Ölümlü İş Kazası

Ölüm yaşanan kazalarda her zaman için kusurlu olan kişi önlem almayan kişidir. İşçilere yeterli bilgiler verilmediği, tam olarak başarılı çalışma faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri beklenmediği için özellikle ölümlü davalarda işverenler genellikle suçlu oluyorlar. İş kazası avukatı olarak görev yapan ve günümüzde pek çok davaya girmiş olan Mehmet Ali Helvacı sayesinde işveren veya işçi olarak avukat ihtiyacınız olduğunda başvurabilirsiniz.

Ölümlü İş Kazasında Kusur Ve Tazminat

Ölümlü kazalarda kusurlu olan tarafın belirlenebilmesini sağlamak tamamen avukatların sunacakları delillerle ve Cumhuriyet Savcısının vereceği kararla birlikte ortaya çıkarılabilecektir. Ölümlü veya yaralanmalı kazalarda bazı durumlarda doğrudan işverenler çalışanlarına belirli bir miktar önerir ve olayın üzerinin kapatılmasını sağlamaya çalışabilirler. İş kazaları davaları ile ilgili olarak yürütülen çalışmalarda doğrudan kusur ve tazminat belirleme sürecinde bireyler özel olacak yeni yayınları değerlendirebilirler.

Günümüzde özellikle kusurlu olan işverenler tamamen suçları doğrultusunda özel mevzuatla ilgili faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesini engellemeye çalışabiliyorlar. Eğer işsiz bırakmakla veya farklı şeylerle tehdit ediliyorsanız, avukatınızla görüştüğünüzde ve dava açmak istediğinizde doğrudan bu durumu da belirtmeli ve mahkemede işverenin aleyhine delil olarak kullanılmasını sağlamalısınız.

İşveren Ve Diğer Sanıkların Yargılanması

İşveren ve işçilerden sorumlu olan kişilerin ölüme göz yummak ve işveren sorumluluklarını hiçe saymak gibi durumlar nedeniyle ceza kanununa göre yargılanması mümkün oluyor. Eğer sanıklar Cumhuriyet savcısı tarafından yapılan inceleme doğrultusunda suçlu bulunurlarsa, sadece işçinin ailesine tazminat ödemekle ilgili, doğrudan ceza kanununa yönelik yaptırımlarla karşılaşmak zorunda kalacaklardır. İşverenlerin işçilerine karşı olan sorumluluklarını karşılayamaması iş kazaları geçirmelerine ve hatta ölmelerine bir önlem almamaları halinde sanık olarak mahkemede yer alacaklardır. Ölümlü iş kazası son derece büyük bir kitleye hitap eden firmalar için oldukça önemli bir olaydır ve işçilerin iş kazalarıyla ilgili özel adımların atılmasını sağlayabilmeleri gerekiyor.

Ölümlü Davalarda Maddi Ve Manevi Tazminat

Eğer iş kazasıyla ilgili olarak bir dava açılıyorsa ve her türlü delile sahip olan işçi yakınları davanın yakından takip edilmesini istiyorsa, Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçmek gerekecektir. Maddi ve manevi tazminat alınmasının önünü açan kanun sayesinde işçi yakınları, kusurlu olan bireylerin kusurları nedeniyle hayatını kaybeden işçi için tazminat alabileceklerdir. Bu süreçte doğrudan mağduriyet durumları, yoksunluk durumu, maddi ve manevi yoksunluk göz önünde bulundurularak karar verilecektir. Böylelikle hem işçinin yakınları davada olumlu sonuçlar alabilir, hem de kusurlu olan şahıslar için işçi yakınlarının acısını dindirmelerine yönelik adım atmaları sağlanabilir. Buna ek olarak zaten eğer kusurlu oldukları net olarak belliyse ve önlem alma ihtimalleri bulunuyor olmasına karşın ekonomik gerekçeler nedeniyle önlem almamışlar ise, ceza kanunu ve ceza hukuku doğrultusunda mahkemeye çıkarılacaklardır. Mahkemede ise mevzuatın yapısına bağlı olarak hapis cezasına çarptırılma ihtimalleri bulunuyor.

Ölümlü iş kazası maddi tazminat hangi kanun?
Iş kazası ya da belirli etmenlere görev iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareket meydana gelmiş ise maddi tazminat davası görülür. Dava sigortalının iş kazası sonrasında ölümü nedeniyle gerçekleşir.
Ölümlü iş kazası tazminat nedir?
Ölümlü iş kazası sonrasında maddi kayıpların tekrardan kazanabilmesi adına tazminat davası açılabilir. Bu durum gerek hayatını kaybeden kişinin yakınları tarafından da açılabilir. Gerekse kaza içerisinde bulunan diğer kişiler tarafından da açılır.
Ölümlü iş kazası tazminat nasıl hesaplanır?
Ölümlü iş kazası sonrasında tazminat durumu karşılıklı olarak kusur oranlarına göre hesaplanır. Burada hayatını kaybeden kişi kendi hatası yüzünden bir kusura sahip ise tazminat durumu buna göre daha az nitelikte olur. Ancak işveren ya da iş yerindeki güvenlik önlemlerinin yeterli düzeyde alınamamasından dolayı bir kaza gerçekleşmiş ise tazminat oranı karşı tarafın kusurlu olmasından kaynaklanır ve artışa geçer.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/orta-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/olumlu-trafik-kazalarindaki-mahkeme-sureci-hakkinda-detaylar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalarinda-ceza-davalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/suluntepe-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

Hemen Ara