0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaza Avukatı Nedir

İş kazaları ve trafik kazaları günlük hayatta maalesef en sık karşılaştığımız sorunlardan biri oluyor. Bu sorunların üstesinden gelmek için yapmanız gereken hukuksal yollarla hakkınızı aramak ve kısa sürede sonuç almak için de kaza konusunda uzman olan avukatlara başvurmaktır. Kaza avukatları size tüm hukuksal süreçlerde yardımcı olacak ve davanızın kısa sürede sonuçlanması için elinden geleni yapacaktır.

Hangi Durumlarda İş Kazası Sayılıyor?

  • Bir kazanın iş kazası sayılabilmesi için öncelikle işçinin sigortalı olarak kurumda çalışıyor olması gerekir.
  • Kaza işyeri içerisinde gerçekleşmelidir.
  • Kaza işveren tarafından belirlenen prosedürlere uyulduğu esnada gerçekleşmiş olmalıdır.
  • Kaza yapanın bu iş kazasını bilerek, menfaat için yapmamış olması gerekmektedir.

İş Kazalarından Sonra Bu Yanlışlara Düşmeyin

Kaza avukatları özellikle iş kazalarında kişilerin bu yanlışlara düşmesini asla istememektedir:

  • Kaza geçirenin tazminat hakkı ve diğer haklar konusunda bilinçsiz olması
  • İş kazası sonrasında nerelere başvuracağını bilememek
  • Ceza ve tazminat davalarını başvuru süresinden sonra, yani zaman aşımına uğradıktan sonra açıyor olmak
  • İş kazası olduğu zaman kolluk kuvvetleriyle iletişim kurmamak
  • İşverenin ceza almamak için yaptığı teklifi kabul etmek
  • Sigortadan gelenle yetinmek ve fazlasını talep etmemek

İş Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat Açılır mı?

İş kazası geçirenler hem maddi hem de manevi tazminat açma hakkına sahiptir. Maddi tazminat genelde sigortanın da karşıladığı tazminatlardır ve hastane giderleri gibi masraflar bunlara dahildir. Ancak manevi tazminat kişinin ruhen zarar gördüğü için verilen bir tazminat olduğu için ortalama bir rakam belirlemek doğru değildir. Bu tamamen kazaya ve tarafların sosyoekonomik durumuna bağlı olarak değişen bir durumdur.

İş kazasında manevi tazminat davaları daha çok karşı tarafı cezalandırmak için yapılır. Ayrıca manevi tazminat oranları da caydırıcı olması açısından her geçen gün artmaktadır. Maddi tazminat aksine manevi tazminat daha çok ağır kazalarda da maddi tazminatın yanında açılabilecek davalardan biridir.

İş Kazası Avukatlık Ücretleri Ne Kadardır?

İş kazası için danışmaya sadece başvuru yaparak bilgi aldıysanız genelde bunun ücreti 300 TL olmaktadır. Bütün dilekçe ve sözleşme giderleri için 900 TL talep edilmektedir. Kaza avukatları genelde davaların ikinci bölümü için daha yüksek ücret alabilmektedir. Çünkü burada devreye davanın takibi girer ve süreç de davaya göre uzayabilir. Sözleşme ve dilekçe gibi daha sayabileceğimiz belgelerin hazırlanması için fiyatlar ortalama duruşmalılarda 3 bin TL diyebiliriz. Duruşmasızlar da bu rakam 5 bin TL’ye yükselmektedir.

Ücretler davalara göre bölüm bölüm çoğalabilir. İşçi haklarına ve sağlığa aykırı olan davranışlar için muhakkak avukatlarla görüşmeli ve yasal prosedürleri takip ederek hakkınızı hukuk önünde aramalısınız. İşçi sağlığına uygun olmayan her türlü durum için avukatlar gerekli olan cezai işlemlerle ilgili başvuruda bulunacak ve tazminat hakkınızı kullanmanız için de uğraşacaktır.

Call Now Button