MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1982 Yılında Hatay’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı ve 2005 yılında mezun oldu. 2006 yılında Helvacı Hukuk Bürosunu kurdu ve İstanbul Kartal bölgesinde faaliyete başladı. İstanbul boşanma avukatı olarak yüzlerce davaya bakmıştır..

Boşanma Davası ve Şiddet Gösteren Eşin Uzaklaştırılması Davaları

Birtakım nedenler ve sonuçlara dayalı olarak boşanma davaları açılabiliyor. Davalar Anlaşmalı ve Çekişmeli boşanma davaları olarak ön plana çıkar. Bunlar arasında çekişmeli boşanma davaları kapsamına giren ve şiddet gösteren eşe dayalı olarak süreçlenen dava modelleri bulunur. Eşlere dayalı başlayan ve tüm dava süreçlerinde uzun yıllardır hizmet veren Helvacı Hukuk Büromuz, sizler adına en deneyimli Maltepe avukatı ile hizmet verir. Burada sizler için vereceğimiz avukatlık hizmetleri, mahkemeler üzerinde doğru süreçlerin beklentilere uygun olarak alınabilmesi üzerine odaklıdır.

Şiddet Gösteren Eşin Evden Uzaklaştırılması Davaları

6284 sayılı kanun bu konuda ön plana çıkar ve geçerli olan şiddetler üzerinde bir takım sonuçların alınabilmesini sağlamaktadır. Kanunun geçerli saydığı kişiler, şiddet maruz kalan kadın ya da uğrama ihtimali olan kadınlar ile çocuklar, ailede olan diğer kişiler bunlara girmektedir. Aynı zamanda takip mağduru olan kişiler adına da koruma alınabilmesi ya da şiddetin önlenmesine yönelik tedbirler, mahkeme kararları ile alınabilmektedir.

Gerekli olarak haktan sadece evli olan kişiler yararlanmaz. Yararlanma eylemleri şiddet mağduru olan nişanlılar, yakın ilişki içerisinde bulunan çiftlerden biri ya da belirli bir sözü sağlayan kişiler arasında da talep edilebilir. Kanun bu bağlamda gereken tüm hassasiyeti sağlayarak, kişilerin haklarının korunmasına yönelik gereken girişimlerin sağlanmasına da imkan tanımaktadır.

Geçerli olan bir takım süreçler bulunur. Normal olarak şiddete uğraşan kişi, evde meydana gelen şiddetten dolayı civarında bulunan karakola gitmelidir. Karakola gittikten sonra kolluk kuvveti belgelerinizi savcılığa ulaştırmalıdır. Savcılık ise gereken koruma kararını doğru bir süreç içerisinde Aile Mahkemesine göndermelidir. Fakat bunların olmadığı, gecikmelerin yaşandığı ya da aksamaların olmasıyla, kendinizde doğrudan Aile Mahkemesine başvurabilirsiniz. Fakat başvuruların İstanbul Maltepe boşanma avukatı hizmetimiz üzerinden yapmanız, alacağınız tüm hizmet sürecinin olumlu yönde ilerlemesini sağlayacaktır. Aksaklıklar yaşamamak ve gerekli neticeleri alabilme adına mutlaka gereken şikayet ve dava konularını halletme imkanınız bulunuyor.

Alınacak Olan Kararlar ve Sonuçları

Şiddet mağdurunun yapabileceği bildirim ve dava süreçlerinde bir takım geri dönüşler mahkeme nezdinde alınır. Bunların geçerli olan içerikleri şiddete uğrayan kişinin hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmasıyla da paraleldir. Bu yüzden;

  • Özgürlüğünüzün kısıtlanmasının ortadan kaldırılması,
  • Şiddeti gösteren kişinin evden uzaklaştırılması,
  • Eğer çocuğunuz varsa onun velayet konuları,
  • Yaşanılan evin kendinize tahsis edilmesi

gibi kararların çıkması sağlanabilir. Fakat tüm en başından gelişme süreçleri ve sonucuna kadar iyi bir Maltepe boşanma avukatı hizmetinin alınması, talep edilecek ve alınacak sonuçların değişmesini sağlayacaktır. Burada mahkemeye yönelik doğru atılımlar sağlamak, şiddet mağdurunun alacağı hakların artmasını sağlar. Böylece özgür yaşamı ve kişisel hakların korunmasına yönelik doğru adımlar atılabilecektir.

Mahkeme tarafından verilen karar ile size ya da çocuklarınıza şiddet gösteren kişinin yaşattığı korku eylemleri ya da şiddete yönelik davranışları yasaklanacaktır. Ayrıca yaşadığınız ev dahil olmak üzere çalışmak durumunda olduğunuz iş yeriniz içinde gereken tedbirler alınarak, şiddet gösteren kişinin yaklaşması engellenecektir.

Hangi Başka Eylemler Dolayısı ile Korunma Talep Edilebilir?

Alacağınız iyi bir karar için sizlere Maltepe avukat hizmetini profesyonel bir yapı içerisinde vermekteyiz. Eğer ki siz aşağıdaki bir ya da birkaç sebebi yaşıyorsanız;

  • Şiddet ve zinaya zorlama,
  • Cinsel ve psikolojik baskılar,
  • Ekonomik zararlar ya da sözlü tacizler,
  • Toplum, özel ya da kurumsal alanlarda, cinsel, fiziksel, psikolojik sözlü ya da diğer sebepler,
  • Hakaretler veya özgürlüğün engellenmesi,
  • Tehditler ve çeşitli baskıların

Yaşanması durumunda gerçekleşen tüm bu eylemlerin önlenmesine yönelik davalar açılabilir.

Aile İçi Psikolojik Şiddetin Cezası
Aile içi psikolojik şiddete maruz kalan bir kişinin dava açmasıyla beraber bu durum ispatlanır ise kişilerin hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemi davaları görülebilmektedir. Bunun yanında kişiler adli para cezasını ödemelerine de hüküm verilebilmektedir.

Kadına Şiddetin Cezası Kaç Yıl 2020
Kadına şiddet günümüzde hassas bir konu haline gelmiş olup, cezaların nasıl işlediği önemlidir. Herhangi bir sebepten kadına şiddetin cezası iki ila beş yıl arasında değişlik gösterebilmektedir.

Boşanma Davasında Cinsel Şiddetin İspatı
Boşanma davalarında cinsel şiddetin ispatı son derece zor bir durumdur. Eşler arasındaki konuşmalara, mesajlaşmalara göre cinsel şiddet ispatlanabilir. Hakimler için cinsel şiddetin ispatı direkt olarak boşanma sebebidir.

İlginizi Çekebilir;

Kadına Yönelik Şiddet Nedeniyle Boşanma

Petroliş Mahallesi Avukat

Şiddet Nedeniyle Boşanma

Ballıca Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Çekişmeli Boşanma Davası Nedenleri

 

 

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Ara