0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Gerekçenize Göre Süreci Tahmin Edebilirsiniz

Evlilik birliğini yasal olarak sonuçlandırmak için açılan boşanma davaları,  Türk Medeni Kanunu’na göre işleyen ve ülkemizde son derece önemsenen dava çeşitlerinden biridir. Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş olan nedenlere dayandırılarak yapılan boşanmalar birbirinden çok farklı olduğu için hem dava süreçleri, hem de ilerleme birbirinden farklı olacaktır.

Kişinin aslında boşanmak için bir avukat tutması kanunen mecburi değildir ancak boşanmalar içerisinde çok fazla hüküm ve bilgi gerektiren davalar olduğu için, sürecin sağlıklı işleyebilmesi açısından avukatın şart olduğunu söylemek gerekir. İşte bu nedenle devreye girdiğimiz zaman Maltepe boşanma avukatı olarak en doğru şekilde davaları yönettiğimizi ve boşanma sürecini sağlıklı bir şekilde sonlandırdığımızı söyleyebiliriz.

Boşanma davası açmak için tarafların uyması gereken prosedürlerin hepsi tarafımızca zaten söylenecektir. Bu prosedürleri, kişi bir avukat tutmadığı takdirde doğru olarak yerine getiremeyeceği için zorlanacak ve her bir hatada dava süreci çok daha fazla uzayacaktır. Davanın uzaması demek de, maddi ve manevi anlamda yıpranmak demektir. Bu nedenle bizim uzmanlığımıza başvurmak önemlidir.

Boşanma Davası Nasıl Açılmalıdır?

Boşanma davası açmak için mahkemeye bir dilekçe verilmesi gerekir ve bunun için son 6 ay içerisinde eşlerin birlikte kaldığı adresin bulunduğu mahkeme tercih edilmelidir. Eğer taraflardan biri ayrı bir şehre gittiyse dava burada da açılabilir. Maltepe boşanma avukatı olarak bize ilettiğiniz dilekçeler için en kısa sürede Maltepe Adliyesi’ne başvuru yapılacaktır. Ayrıca anlaşmalı boşanma yapmak istiyorsanız en az bir senedir evli olmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Yabancı uyruklu olarak evlendiyseniz, bulunduğunuz ülkenin mahkemesi de bu davayı kabul edebilir. Günümüzün teknolojisinde artık her bilgi internet üzerinde yer aldığı için davayı açan kişinin kimliği yeterli olacaktır. Ayrıca bize geldiğiniz zaman kusurun ne olduğunu ve maddi manevi tazminat olarak beklentilerinizin ne olduğunu da bildirmeniz de yarar vardır. Karşı tarafın adresi de mutlaka belirtilmelidir. Buna göre mahkeme karşı tarafın gelir durumunu ve mal varlığını adres üzerinden tespit edebilecektir.

Boşanma oranlarının da artmasından sonra süreçlerin artık çok hızlı ilerlediğini ve gereken belge anlamında mahkemelerin tarafları çok yormadığını söyleyebiliriz. Ancak yine de profesyonel yardımımız sayesinde tüm prosedürlere hakim olduğumuz için manevi anlamda yorulmayacağınızı garanti edebiliriz. Maltepe avukatı olarak her zaman yanınızda olacak ve boşanmadan doğan  maddi beklentilerinizi de karşılamaya çalışacağız.

Boşanma Davası Gerekçeleri Süreç İçin de önemlidir

Boşanma davaları aslında 3 ana sebepten kaynaklı olabilir. Bunlar anlaşmalı boşanmalar, genel boşanmalar ve özel boşanmalardır. Anlaşmalı boşanmalar en kısa sürede sonuçlanacağını söyleyebileceğimiz ve çocuğun kimde kalacağından maddi konulara kadar her anlamda iş birliği içerisine giren çiftlerin açtığı davalardır. Hakimin onaylaması sonucu 2-3 ay gibi kısa bir sürede bu davalar sonuçlanabilir.

Şiddetli geçimsizlik olarak çok sık duyduğumuz genel boşanma davaları da herhangi bir kusurlunun belirtilmediği ve genel olarak geçimsizlik nedeniyle boşanmanın gerçekleşmesini tarafların istediği beyan edilen bir boşanma türüdür. Ayrıca bu davalarda tanıklar varsa, şiddetli geçimsizliğe dair tanıkların dinlenmesi gerekir.

Özel boşanma dediğimiz sebepler de kanunda açık açık belirtilen sebeplerdir. Bunlar genelde zina, akıl hastalığı, şiddet, onur kırıcı davranışlarda bulunma, suç işlemek ve benzeri nedenlerdir. Ayrıca bu saydığımız sebeplerin 6 aydan fazla sürmüş olması gerekmektedir. Bu tür boşanmalarda zarar gören taraf tazminat talep edebilir ve süreç olarak uzun sürebilme potansiyeli olan davalardır. Maltepe avukat bürosu olarak her boşanma aşamasında yanınızda olacağımızı belirtir ve sonuç için en doğrusunu yapacağımıza güvenebileceğinizi söyleyebiliriz.

Call Now Button