0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ölümle Sonuçlanmış Trafik Kazalarına Mahkemede Nasıl Cezalar Veriliyor

Sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde trafik kazası çok sık yaşanıyor. Yaşanan bu trafik kazaları insanların ölmesine sebebiyet veriyor. Ölüm olmasa dahi ciddi yaralanmalar ya da bir daha çalışmama gibi durumlar da meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda insanlar trafik kazasının sorumlusuna hem maddi hem de manevi tazminat davası açabiliyor.

Anayasamızda da ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar 7 yıla kadar hapis cezasıdır. Bunun yanı sıra ölen kişinin ailesi tarafından maddi tazminat davası ve manevi tazminat davası açılabilir. Özellikle de ölen kişi geride bakmakla yükümlü olduğu ve maddi destek verdiği kişilere bu maddi desteği sağlayamadığı için destekten yoksunluk anlamında maddi tazminat davası açılabilir. Profesyonel bir hukuk bürosuyla iletişime geçip iyi bir avukat yardımıyla maddi tazminat ve manevi tazminat haklarınızı sonuna kadar savunabilirsiniz.

Trafik Kazası Sonrasında Açılacak Davalar İçin Hangi Mahkemelere Gitmek Gerekiyor?

Yaşanılmış olan trafik kazası sonrasında 2 yıl içerisinde trafik kazasından sorumlu olan kişiye maddi ve manevi olarak tazminat davası açabilirsiniz. Açacağınız bu davalar için ülkemizdeki asliye hukuk mahkemelerini kullanabilirsiniz. Yakın bölgede bulunan asliye hukuk mahkemesine giderek tazminat davalarınız için başvuruda bulunabilirsiniz.

Sonucu ölümle sonlanmış olan trafik kazalarında ise ölen kişinin ailesi suç duyurusunda bulunarak trafik kazasına sebep olan kişinin hapis cezası almasını sağlayabilir. Ağır ceza mahkemeleri ölümlü trafik kazası tutuklama kararını vermekle yükümlüdür. 7 yıla kadar kazaya sebep olarak bir kişinin ölmesine sebep olan şahıs hapis cezası alır.

Sigorta Şirketine Dava Açmak İçin Hangi Mahkeme Kullanılmalı; Trafik kazası sonrasında eğer aracın trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırılmışsa o halde sigorta şirketine de dava açabilirsiniz. Bu şirketlerin yaptıkları sigortalar ticari bir işlem olduğu için gerekli davayı asliye ticaret mahkemesine giderek açmanız gerekir.

Hangi Asliye Hukuk Mahkemelerinde Trafik Kazası Davası Açılabilir?

Ülkemizdeki her asliye hukuk mahkemesi sizin yaşadığınız trafik kazası sonucunda açacağınız maddi ve manevi tazminat davalarına bakmıyor. Bundan dolayı davanızla ilgilenecek uygun mahkemelere gitmeniz gerekiyor. Ölümlü trafik kazası tazminat 2018 yılında şu asliye mahkemelerinde açılabiliyor;

 • Trafik kazası sonucunda yaralanmış ya da ölmüş işinin ikamet ettiği yerdeki asliye hukuk mahkemesinde
 • Trafik kazasına sebebiyet vermiş olan kişinin ikamet ettiği yerdeki asliye hukuk mahkemesinde
 • Trafik kazasının yaşandığı olaya en yakın olan asliye hukuk mahkemesinde
 • Sigorta şirketinin merkezinin bulunduğu bölgedeki asliye ticaret mahkemesinde dava açılır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Kimler Dava Açabilir?

Yaşanan ölümlü trafik kazasında herkes maddi ya da manevi trafik kazası açamaz. Dilerseniz kimlerin bu davaları açabileceklerine bir bakalım.

 • Ölen kişinin annesi babası ya da eşi gibi yakın ailesi ölümlü kazalarda kan parası davası açabilir. Yani hem maddi tazminat hem de manevi tazminat davası açabilirler.
 • Ölmüş olan kişinin ölmeden önce maddi destek sağladığı uzak akrabası da bunu kanıtlarsa maddi ve manevi tazminat davası açabilir.
 • Yaralanmış olan kişinin kendisi manevi tazminat açabilir. Aynı zamanda çalışmayacak duruma gelmişse ya da bir uzvunun fonksiyonunun kaybettiyse de maddi tazminat davası açabilir.
 • Yaralanmış kişinin ailesi kazadan dolayı duyduğu acı ve keder nedeniyle manevi tazminat davası açabilir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Açılabilecek Davalar

Ölümlü trafik kazalarında tazminat davası çok sık bir şekilde açılır. Ölen kişinin ailesi karşı tarafa maddi tazminat ve manevi tazminat davası açar. Buna ek olarak ölen kişinin cenaze masraflarının karşılanması için de dava açılabilir. Ayrıca ölen kişinin ölmeden önce hastanede gördüğü tedavinin masraflarının karşılanması için da tazminat davası açılabiliyor.

Manevi Tazminat Davası; Ölen kişinin annesi babası ve eşi değer verdikleri bir insanı kaybettikleri için duydukları acı ve kederden kaynaklı manevi tazminat davası açabilir.

Maddi Tazminat Davası; Ölmüş kişinin maddi destek sağladığı kişiler bu maddi desteği kaybettikleri gerekçesiyle karşı tarafa maddi tazminat davası açabilir.

Cenaze Masrafları İçin Tazminat Davası; Ölmüş olan kişinin cenaze masraflarının karşılanması için açılan tazminat davasıdır.

Tedavi Masrafları İçin Tazminat Davası; Ölen kişinin ölmeden önce hastanede geçirdiği tedavi boyunca harcanan para için açılan davadır.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılabilir?

Ölümlü trafik kazası sonucunda kazadan dolayı suçlu olarak kabul edilen kişilere hem manevi tazminat hem de maddi tazminat davası açabilirsiniz. Açılacak olan bu manevi ve maddi tazminat davaları haksız fiil sorumluluğu bulunan kişilere karşı açılır.

Aracın Sürücüsü; Aracın sahibi kendisi olmasa dahi girdiği kazada bir kişiyi öldürmüş olan sürücüye hem maddi hem de manevi tazminat davası açılabilir.

Aracın İşleteni; Genel olara aracın sahibi aracın işletenidir. Bundan dolayı üzerine kayıtlı olan araç bir trafik kazasına karıştıysa aracın işletenine karşı taraf tazminat davası açmakta haklıdır.

Sigorta Şirketi; Sigorta şirketlerinin yapmış olduğu trafik ve kasko sigortaları sizin ölüm ve yaralanma gibi durumlarda devreye girer. Bundan dolayı sorumlu olan sigorta şirketine de tazminat davaları açabilirsiniz.

Ölümlü Trafik Kazasında Maddi Tazminat Nasıl Olur?

Yaşanan trafik kazası sonucunda kişi ölürse ya da ciddi bir yaralanma geçirirse bu kazada sorumlu kişiye maddi tazminat davası açabilir. Ancak açılacak olan maddi tazminatta ödenmesi gereken tutar trafik kazası ölüm tazminat hesaplama tablosu sayesinde hesaplanır. Bunu size bir örnek üzerinden anlatayım.

Trafik kazası sonucunda yaralanmış kişinin maluliyet oranı %70 olsun. Bu kişinin trafik kazasındaki kusur oranı da %25 olsun. İlgili şahıs 40 yaşında ve aylık 4000 TL kazanan birisi olsun. Bu verilere göre inceleme şu şekilde olur.

 • Yasalara göre bir insan 65 yaşına kadar aktif 72 yaşına kadar da pasif olarak çalışır. Maluliyeti olan örnek kişimiz 40 yaşında kaza geçirdiyse bu da daha 32 sene çalışabileceği anlamına gelir.
 • Kişinin aylık kazancı 4000 TL dir. %25 kusur oranını çıkartırsak geriye 3000 TL kalır. Kalan 3000 TL için %70 maluliyet oranını eklersek aylık 2100 TL yapar.
 • Aylık 2100 TL olan tutar yıllık ise 12 x 2100 TL den 25.200 TL gelir kaybı hesaplanır.
 • Toplam 32 sene hesaplanacağı için 32 x 25.200 TL hesabından 806.400 TL maddi tazminat ortaya çıkar.
 • İskontolama yöntemi ile tahminen bu değere %25 oranında indirim yapılır. Böylece ödenmesi gereken maddi tazminat 604.800 TL olarak hesaplanır.

Ölümlü Trafik Kazalarında En Kaliteli Avukatlık Hizmeti

2006 yılında kurulmuş olan Helvacı hukuk bürosu genel olarak Maltepe Kartal ve Pendik ilçelerindeki davalara bakıyor. İlgili hukuk bürosunun kurucu avukatı Av. Mehmet Ali Helvacı birçok sayıda ölümlü trafik kazasıyla ilgilenmiştir. Katıldığı tüm ölümlü trafik kazası davalarında müvekkillerinin maddi ve manevi tazminat davalarında profesyonel şekilde bir hizmet veriyor. Bundan dolayı ölümlü trafik kazası avukat hizmetlerinde kaliteli ve profesyonel avukatlık faaliyetlerini sergiliyor.

Ölümle sonuçlanmış trafik kazasında ölen kişi sizin yakınınız ise hemen kaliteli avukatlık hizmeti için Av. Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçin.

Call Now Button