0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tek Taraflı Boşanma Davası

Aile birliğini sonlandırmak isteyen eşlerden birisi boşanma davası açmak isteyebilir. Evlilik içerisindeki tutum her zaman her iki taraf için aynı gitmeyebilir. Aslında tek taraflı boşanma davası hukuki anlamda incelendiği zaman çekişmeli boşanmalar olarak adlandırılmıştır. Çünkü söz konusu evlilik birliği sadece bir kişi tarafından bozulmak istendiği için tarafları dinlemek ve gerçekten evlilik birliğinin bittine inanmak gerekir.

Boşanma Davalarını Genel Olarak Üçe Ayırabiliriz

Boşanma davalarını genel olarak özetlemek gerekirse:

  • Anlaşmalı boşanma: En kolay ve hızlı sonuçlanan boşanma davaları anlaşmalı boşanmalardır. Çünkü çocuğun kimde kalacağından maddiyata kadar paylaşımlar ortak bir şekilde, anlaşarak karar verilir.
  • Özel boşanma davaları: Aldatma, cana kıyma, ruhani bozukluklar ve sayabileceğimiz birçok özel nedenden dolayı açılabilecek boşanma davalarıdır.
  • Tek taraflı boşanma davaları: Çekişmeli boşanma davaları olarak adlandırdığımız bu boşanmalar, uzlaşmadan uzak, sadece bir kişinin isteğiyle ilerleyen davalardır.

Çekişmeli boşanma davalarının kısa sürede çözüme ulaşmasını istiyorsanız kendinize mutlaka iyi bir boşanma avukatı tutmanız gerekir. Alanında deneyimli olan boşanma avukatları süreci sizin için olabildiğince kısaltacaktır.

Tek Taraflı Boşanma Davası Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Kişinin tek taraflı boşanma davası açabilmesi için öncelikli olarak mutlaka iyi bir sebebe ihtiyacı vardır. Çünkü kanunda boşanma nedenleri açık bir şekilde yazdığı için geçerli bir nedeniniz yoksa hakim bunu kabul etmeyebilir. Ayrıca tek taraflı boşanma davalarında davayı açan kişinin ispat yükümlülüğü de vardır. Örneğin aldatma nedeniyle bir boşanma davası açtıysanız karşınızdakinin sizi aldattığını ispat edecek delillere sahip olmanız gerekir. Açılan davada ispatın yapılması ilerleyen süreçlerde de önemlidir. Çünkü eğer ispat yapılmazsa aynı kişi 3 yıl içinde aynı nedenle boşanma davası açamaz.

Tek Taraflı Boşanma Davası Süreci Nasıldır?

Öncelikle tek taraflı boşanma davasını açmak isteyen kişi yetkili mahkemeye giderek boşanma dilekçesi verir. Burada en önemli husus boşanma davasını açmak için kafanıza göre istediğiniz bir mahkemeye gidememenizdir. Boşanma davasını açmak için oturduğunuz muhitte bulunan ilgili mahkemeye gitmeniz gerekir.

Davanın açılması bir dilekçeyle kısa sürede halledilebilecek bir işlem olduğu için  burada önemli olan husus açma kısmı değil, yürütme kısmıdır. Dava süreci çok daha önemli olduğu için mutlaka kendinize bir avukat edinmeli ve alanında uzman boşanma avukatlarıyla davanızı yürütmelisiniz.

Eşlerden Diğer Boşanmak İstemiyorsa İspat Gerekir

Tek taraflı boşanma davası sonrasında taraflardan biri boşanmakta direniyorsa o zaman haklı sebebin ispatı gerekli olur. Medeni Kanun içerisinde belirlenen sebeplerden birisine sahip olunursa o zaman tek taraflı olsa bile boşanma gerçekleşir ve aile kurumu sonlanmış olur. Ancak boşanmak istemeyen taraf süreci uzatmak için karara itiraz edebilir ve karşı dava açarak kendi savını koruyabilir. Bunun için size alanında uzman olan avukatlar daha detaylı bilgi verecektir.

Boşanma Süreçleri Nasıl İşlemektedir?

Boşanma davası süreci, diğer tüm davalar gibi dilekçeyle başlamaktadır. Dilekçe yazdıktan sonra bunu sizin için boşanma avukatının da yapmasını isteyebilirsiniz. Size daha detaylı bilgi verecek olan avukatlarla görüşebilir ve nafaka alanında deneyimli avukatlara kısa sürede alacağınızı temin edebilirsiniz. Dilekçe talepleriniz için dilekçe örneklerini internetten de bulabilir ya da doğrudan avukata danışabilirsiniz. Avukatların reklam yapması yasak olduğu için “alanında en iyi avukat” gibi ibareler kullanamayacağını bilmelisiniz. ESD araştırmasının yapılması için ve cevap dilekçesinin verilmesi için dilekçe tebliği ve benzeri belgelee gerekecektir. Bunlara yanıt verilmesi mahkemenin yoğunluğuna göre değişecektir. Kararın kesinleşmesinden sonra nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerektiğini de unutmayın.

Boşanma davasının süreçleri tamamen anlaşmalı ya da çekişmeli dava olarak değişkenlik gösterir. Kararın kesinleşmesi anlaşmalı boşanma davalarında çok daha kısa sürecektir.  Ancak tek taraflı boşanma davaları çekişmeli boşanma davaları olarak da bilinir ve bu davalar çok daha uzun süreler alabilir. Çekişmeli boşanma davalarında önemli olan mahkemeye sunduğunuz kanıtlar ve delillerdir. Karşı tarafın tutumu davanın süresini uzaltabilir ya da kısaltabilir. Tek taraflı boşanma davaları 18-20 aya kadar varabileceğinden yapmanız gereken tek taraflı davalara özellikle bakan avukatlarla çalışmanız gerekir. Bu avukatlar size prosedür hakkında detaylı bilgi verecek ve böylece dava sürecini nasıl işlediğini detaylarıyla anlık olarak bildirecektir diyebiliriz.

Call Now Button