Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Süreci Nasıl İşler?

Ölümlü trafik kazası tazminat davası sürecinde profesyonel bir hukuki destek almak bu dava akışının sizin için çok daha sorunsuz bir biçimde işlemesini sağlayacaktır. Trafik kazası sonrasında maddi manevi tazminat davası açma hakkınız bulunuyor. Durumun ölümle sonuçlanması durumunda mağdur olan kişinin mirasçılarının da dava açma ve haklarını savunma gibi bir imkanı da bulunmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Ölümlü trafik kazası tazminat davası açım sürecinde mahkeme kendiliğinden bir süreç başlatmaz. Bu konuda sürecin başlayabilmesi için muhakkak kişilerin bireysel olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde uzun vadede herhangi bir sorun çıkmadan hakların muhafaza edilmesi ve maddi/manevi kayıpların giderilmesi için fırsat elde edilir.

  • Dava açma süreci içerisinde kişilerin dava dosyasını ne kadar fazla delil ile şekillendirirse elde edecekleri verimliliğin o kadar yüksek olacağı bilinmelidir. Bu noktada mahkemeye sunulacak olan delillerin muhakkak hukuki yollardan elde edilmesi gerekir. Casus yazılımlar veya benzer sistemler ile elde edilen delillerin mahkeme tarafından kabul edilmeyeceği de bilinmelidir.

Zaman Aşımı Süresi: Davanın açılması için kişilere 2 senelik bir zaman aralığı verilmiştir. Bu noktada zaman aşımı süresinin dolması durumunda kişilerin haklarının muhafaza edilmesi için tebliğ itirazı gibi adımlar da atılabilir.

Trafik Kazası Sigorta Zorunluluğu

Trafik kaza sigortasının ne derece önemli bir yere sahip olduğu bu noktada yeniden fark edilmektedir. Siz de en kısa süre içerisinde aracınızın bulunduğu sınıfa uygun bir biçimde sigorta uygulama işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu noktada kaza yaşamadan kişiler için gereksiz bir masraf gibi görünse de maddi boyutun çok daha kolay bir biçimde atlatılması için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Sigorta yaptıran kişilerin sadece araçlarının zararları durumunda değil aynı zamanda vefat etmeleri durumunda ailelerine gerekli olan yardım da yapılmaktadır. Her iki şekilde de kişilerin hayatını daha kolay kılan bir yapıya sahiptir.

Trafik Kazasında Ölüm Durumunda Zararlar

Trafik kazasında bir ölüm meydana geldiği zaman bu durum genel olarak taksirle adam öldürme olarak belirtilmektedir. Durumun bilerek ve isteyerek değil kusurlu bir hareket olarak uygulanması sonucunda kişilerin hayatına mal olduğu savunulur. Bu noktada kişilerin aksi bir iddiası varsa kusurlu olan tarafın cezasının artırılması için muhakkak taksirli değil bilinçli işlenen bir olduğu yönünde gerekli olan sunumun yapılması gerekir. Ölüm durumunda meydana gelen zararların maddi yönden karşılanmasının yanı sıra bu tür detayların da göz önünde bulundurulması önemlidir.

Trafik Kazası Kanuni Detaylar

Ölümlü trafik kazası tazminat davası kapsamında kişilerin haklarını koruyabilmesi için bu alanda tecrübeli isimlerden yardım alınması oldukça önemli bir yere sahiptir. Helvacı Hukuk ile iletişime geçerek konusunda uzman olan ekiplerden bu konuda gerekli olan yardımı anlık şekilde en yüksek başarı ile elde edebilirsiniz.

Ölümlü trafik kazasında kan parasını kim öder?
Ölümlü trafik kazasında kan parasının ödenmesi, suçlu olan tarafın kendisine veya ailesine düşmektedir. Kazada ölen tarafın ailesine verilmesi gereken maddi tazminat tutarıdır.
Ölümlü trafik kazası manevi tazminat kimler isteyebilir?
Manevi tazminat için kazada hasar görmüş tarafın ailesi, kazada eşini ya da çocuğunu kaybetmiş olan aile bireylerinin manevi tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır.
Ölümlü trafik kazası davaları ne kadar sürer?
Ölümlü trafik kazası davacının ve davalının süreçlerine göre mahkemeye yansıyan delillerle 1 yıla kadar uzayabilmektedir.
Trafik kazalarında tazminat davası kime karşı açılır?
Trafik kazasına neden olan tarafa açılan davalardır. Trafik kazasında hasar gören taraf açabilir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Davası Nasıl Açılır Süreç Nasıl İşler?(Yeni sekmede açılır)

Trafik Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat Davası(Yeni sekmede açılır)

Kira Tespit Davası Vekalet Ücreti Nedir? Süreç Nasıl İşler?(Yeni sekmede açılır)

İş Kazasında Ölüm Halinde Hangi Davalar Açılır?(Yeni sekmede açılır)

Trafik Kazası Avukatı | İstanbul Trafik Kazası Avukatı(Yeni sekmede açılır)

“Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Süreci Nasıl İşler?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara