0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Erkeğin Çalışmaması Boşanma Nedeni Mi?

Türk medeni kanununa göre belirlenmiş olan birçok boşanma nedeni yer alıyor. Bu boşanma nedenleri içinde yer alan gerekçelere göre çiftler boşabiliyorlar. Ancak bu maddeler içinde olmayan fakat gündelik hayatta fiili bir şekilde yaşanan durumlar da ortaya çıkabiliyor. Böyle durumların hukukumuzda nasıl bir yer işgal ettiği ve ne anlama geldiği merak ediliyor. Bunların başında ise erkeğin çalışmaması geliyor. Birçok insan çalışmak istemeyen erkeğin bir boşanma nedeni olup olmayacağını çok merak ediyor.

Evin Sorumluluğu ve Geçimi Erkeğe Aittir

Türk Medeni kanunu içinde açıkça belirtildiği şekli ile eşler, evlilik akdi ile eşit sorumluluklara sahiptir. Ancak buna rağmen evin geçiminden sorumlu olan kişi erkektir. Bu yüzden erkeğin, hem geçimi sağlamak hem de kurulmuş olan evliliği devam ettirmesi için çalışması gerekmektedir. Bu yüzden erkeğe verilen sorumluluğun oldukça büyük olduğunu görüyoruz. Bu sorumluluk karşısında erkek tarafından yapılacak olan olumsuz fiiller ise evlilik kurumuna büyük bir zarar vermekte ve aynı zamanda bir boşanma gerekçesi olarak kabul edilmektedir.

Hangi Durumlarda Çalışmamak Boşanma Nedeni Olarak Kabul Edilir?

Erkeğin çalışmaması, bazı meşru nedenler ile ispatlandığı zaman bu durum boşanmayı da beraberinde getirmektedir. Yani çalışmama durumunun bir nedeninin olmaması lazımdır. Örneğin evli bir erkeğin hiçbir sebep olmadan çalışmak istememesi, boşanma için bir gerekçe olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra erkeğin işsiz olduğu halde iş aramaması, bunu bilerek yapması ya da var olan işleri reddetmesi de boşanmanın gerekçeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çalışmayan Erkeğin Hangi Durumları Boşanma Nedeni Olmaz?

Bunun tersi olarak ortaya çıkan durumlar da vardır. Mesela bir erkek askere gittiğinden dolayı çalışmıyorsa, bu durum kesinlikle bir boşanma nedeni olarak öne sürülemez. Bunun yanı sıra erkek farklı nedenlerden mesela malulen emekli olduğu zaman da bunun boşanma gerekçesi olmadığını görüyoruz. Ayrıca iş arayan erkek de boşanma sebebi olarak kabul edilmiyor. Bu yüzden bilerek ve isteyerek çalışmama fiilinin gerçekleşmesi gerekiyor. Böyle durumlarda boşanma davasının eş tarafından açılması mümkün hale geliyor.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İki farklı boşanma tip vardır. Bunlardan birisi anlaşmalı boşanma olarak ifade edilir. Diğeri ise çekişmeli boşanmadır. Boşanma davası açmak için ilk olarak bir avukat ile anlaşmak lazım. Bu avukatın alanında çok iyi olması gerekmektedir. Böylelikle davayı kolay bir şekilde sürdürebilir ve her türlü sürpriz durumda da gerekli hamleleri yapabilir. Avukat tutulduktan sonra ise dava açmak için bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçeyi avukat yardımı ile doldurmak daha akıllıca olacaktır. Dilekçe içinde ise hangi durumların yaşandığı ve neden boşanma davasının açıldığı açık bir şekilde ifade edilmelidir. Bundan sonraki aşama ise mahkemeye gitmek ve dilekçe eşliğinde dava açmaktır. Böylelikle süreç başlamış olacaktır.

Call Now Button