0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İş Kazalarında Ceza Davaları

İş kazalarının polis, jandarma ve mahkemeler tarafından takip edilmesiyle birlikte artık işçilerin hakları ve işverenin sorumluluklarıyla ilgili çok daha detaylı çalışmalar gerçekleştirilebiliyor. Ceza davaları, işverenin sorumluluklarını başarılı bir şekilde yerine getirmemesi ve ölümle karşılaşılması nedeniyle açılabiliyor. Ceza soruşturmasıyla ilgili davada kazanın meydana gelmesine neden olan süreç, işverenin sorumlulukları ve işçinin çalışma durumuna açıklık getirilmeye çalışılır. İş kazaları ceza davası sayesinde kusurlu şahısların aleyhine olabilecek tüm durumlar doğrultusunda dava açılabilir ve sorumlu kişiler sanık olarak mahkemede yer alır.

İş Kazasında Ceza Soruşturması

Polise veya bulunulduğu bölgeye bağlı olarak jandarmaya haber verilmesi halinde bilgi verildikten sonra gerekli kaza dosyası açılacaktır. Yaralanmada da ölümlü kazalarda da doğrudan ceza soruşturması işçinin hangi alanlarda ve hangi şartlarda çalıştırıldığında göre sürecin etkilenmesine neden olabiliyor. İş kazalarında cezanın gerekçesinin tam olarak anlaşılabilmesi ve doğrudan işverenin işçiyi nasıl bir işte görevlendirdiğine bağlı olarak güvenlik değerlerini karşılayıp karşılamadığında bakılması gerekiyor. İş kazası sonucu bir ölüm meydana geldiği taktirde doğrudan dosyayla ilgilenecek kişi Cumhuriyet Savcısı olacaktır. Bu sayede her türlü bilgiye ve detaya ulaşma yetkisi bulunan savcı, kusurlu kişilerin tespit edilmesini sağlayarak onların aleyhine adımlar atacaktır. Türk Ceza Kanununun hükümleri doğrultusunda işçinin ve işçinin ailesinin lehine ceza davası açılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Açacağı Davalar

İşverenin kazadaki payı, iş kazasının temel nedeni ve daha pek çok etken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da rücu davası açabilecektir. İş kazası oluştuğu taktirde ölüm yerine yaralanmalı kazalar ortaya çıktığı taktirde doğrudan hem işçinin hem de işverenin olaydaki hatası incelenir. Kusurları atfedilen bireylerin kusur oranlarına bağlı olarak kazanın genel yapısıyla ilgili bazı gelen düzenlemeler ve incelemeler sonucunda doğrudan maddi yardım yapılması mümkün olacaktır. İş kazası geçiren bireyin henüz herhangi bir sigortaya tabii tutulmuyor olması nedeniyle doğrudan sigortanın başlatılma süreci ve işverenin sorumlulukları gözden geçirilir. Ardından sigortayla ilgili gerekli ödemeler yapıldıktan sonra direkt olarak yeni çalışmalar gerçekleştirilecektir.

İş Kazasında Ölümde Hangi Ödemeler Yapılmalıdır?

İş kazasında ölüm yaşanması hem işverenin sorumluluğunda olan bir nedenden kaynaklanıyor olabilir hem de işçinin hatasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumun detaylı bir şekilde incelenmesi ve sonrasında işçinin ailesinin lehine olacak, mağduriyetlerinin azaltılmasını sağlayabilecek karar verilmesi gerekiyor. İş kazasında ortaya ölümlü bir kaza ortaya çıkıyorsa manevi ödemeler işçinin ailesine aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurularak yeni mevzuata uygun bir şekilde yapılmak durumundadır.

  • Ölen işçinin ardından ailesindeki bireylerin yoksun kalması halinde, geçimlerini sağlayamamalarına neden olan durum nedeniyle tazminat ödenmesi zorunlu olacaktır. Yoksunlukla ilgili davalar avukatınız Mehmet Ali Helvacı ise son derece başarılı bir şekilde yönetilebilir ve yoksunlukla ilgili tüm sürece göre hareket edebilirsiniz.
Call Now Button