0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

2020  Fazla Mesai Ücretleri

2019 fazla mesai ücretleri İş Hukuku’nun 657 sayılı Kanunu’nun 178. Maddesine göre saatlik 2,13 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret bildiğiniz gibi her yıl yeniden düzenleniyor ve kişilerin haftalık çalışma saatlerini aşan süreler için uygulanıyor. Maalesef çoğu işletme sahibi, işçilerin yasalar altına alınan bu hakkına önem vermiyor. Kişiler ya mesai ücreti ödenmeden ya da çalışmaması gereken kişiler bu alanlarda çalışmaya mecbur bırakılarak iş yapılıyor. Bu tarz durumlarla karşılaştığınızda firmadan hakkınız olan bedeli temin edebilmek adına talepte bulunmanız gerekir. Israrla ödemek istemeyen veya haftalık çalışma saatlerini ihlal eden kişilere dava açıp hakkınızı aramanız mümkündür.

Özellikle İş Hukuku’nun 41, 42, 43 ve 44. maddelerinde belirtilen koşullarda kişilerin 2019 fazla mesai ücretleri ödenmiyorsa, işverene açılacak davalarla bu hak alınabilir. Fakat bazı kişilerin kesinlikle mesai işlerde çalışmaması gerekiyor. Böyle durumlar ya çalışanın kendi isteği ile işvereni ikna etmesiyle ya da işverenin kişiyi buna zorlamasıyla oluşur. Kesinlikle mesai yapamayacak ve ücretini alamayacak kişiler; hamileler, bebek emziren veya yeni doğum yapan, 18 yaşını doldurmamış olanlar ve sağlığı elverişli olmayan kişilerdir. Bu kişilerin mesai yapması kanunen yasaklanmıştır ki işveren şikâyet edilirse hakkında işlem başlatılabilir.

2019 fazla mesai ücretleri nasıl alınabilir sorusuna gelirsek eğer, öncelikle kişinin haftalık çalışma süresi olan 45 saati doldurması gerekir. İş Kanunları’na göre belirlenen bu maksimum süreyi aşıyorsanız; toplam iş bedeli olarak aldığınız maaşınızın günlük bedelini hesaplamalısınız. Hesaplanan günlük ücret sizin gün içerisinde normal mesai ücretiniz olup, bu bedeli iş saatleri dışında çalıştığınız saatle çarpabilmek için öncelikle %50 ile çarpıp fazla mesai ücretini belirlemeniz gerekiyor. Belirlenen fazla mesai ücreti, çalıştığınız mesai saatiyle çarpılır ve o günkü fazla mesai tutarı belirlenir. Kişilerin hesabına aktarılan ve kolayca muhasebe biriminden öğrenebileceğiniz bu durumlarda sorduğunuz sorulara açık cevaplar alamıyorsanız, hiç mesai ücreti verilmiyor veya verilen tutar sizin yaptığınız işle alakalı değilse hakkınızı mutlaka aramalısınız.

Hangi durumlarda işveren veya firmaya karşı dava açabilir, hangi koşullarda tedbir alıp alamayacağınızı işinin uzmanı bir avukatla görüşmekte fayda var. İş Hukuku’nun farklı detayları hakkında yardımınıza koşacak olan Avukat Mehmet Ali Helvacı ile kısa sürede bir görüşme ayarlayabilirsiniz. İstanbul’un Maltepe ilçesinde bulunan hukuk bürosunda sizlere çözüm ortağı olacak başarılı avukatları ile yardımınıza koşan firmayla görüşmeler için öncesinde randevu almanızda fayda var.

Call Now Button