrasında istemezseniz de sadece icra davası açtığına dair bilgi verecektir. İcra davasında doğrudan ücretin ödenmesine ve kiracının incelenmesine yönelik bir başvuru söz konusudur. Bundan dolayı tahliye için iki kez tahliye başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır.

İcra Takibi Ve Tahliye İşlemi Nasıl Olur?

İcra takibinde önemli olan hak ve menfaat kaybıyla ilgili durumdur. Eğer herhangi bir şekilde ödeme yapılmamışsa ve ev sahibi mağdur edilmişse, bu işlemle birlikte ödemelerin yapılması istenir. İcrayla ilgili girişimlerde bulunulmasının ardından, ev sahibine evin kaç aylık ödemesi yapılmadıysa, bu miktarın elden veya banka aracılığıyla, kanuna uygun bir şekilde ödenmesi istenir. En iyi gayrimenkul avukatı kim? Ödemelerin yapılması için Mehmet Ali Helvacı’ dan yardım alabilir ve eğer tahliye edilmesini istediğiniz kiracınız bulunuyorsa, icraya ek olarak tahliyeyle ilgili bir talepte de bulunmanız mümkün olacaktır.

Kiracının Çıkmasını Nasıl Talep Edebilirim?

Borcun ödenmediği durumlarda özellikle kiracının çıkarılması ve evde durmaması için özel olarak başvuruda bulunulması mümkün oluyor. Eğer kiracı çıkarılacaksa bunun için size iki kez aylık ödemesini geciktirmiş veya yapmamış olması gerekiyor. Bu süreçte de başvurunuzu avukatınız aracılığıyla mahkemeye yaptığınız taktirde, herhangi bir şekilde mağdur olmamanız için arazi davalarına bakan avukatlar ve gayrimenkul avukatları aracılığıyla kiracının çıkmasını talep edebilirsiniz. Ardından tahliye işlemi ortalama 1 ayda, toplam dava süresi ise tahliyeyle birlikte 5 ila 7 ay arasında sürecektir.

Kiracının Borca İtiraz Süresi

Kiracının borca itiraz etmek için sadece 7 günlük bir süreci bulunuyor. Özellikle bu süre sadece icra takibinin başlatılmasının ardından ortaya çıktığı için, bilgilendirilme işleminin ardından 7 günü bulunan kirası, itiraz etmediği taktirde evden çıkarılma süreciyle karşılaşabilir. Borca itiraz edilmemesi halinde, avukat aracılığıyla mahkemeye başvuran ev sahibi, bir sonraki ödeme başvurusu halinde doğrudan kiracıyı 1 aydan daha uzun süre beklemeksizin evden çıkarma hakkına sahip oluyor.

Özellikle kiracılara tanınan imkanlar nedeniyle son dönemde sadece bir kez değil, iki ve üzerinde icra takibi, evden çıkarma için gerekli başvuruda bulunulduğu taktirde kiracının çıkarılması yönünde bir karara varılabiliyor. Tapu avukatları İstanbul genelindeki hizmetleriyle birlikte hem ev sahiplerinin hem de kiracıların bu süreçte mağduriyetini ortadan kaldırabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yıl içerisinde karşılaşılan ödeme problemleri nedeniyle kiracının iki kez ödeme yapmaması halinde evden çıkarılması, ev sahibinin bir hakkı olarak tanımlanıyor. Bunun için ev sahibi iki kez başvuruda bulunması halinde 1 aylık zaman diliminde kiracının çıkarılması yönünde bir karar verilebilir.

Gayrimenkul Hukuku İçin Hangi Avukata Başvurulmalı?

Yapacağınız başvurular için özellikle olumlu sonuçlar alabilmek istiyorsanız, bu konu hakkında tecrübesi bulunan bir avukata gitmeniz son derece büyük bir önem taşıyor. Özellikle de ödeme yapmayan bir kiracının evden çıkarılmasıyla veya ödemelerini yapmaya ikna edilmesiyle ilgili olarak mahkeme kararını değiştirebilmek son derece önemlidir. Gayrimenkul hukuk bürosu bulunan Mehmet Ali Helvacı size her türlü durum için yardımcı olacak ve bu süreçte özel olarak hizmet vermeye başlayacaktır.

Gerekli olan anlaşmaları gerçekleştirdiğiniz taktirde, herhangi bir mağduriyet yaşamaksızın Gayrimenkul avukatı Maltepe bürosu sayesinde süreci takip edebilirsiniz. Herhangi bir sorun ortaya çıkmaması için sizden kira sözleşmesi, yapılan ödemelerle ilgili kayıtlar ve evde bulunan kiracının bilgileri istenecektir. Sonrasında ise mahkemeye gerekli olan icra başvurusunda bulunulacak ve eğer istenirse, aynı zamanda kiracının evden çıkması talep edilecektir. Böylelikle ortalama 3 ay ila 5 a arasında sizin yapmış olduğunuz başvuruya uygun bir sonuç elde edilebilir ve kiracı evden çıkarılabilir.

Yeni ev aldım kiracı çıkmıyor ne yapmalıyım?
Kiracı belirlenen zaman dilimi içerisinde evden çıkmadığı takdirde tahliye için dava açılabilir.
Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir?
Kira ödemeyen kiracının tahliyesi Hukuk Mahkemesinde açılan dava ile birlikte sonuçlanır. Buradan kira dönemi içerisinde kiracıya kira ödenmediği takdirde iki haklı ihtar gönderilmesi durumunda açılan dava ile birlikte tahliye en kısa sürede gerçekleşir.
Tahliye davası ne kadar sürer 2020?
Tahliye davası oldukça uzun bir zamana yayılır. Burada evden çıkmayan kiracının evden çıkması adına açılan bir dava olduğu için maddi kaybın en aza indirgenmesi adına kiracı evden çıkacaktır. Bu sebepten dolayı en uzun vadede 5 ay kadar sürebilir.
Icra ve tahliye davaları ne kadar sürer?
Tahliye davasında karar duruşması beraberinde gerekçeli kararın yazılması gibi etmenlerde hakim onayı bir ay kadar süre içerisinde çıkar. İcra ve tahliye davaları bir ay kadar süre içerisinde sonuçlanabilir. Ancak bu sürecin uzaması mümkün.

İlginizi Çekebilir;

Yıllık Kira Sözleşmesinin Hazırlanma Şartları Nelerdir?

Alınan Mal Ayıplıysa Nasıl Şikayet Edilir?

Kiracı Tahliye Dava Süresi Ne Kadardır?

Kiracı Tahliyesinde Avukata Danışın, Zaman Kaybı Yaşamayın

Kiracı Tahliye Şartlarını Bilmeden Kiracıları Evden Çıkarmak Mümkün Değil

 

Call Now ButtonHemen Ara