MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1982 Yılında Hatay’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı ve 2005 yılında mezun oldu. 2006 yılında Helvacı Hukuk Bürosunu kurdu ve İstanbul Kartal bölgesinde faaliyete başladı. İstanbul boşanma avukatı olarak yüzlerce davaya bakmıştır..

Şiddet Nedeniyle Boşanma

Boşanma davalarında maalesef üzücü olarak gerçekleşen şiddet olayları, ana gündem maddeleri arasında yerini alıyor. Kadına yönelik şiddet nedeniyle boşanma davaları, boşanma konularında sıkılıkla karşılaşılan durumlar arasında yerini almaktadır. Doğrudan kadının zayıf yanlarının zarar görmesi, sürekli sebepsiz nedenlere dayalı olarak erkeğin kadına şiddet göstermesi ve manevi anlamda çökmesine neden olacak sözsel davranışlara kadar pek çok husus bulunmaktadır. Tüm bu ve buna bağlı gelişmelere dayalı olarak kadınların hukuki açıdan hakkını arama ve boşanma davasını isteme yetkileri bulunmaktadır.

Kadına Şiddet Konulu Boşanma Davalarında Hakların Bilinmesi

Hakların bilinmesi, bunların sürdürülmesi ve mahkemeye doğru açıdan sunulması, şiddete uğrayan kadının eşinden çeşitli hakları talep edebilmesini sağlar. Ayrıca mahkemenin lehine sonuç vermesi ve doğru şekilde hakkın alınabilmesi gibi hususlarda burada önemli olmaktadır. Bu yüzden iyi bir avukat nezdinde tüm bu süreçlerin takip edilmesinin sağlanması ve ispatlara dayalı olarak sunulması, şiddete yönelik şiddet nedeniyle boşanma davalarında istenilen neticesinin alınmasını sağlayacaktır. Buradaki en temel olay ilerideki tüm gelişebilecek olaylara önceden hazırlıklı olmak ve kanıtlarla yola çıkabilmektir.

Boşanma Davalarında Kanıt Kadına Şiddet Durumlarında da Önemlidir

Boşanma davalarında mahkeme genelde somut olgular üzerinden hakaret ederek kanıtlara ihtiyaç duyar. Yani kadının şiddet gördüğünü doktor raporu ya da şahitlerle öne sürmesi, davayı açan kişinin adına önemli bir sonucun alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca mahkemenin daha sıcak bakacağı ve şiddet gören kadının lehine çok daha fazla olumlu karar verebilmesi içinde doğru çıkarımların yine ispat yolu ile ala alınması gerekmektedir. Kadına yönelik şiddet nedeniyle boşanma davalarında;

Şiddet gösteren eş uzaklaştırılabilir: Açılan davanın konusuna ve gelişmelerine bağlı olarak mahkemeden korunma talebi de istenebilir. Bu korunma talebi eşin, kadına yaklaşmasını ya da eve girişlerini kısıtlar. Aynı zamanda koruma talepleri polis atamaları ya da buna bağlı olarak farklı gelişmeleri barındırarak, yasal süreçlerde gerçekleştirilebilmektedir.

Kadının işyerine ya da bulunduğu yerlere engellenmesi: Sadece evin yanı sıra, şiddet gören kadının bulunduğu işyeri ya da diğer alanlara da eşin uzaklaştırılması sağlanabilir. Buradaki temel husus kadının can güvenliğinin sağlanması ve çeşitli şiddet eylemlerine karşı korunabilmesinin sağlanmasıdır.

Şiddetlere Bağlı Boşanmalarda Gelişen Süreçler

Boşanma davalarında şiddet en can sıkıcı ve psikolojik olarak yorucu olan davaların arasında yerini alır. Eşin doğrudan kadına ait olan her şeye zarar vermek istemesi, malına karşı yaptığı eylemler, kötü sözler, zina, iftira durumlarına kadar can sıkıtı bir noktaya gelebilmektedir. Bu yüzden kadına yönelik şiddet nedeniyle boşanma davalarında her hususun ele alınması ve bunun için önlemlerin mahkeme üzerinde alınabilmesi gerekiyor.

Şiddeti gösteren kişinin internet üzerinden dahil olmak üzere eşi ile olan münasebetlerinin engellenmesi de gerekiyor. Ayrıca silahı bulunuyorsa bu silahın, gerekli kolluk birimlerine teslim edilmesinin sağlanması ve diğer tüm korumaya dayalı olarak önlemlerin yine mahkeme talebiyle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kadına Şiddet Davalarında Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Şiddet mağduru kadın için açılan davalarda alınabilecek önlemlerin bilinmesi önemlidir. Bu nedenle tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şiddet gören kadın için şantaj, hakaret, tehdit ve benzeri durumlar varsa bunların en kısa sürede engellenmesi gerekir.
  • Şiddet görmüş kadının tekrar aynı şiddeti görmemesi için şiddet uygulayan tarafın evden uzaklaştırılması ve birlikte kalınan konutun sadece kadına bırakılması gerekir. Bunun için gereken yasal prosedürler en kısa sürede uygulanmalıdır.
  • Şiddeti yapan kişinin kadına sadece ev içinde değil, dışarıda da ulaşmasının engellenmesi gerekir. Yani iş yerinde, okulda ve benzeri yerlerde uzaklaştırılma talebi olması şarttır.
  • Eğer ilişki içerisinde bir çocuk varsa ve şiddet uygulayanın çocuğu görme hakkı bulunuyorsa bunu bir refakatçi eşliğinde yapmış olması gerekir. Çocuklara şiddet uygulayan bir kişiyse o zaman tamamen görüşün kaldırılması gerekecektir.
  • Kadına yönelik şiddet uygulayan kişi hiçbir iletişim araçlarını kullanarak kadına ulaşmamalıdır. Yani telefon ve benzeri yerlerden ulaşması da engellenmelidir.
  • Eğer şiddet uygulayan şahısın ruhsatlı silahı varsa buna el koyulmalı ve mutlaka silahlı kuvvetlere teslim edilmelidir.
  • Meslek gereği silah bulundurması zorunluysa o zaman silahını bağlı olduğu kuruma bırakmalı ve yanında taşımamalıdır.
  • Eğer şiddet uygulayan şahısın alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılığı varsa bu kişinin tedavi ettirilmesi de gerekecektir. Sayılan önlemler kadının daha fazla zarar görmemesi için alınmalıdır.
Şiddet hangi boşanma sebebi?
Şiddete dayalı boşanma davaları Türk Medeni kanununda onur kırıcı, kötü muamele, hayata kast sebebiyle boşanma sebepleri içerisinde kabul görür.

Aile içi şiddetin cezası nedir?
Aile içi şiddetin cezası hapis cezası ya da para cezası olarak değişir. Bu durum şiddetin çeşitlerine göre farklılık sağlar.

Kadına şiddetin cezası kaç yıl?
Kadına şiddetin cezası 2 yıldan 5 yıla kadar değişir. Ancak burada şiddetin türüne göre de ceza yaptırımı farklılık sağlar.

İlginizi Çekebilir;

Kadına Yönelik Şiddet Nedeniyle Boşanma

Petroliş Mahallesi Avukat

Maltepe’de İşçi ve Tüketici Avukatı

Boşanma Sürecinde Kadına Tanınan Haklar

Boşanma Davası ve Şiddet Gösteren Eşin Uzaklaştırılması Davaları

4 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Ara