0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Tazminatı Kim Alır?

Boşanma davalarında eşlerin, birbirlerine karşı olan tutumları nedeniyle mağduriyetlerini dile getirerek bazı talepleri olabiliyor. Boşanma avukatı tam olarak bu noktada devreye girer ve sizin hangi mağduriyetiniz bulunuyorsa, hakime bu durumu detaylarıyla ve deliller öne sürerek anlatmakla yükümlüdür.

Kusur oranınızı, eşinizin kusur oranından daha düşük tutmaya çalışır ve bu sayede doğrudan tazminat alma hakkına sahip olabilirsiniz. Eşinizden daha kusurlu, maddi ve manevi olarak zarar vermiş olan kişi sizseniz, karşı tarafa dava açarak kazanmanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Dava Açarsam Tazminat Alabilir Miyim?

Dava açarsanız alabileceğiniz tazminat, maddi ve manevi mağduriyetinize ve karşı tarafın kusur oranına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda, eşinizin aylık geliri de göz önünde bulundurularak tazminat ödemesi yapılacağı için, eşinizin aç kalacak kadar bir tazminat veya nafaka ödemeye mahkum bırakılamayacağını bilmeniz gerekiyor. Burada en önemli nokta, kusurlu olan eşin ödeyebileceği en yüksek tazminatı tahmin edebilmekten geçiyor.

Kusur oranı yüksek olan eşin aylık geliriyle birlikte toplamda ödeyebileceği tazminat 100 bin Türk Lirası ise, bu tutara yakın bir tazminat talep edilmesi, kazanacağınız miktarın da net olarak belirlenmesini sağlayacaktır. 50 bin TL değerinde dava açarsanız ise alabileceğiniz tazminat maksimum 50.000 Türk Lirası olur. Bu nedenle süreci, olabildiğince iyi takip edecek olan Maltepe boşanma avukatı ile analizler yaparak lehinize çevirebilirsiniz.

Maddi Tazminat Nasıl Alınır?

Maddi olarak zarar gören bireylerin tazminat taleplerine mahkeme tarafından kusur incelemesi yapılarak, eşiniz tarafından uğratıldığınız zararın telafisi için açılacak olan davadır. Aylık gelirinizin hasar görmesi, iş hayatınızın ve benzer, kazanç sağladığınız sürecin evliliğiniz nedeniyle etkilenmesi, dava açabilmenizi sağlar.

Manevi Tazminat Nasıl Alınır?

Manevi tazminat talep edilebilecek olan durumlar, eşlerden birinin, diğerinin kişilik haklarına saldırıda bulunması halinde tazminat ödenmesini zorunlu hale getirebiliyor. Maltepe boşanma avukatı aracılığıyla bu süreçte davayı açabilirsiniz. Doğrudan tazminatla ilgili olarak alabileceğiniz en yüksek rakamı ve ne kadar ödenebileceğine dair inceleme yapıldığı taktirde istenen sonuçlar alınabilir. Mahkemenin vereceği hüküm tamamen iki tarafın da mağdur olmaması hedeflenerek, tüm durumlar incelenerek açıklanır.

Kusurlu olan ve manevi tazminat ödemeye mahkum edilecek olan eşin ödeyebileceği tazminat tutarı 100.000 Türk Lirası ise, mahkeme bu tutarı baz alarak bir belirleme yapar. Aynı zamanda, eğer mağdur olan eş 70.000 TL tutarında bir tazminat talep etmişse, bu durumda mahkeme 71 bin TL dahi ödeme yapılmasına karar veremez. 100.000 TL alabilme imkanı bulunuyorken 70 bin TL talep etmeniz halinde, hakim de bu tutarın üzerinde bir tazminat ödemeyecektir.

  • Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

Alınabilecek olan tazminat tutarı özellikle davada kusur oranlarına, eşten daha az kusura sahip olma veya kusursuz olma gibi durumlarla birlikte değişiklik gösterir. Eğer maddi olarak herhangi bir zarar vermemenize rağmen, manevi olarak karşı tarafın kişiliğini ve psikolojisini zedeleyecek, kişilik haklarına saldıracak bir girişimde bulunursanız, kusur oranınız bir hayli artar. Eğer mahkeme tarafından siz daha suçlu olarak görülürseniz, suçlu olmanıza rağmen tazminat talep etmeniz mümkün olmaz.

Tazminat alınabilmesi için yeterli şartların sağlandığı boşanma avukatı tarafından onaylandıktan sonra, karşı tarafın maddi ve sosyal durumuna bağlı olarak alabileceğiniz miktarda çok büyük değişiklikler ortaya çıkacaktır. %70 kusurlu olan tarafın eşiniz olduğunu düşündüğümüzde, iki farklı senaryo ortaya koyabiliriz. Eğer eşinizin aylık geliri 1 milyon Türk Lirası ise alacağınız tutar farklı, 2000 Türk Lirası ise, alacağınız tutar farklı olur.

Call Now Button