0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tek Taraflı Boşanma Davaları

Boşanma davalarında süreç evliliğini bitirme kararı ile eşlerin mahkemeye başvuru yapmaları ile başlar. Evlilik birliğinin temelden sarsıldığı durumlarda kişiler avukat aracılığında boşanma dilekçesi hazırlayarak Aile Mahkemesine başvurur. Davalar duruma göre çekişmeli ya da anlaşmalı olarak devam eder. Tek taraflı boşanma davaları çekişmeli boşanma olarak adlandırılır.

Çekişmeli Boşanma: Tek tarafın evlilik kurumunu bitirme isteği ile mahkemeye başvuru yapmasıdır. Çekişmeli boşanmalarda çiftler, maddi ve manevi birtakım konularda anlaşamazlar. Bu konular;

 • Nafaka
 • Tazminat
 • Velayet

Çekişmeli Boşanma Nedenleri;

 • Evlilik süreci boyunca kişilerin birbirlerine karşı sadakat yükümlülükleri vardır. Zina boşanma davalarında sadakat yükümlülüğünü sonlandırır.
 • Akıl hastalığına sahip olan eşe karşı boşanma davası açılması Medeni Hukuka göre geçerli bir sebeptir. Ancak bunun için sağlık raporu ile kanıtlanması gerekir.
 • Evlilik süreci boyunca haysiyetsiz bir hayat sürdürmek çekişmeli dava sürecinin başlamasına neden olur.
 • Eşlerden birinin ortak yaşanılan konutu terk etmesi boşanma için geçerli genel nedenler arasında yer alır.
 • Onur kırıcı davranış, hayata kast edilmesi gibi nedenler çekişmeli dava sürecini başlatan nedenlerdendir.
 • Genel nedenler arasında; aşırı kıskançlık, evlilik sorumluluklarının yerine getirilmemesi, aile ile görüştürmeme vb.
 • Yüz kızartıcı bir suç işlenmesi ve cana kast edilmesi gibi nedenlerde boşanma süreci içinde geçerli olan boşanma nedenleri arasında yer alır.

Anlaşmalı boşanma karşı vekalet ücreti için kişiler avukat ile görüşmeli ve ilgi almalıdır. Özellikle dilekçe hazırlama sürecinde uzman bir avukattan bilgi almak oldukça önemlidir. Boşanma dilekçeleri ve boşanma protokolü çekişmeli dava sürecini önemli ölçüde etkiler.

Tek Taraflı Dava Süreci

Tek taraflı boşanma davalarında eşler boşanma dilekçesi hazırlayarak yetkili mahkemede boşanma sürecini başlatır. Çekişmeli boşanmalarda eşlerin geçerli olan sebepleri kanıtlamaları gerekir.

Eşlerden birinin boşanmayı reddetmesi, maddi ve manevi tazminat konusunda anlaşılamaması, çocuğun kimde kalacağı konusunda mutabık olunamaması gibi durumlardan dolayı tek taraflı boşanma davası açılır. Dava açma sürecinin hukuken geçerli olabilmesi için eşler ispatla yükümlüdür.  Tek taraflı boşanma davası açan kişilerde boşanmayı getiren olayların farklı geliştiğine dair karşı bir dava açabilmektedir.

Tek Taraflı Boşanma Davasının Reddi

Kişilerin açtıkları tek taraflı boşanma davası reddedilir ise 3 yıl süreyle aynı boşanma gerekçesi sunularak dava açılması engellenir. Örneğin aldatma nedeni ile çekişmeli dava süreci başlatıldığında kişi bunu ispat etmek zorundadır. İspat edilmediği taktirde tek taraflı boşanma davası reddedilir.Eş 3 yıl boyunca aldatılma gerekçesini sunarak boşanma davası açamaz.

Çekişmeli Boşanmalarda Velayet Nasıl Alınır?

Genellikle eşlerin en çok anlaşmazlığa düştüğü konulardan biri velayettir. Çocuğun velayeti ile ilgili karar verilirken çocuk menfaati göz önüne alınır.Hakimlerde çocuğun velayetine karar verme noktasında bu menfaatleri göz önünde bulundurarak hüküm verirler. Her iki tarafta çocuğun velayeti konusunda hakim kanaati oluşturmalıdır. Boşanma avukat vekalet ücreti hakkında bilgi almak için avukat Mehmet Ali Helvacı ile görüşme sağlayabilirsiniz. Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma avukatı için size yardımcı olacaktır.

Boşanmalarda velayet kararları ise kesin bir hükme bağlanmaz. Yaşam koşullarının değişmesi sonucunda velayetin de değiştirilmesi amacıyla karşı bir dava açılması mümkündür. Bu durumda herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Yetkili olan Aile mahkemelerine başvuruda bulunularak dava dilekçesi ile başvuru yapılabilir.

Velayet davası açacak olan kişiler ise oldukça geçerli bir savunma yapmaları gerekir.Bu anlamda uzman bir avukattan destek alınması mühimdir.

Velayet : Küçüklerin ve kısıtlıların bakım ve korunmalarına karşı anne-babaların sahip oldukları görev ve yetkiler bütününe denir. Türk Medeni Kanununun 335. maddesine göre ergin olmayan çocuklar velayet altına alınır.

Velayet Hakkı Kime Verilir?

Evlilik birliğini sonlandıran kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri velayet hakkıdır. Velayet hakkı anne ve babaya aittir. Büyükanne, büyükbaba, dayı, teyze, amca velayet hakkına sahip değildir. Ancak bu kişiler vasi olabilir.

Velayet  Hakkında

Eşler çocuklarını diğer eşe bırakmamak için aile mahkemesine başvuruda bulunarak velayet davası açabilir. Hakim bu durumda çocukların çıkarlarına göre hareket eder.Velayet hakkına sahip olan ebeveyn çocuğun temel yaşantısına karar verecek,eğitim ve öğretim konusunda tek söz sahibi kişidir.  Genellikle velayet hakkı anneye bırakılsa da annenin kötü bir yaşam sürmesi gibi olumsuz hallerin görüldüğü durumlarda babaya da verilebilir.

Velayet hakkı verilen kişinin yeniden evlenmesi durumunda; eğer çocuğun yaşantısında olumsuz bir değişiklik yaşanacak ise ilgili kişilerce tekrar velayet davası açılabilir. Ancak yaşam maddi ve manevi olarak çocuğa etki eden olumsuz bir durum söz konusu değil ise velayet hakkı devam eder. İlgiye, bakıma ve anne şefkatine muhtaç olan bebeklerde annenin yaşam kalitesi dikkate alınmaksızın velayet anneye bırakılmaktadır.

 • Çocuk hangi eş ile duygusal bir yakınlıkta ise
 • Çocuğun çıkarlarını hangi taraf daha iyi koruyabilecekse
 • Hangi tarafta kardeşlerinden ayrılmayacak ve yaşam standartı yüksek olacak ise velayet ona bırakılır.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Evlilik birliğinin temelden sarsıldığı durumlarda kişilerin velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat gibi durumlarda anlaşma sağlayarak boşanma dava sürecini başlatmaları anlaşmaları boşanma olarak adlandırılır.

Anlaşmalı Boşanma Dava Şartları Nelerdir?

 • Boşanma amacıyla başvuruda bulunan her iki tarafın da Aile Mahkemesine beraber başvuru yapmaları gerekir.
 • Evlilik halinin en az bir yıl sürmesi şarttır.
 • Boşanma davalarına her iki tarafında katılması ve hakim karşısında anlaşmalı olarak boşanmak istediklerini beyan etmeleri gerekir.

Anlaşmalı boşanmada hakim ne sorar; Hakim kişilerin anlaşmalı olarak boşanma isteklerinden emin olmak için maddi ve manevi tüm konularda ortak olarak karar verip vermediklerini ve boşanmak isteyip istemediklerini sorar.Duruşmaya katılmama ya da taraflardan birinin boşanma talebinde bulunmaması üzerine dava çekişmeli olarak devam edecektir.

Dava sürecini yürütmek için vekil avukat tutulabilir.Ancak anlaşmalı boşanma davalarında duruşmaya vekil avukatın katılması geçerli değildir. Bireylerin duruşmaya katılması zorunludur. Anlaşmalı boşanma vekalet ücreti 2018 senesinde değişti.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Kişilerin duruşmaya katılması, dava sürecinin yükümlülüğüne göre hareket etmesi sonucunda dava kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu süre 2-3 ay olabilir. Mahkemelerin yoğunluğuna bağlı olarak da değişmektedir.Çekişmeli olarak boşanma davalarında ise araştırılması gereken konular daha çok olduğundan süreç anlaşmalı boşanma davalarına göre uzayabilir. Anlaşmalı boşanmada temyiz süresi 15 gündür. Bu süreci daha kısa hale getirmek için evliliği bitirmek için başvuran eşler temyiz reddinde bulunabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davası ortak konutun bulunduğu ikametgah adresine en yakın aile mahkemelerinde açılır. Aile mahkemesinin bulunmadığı durumlarda Asliye Mahkemelerinde de boşanma için başvuruda bulunulması mümkündür.

Anlaşmalı olarak boşanma sürecini başlatmak isteyen kişilerin birlikte dava açmalar veya bir kişinin açtığı davayı diğerinin de kabul etmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma protokol örneği incelendikten sonra uzman bir avukat ile kanuna uygun protokol hazırlanmalıdır.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği incelendiğinde ise; boşanma nedenleri, kişilerin adresleri gibi birtakım bilgilerin yer aldığı görülür. Her evliliğin dilekçesi kendine özel bir şekilde hazırlanır.Bu nedenle hazır boşanma dilekçelerinden uzak durulması gerekir.

Anlaşmalı boşanma ücreti hakkında ise bilgi almak için alanında uzman avukatlar ile iletişime geçmenizde yarar var.

Call Now Button