İş Kazasında Ölüm Halinde Hangi Davalar Açılır?

Her iş kazası, işletmelerin çalışanlarına karşı olan yükümlülüklerinin bir kez daha ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır. İş kazası nedeniyle hayatını kaybetme tehlikesi geçiren ve kalıcı bir sakatlığa sahip bir kişinin eğer çalışmayla ilgili dahi problemleri bulunuyorsa iş kazası doğrudan yaşamını etkileyeceği için tazminatın yapısı değişiklik gösterebiliyor. İş kazasında ölümle ilgili süreçte direkt olarak işçinin yakınlarına tazminat ödeneceği için, işverenin kendini aklamak için avukat tutarak bazı özel savunma girişimlerinde bulunması mümkün olabilir. Yine de bu tarz durumlarda öncelikle iş kazası ile ilgili kanunlar göz önünde bulundurularak işçinin haklarının savunulması için hareket edilecektir.

Maddi Ve Manevi Tazminat Davaları

İş kazalarıyla ilgili süreç son derece büyük bir öneme sahip olduğu için, eğer işçi olarak bedensel bütünlüğünüzü tehdit edecek bir sorun yaşadıysanız veya ruhsal bir çöküş geçirdiyseniz bu durumu rapora dahil etmeniz gerekecektir. Raporda yer verilen sorunların eğer iş yüzünden oluştuğu ortaya çıkar ve kanıtlanırsa, kusurun kimde olduğuna bakılacaktır. Eğer her türlü önlemi almış bir işverenseniz ve gerekli olan ekipmanları temin ederek işçinize tüm kullanım şartlarıyla ilgili açıklamaları yaptıysanız, maddi ve manevi olarak açılacak davalarda kendinizi savunma hakkınız bulunacaktır.

İşçinin her türlü durumla ilgili özel olarak kendini koruması ve işçi sağlığını koruyacak hareketlerde bulunulması talep etmesi gerekiyor. İşten kovulmayla tehdit edilme ve baskıyla karşı karşıya kalma gibi durumlarda patronlar yüzde yüz suçlu olacağı için, kusur oranı fark etmeksizin direkt olarak işçinin yaşadığı sağlık sorunlarına karşılık gelen maddi ve manevi tazminat ödenmek zorundadır. Bu davalar sadece işçi için değil, aynı zamanda ailesinin de açabileceği yapıya sahip olduğu için, eğer işçi hayatını kaybederse direkt olarak ailesinin de dava açma hakkı bulunacaktır.

Manevi Tazminat Davaları Nasıl Açılır?

Manevi tazminat davalarının açılabilmesi için işçinin veya işçinin ailesinin mağduriyet yaşaması ve raporlarla desteklenmiş olması gerekiyor. Doğrudan manevi tazminat davalarında ruhsal ve fiziksel sorunlarda olduğu gibi, aynı zamanda dava açılacak olan özel girişimlerde bulunulabilecektir. Ceza soruşturma davası açıldığı taktirde zaten sizin her türlü kanıtınız da değerlendirmeye tabii tutulabilecek ve rücu davası açılarak işçiye ait bedeller için rücu etmek mümkün olabilecektir.

İş Kazasına Uğrayan Kişiler Hangi Davaları Açabilir?

Maddi ve manevi tazminat davalarının açılabilmesi ve ceza soruşturmasıyla ilgili kanun değerlerine bağlı olarak hareket edilebilmesi için işverenin kusurlu olduğu ispatlanmalıdır. Kusurun temelinde doğrudan işçinin sağlığını ve çalışma sürecini hayatını İş kazalarında günümüzde bireylerin ceza soruşturma ve ceza davası açması mümkündür. Bu dava doğrudan işverenin kusurlu olduğu ve hayata kast edecek derecede bir sorumsuzluk durumunda büyük bir önem teşkil eder. Maddi ve manevi tazminat davası açılabilir ve işçinin yaşadığı sağlık sorunu veya hayatını kaybetmesi halinde doğrudan kurum, mahkemenin belirlemiş olduğu bedelleri belirlemiş olmak durumundadır.

Iş kazası sonucu hayatını kaybeden bir işçi için kaza sonrası hangi davalar açılır?
Yaşanılan iş kazası sonrasında hayatını kaybeden bir işçi için belirli davalar bulunur. Bu davalar ceza davası Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk kuvvetleri tarafından açılan bir dava ile birlikte soruşma işleyiş gözetir. Tazminat davası açılarak rücu davaları açılabilir.
Ölümlü bir iş kazası sonrasında maddi tazminat davası hangi kanuna dayanılarak açılır?
Iş güvenliği kanununun gerekliliğine uygun olarak ölümlü bir iş kazası sonrasında tazminat davası açılabilir. Tazminat davası kanunun gerekliliğine uygun olarak açılmalıdır. Hukuki boyut dışında davanın ilerleyişi gerçekleşmez.
Iş kazasında ölüm olursa ne olur?
Iş kazası sonrasında işçi hayatını kaybettiği takdirde ölümle sonuçlanan iş kazası olarak değerlendirilir ve burada ardında kalan kişiler dava açabilir. Davalar maddi tazminat davası şeklinde yer edilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/olumlu-is-kazasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalarinda-ceza-davalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-goztepe-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalari-sonrasinda-hangi-davalar-acilir.html

“İş Kazasında Ölüm Halinde Hangi Davalar Açılır?” üzerine 12 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara