Kira Tespit Davası Masraflarını Kim Öder ve Dava İşleyişi Nasıl Yürür?

Kira tespit davası masraflarını kim öder konu başlığı kapsamında davayı açan kişinin masrafları ödemeden sorumlu olduğu da belirtilmelidir. Bu dava durumunun her iki tarafın da yararına olabileceği için karşı tarafa da masraf çıkarma söz konusu olabilir. Kira tespit davalarının açılması için kişilerin öncelikli olarak kiracı ev sahibi ilişkisini kesinlikle bir sözleşme kapsamında ortaya koymaları gerekir. Sözleşme dahilinde olmayan ilişkiler üzerine herhangi bir dava açılması söz konusu değildir.

Kira Tespit Davası Masraflarını kim Öder, Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Kira tespit davası masraflarını kim öder konu başlığı kadar ödenecek olan tutarın nasıl belirleneceği konusunda da sıklıkla soru gelmektedir. Davanın süresinden başlayarak ifade verecek olan tanıklara kadar her unsur davaya bir ücret olarak eklenmektedir. Son noktanın daha hızlı koyulması için bilirkişiden yardım alınırsa da aynı şekilde kira tespit davasına bu masraf eklenecektir.

Avukatlık Ücreti: Dava ücretinin haricinde kişilerin kendilerini temsil eden avukata da ücret ödemeleri gerekecektir. Bu noktada herhangi bir sorun yaşamadan ödeme aşamasının ve ücretin hesaplanması için asgari ücretlendirme tarifesi uygulanmaktadır. Hem temsil edilen kişinin hem de avukatın haklarının korunması esas kabul edilmiştir.

Kira Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kira tespit davası masraflarını kim öder konu başlığı kadar bu bedelin nasıl hesaplanacağı konusunda da sıklıkla soru gelmektedir. Kira bedelinin hesaplanma aşamasında aksaklık çıkıyorsa kişilerin ÜFE oranına göre orta yolda buluşması için çaba sarf edilir. Genel olarak bu davanın açılmasına sebebiyet veren taraf kiracılardır. Kiracıların haklarının korunması son senelerde daha sorunsuz şekilde ilerlemektedir. Ev sahiplerinin haksız şekilde yaptıkları zammın engellenmesi için bu tip hukuki yollara başvurma hakkınız bulunuyor.

Davanın Hukuki Dayanakları Nelerdir?

Kira tespit davası açmak isteyen kişilerin dikkate alması gereken en temel hususlar;

  • Davayı açan tarafın hukuki manada bu açma işleminden olumlu şekilde etkilenebilmesi gerekiyor.
  • Davanın açılması için kiracı ev sahibi ilişkisinin 5 yıldan az bir süreye dayanması gerekir.
  • Kurallar çerçevesinde belirlenmiş olan kira bedeline ilişkin bir davanın açılması sizin için verimli olmayacak ve herhangi bir sonuç da getirmeyecektir.

Bu konuda Helvacı Hukuk’tan gerekli olan yardımı sorunsuz bir biçimde alabilirsiniz. Helvacı Hukuk sizin için gerekli olan tüm adımları sorunsuz şekilde atacak ve süreç hakkında bilgilendirilmeniz için de uygun alt yapıyı oluşturacaktır. Uzman kadro size sorunsuz şekilde yardımcı olacak!

Kira Artışında Sınır Nedir?

Kira artış aşamasını kişilerin ÜFE ile sınırlı tutması gerekiyor. Bu konuda herhangi bir suiistimal olmaması için gerekli olan hukuki yollar da açık bırakılmıştır. Kira artış aşamasında ÜFE sınırına uygun şekilde bir bedel belirlenmişse buna itiraz etmek için dava açmak verimli olmayacaktır. Bu tür durumların yargıyı oyalayıcı bir yönü olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekiyor.

Kira Tespit Davasi Ne Zaman Acilabilir?
Kira tespit davalarında süre koşulu bulunmamaktadır. Kiracı veya mülk sahipleri istedikleri süre zarfında bu davayı açabilirler.
Kira Bedelinin Tespiti Davasını Kim Açar?
Kira tespit davası taraf fark etmeksizin açılabilir. Mülk sahibi mülkünün değerini öğrenerek buna göre fiyat verebilirken, kiracı ise mülke ederinden fazla ücret vermemek adına bu davayı açabilir.
Kira Artışı Nasıl Bildirilir?
Kira artışları kişilerin imzaladıkları kontratlarının bitimine doğru en az bir ay evvel kişilere bildirilir. Bu süreçte kişiler artıştan memnun kalmadıkları süreçte kendilerine yeni bir ev bulma arayışına girebilmektedir.
Kira Bedelinin Hakim Tarafından Belirlenmesini Kaç Yılda Bir Talep Edebilirler?
Kira bedellerinin hakimler tarafından belirlenmesini isteyen kişiler 5 senede bir bunu talep etme hakkına sahiptir. Bu durumda hakimler belirli konulara önem vererek kira bedelini belirler.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/mahkemede-olumlu-trafik-kazasina-dair-cezalar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-i%cc%87htar-s%cc%a7arti.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-i%cc%87htar-s%cc%a7arti.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-ucreti-masraflari-2018-yili.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-masraflari-2019.html

“Kira Tespit Davası Masraflarını Kim Öder ve Dava İşleyişi Nasıl Yürür?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara