Fazla Mesai Davası

İşveren tarafından yapılan iş hukuku ihlalleri arasında ilk sıralarda gelen fazla mesai sorunundan ötürü ortaya çıkan uyuşmazlıklarda fazla mesai davası meydana gelmektedir. Genel itibariyle belirli şartların yerine getirilmesi ve gerekli hususların kişi tarafından sağlanır olması durumunda fazla mesai ücretleri faiziyle birlikte işçilere ödenmektedir. Ancak bunun olmadığı dava sonuçları da görülebilmektedir.

Fazla Mesai Koşulları:

  • İşveren tarafından gerekli görülmesi halinde istenen fazla mesai durumlarında işçi onayının olması gerekmektedir.
  • Ortaya çıkan fazla mesai durumlarında işçinin onayının olması fazla mesai ödememe durumunu beraberinde getirmemektedir.
  • İşçinin yazılı onayı alınmaksızın yapılan fazla mesailerin tamamı da ücrete tabi bir şekilde yerine getirilmektedir.
  • Fazla mesai koşulları arasında maksimum çalışma süresi bulunmaktadır. haftalık 45 saatin üstünde bir çalışma yapılabilmesi söz konusu değildir.
  • Günlük olarak maksimum 11 saat çalıştırılabilir olmakla birlikte tüm hafta için fazla mesailerle birlikte maksimum süre 66 saattir.
  • Gece saatlerinde yapılması istenen fazla mesai koşullarında ise 7.5 saat maksimum süre bulunmaktadır.

Yüksek Süreli Fazla Mesailer

45 saatin altında çalıştırılma koşulları bulunan iş sözleşmelerine sahip işçilerin 45 saat üstünde hizmet vermesi durumunda ücret değişikliği oluşmaktadır. Buna göre işçiye çalıştığı saat ücretinin %25 oranında zamlı bir ücret ödenmesi gerekli olurken aynı zamanda izin kullanımı da söz konusu olabilmektedir. Fazla mesai davası kapsamında çoğunlukla yer alan ücret hesaplamalarında ise son alınan maaş tarihi değerlendirilmemektedir. Fazla mesai yapılan tarih üzerinden ücret hesaplaması yapılarak ödeme işlemleri tamamlanmaktadır.

Fazla Mesai Ücreti

Haftalık ortalama olarak 45 saat çalışma şartı bulunan sözleşmelere sahip işçiler için ise normal ücretin %50 zamlı olarak verilmesi kabul edilmektedir. Bu durumda hesaplamalar saatlik olarak yapılırken işçi tarafından tercih edilmesi ve talep edilmesi halinde altı ay içinde izin kullanımı da bulunmaktadır. Böyle bir durum olması halinde bir saat fazla mesai için işçinin 1 saat 30 dakika izin kullanma hakkı söz konusudur.

Fazla Mesai Davası Gereklilikleri

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan nedenlere bağlı olarak açılan fazla mesai davalarında öncelikle olarak ispat zorunlu tutulmaktadır. İşçilerin fazla mesai yaptıklarını ispat etmesi istenirken tanıklar kabul edilmektedir. Hangi dönemlerde ve saat dilimlerinde çalıştıkları da önem taşımaktadır.

Fazla Mesai Davası Zamanaşımı Var Mı?

Ortaya konan fazla mesai sonrasında işçilerin 5 yıl içinde haklarını alabilmek için dava açmaları gerekli tutulmaktadır. Aynı işyerinde çalışmaya devam etse dahi işçi tarafından beş yılın geçilmesi durumunda geriye dönük hak iddia talebi bulunmamaktadır.

Çalışma Süresi Hesaplamaları

Fazla mesai davası açısından önem arz eden çalışma süreleri de tüm unsurlar dikkate değer olmakla birlikte çay, yemek ya da ihtiyaç molaları değerlendirmeye tabi değildir. 15 dakika ya da 30 dakikalık molaların dışında kalan süre çalışma süresi olarak kabul edilirken fazla mesai talepleri de o süre üzerinden hesaplanabilmektedir.

Fazla mesai davası ne kadar sürer?
Fazla mesai davasının yaklaşık olarak süresi 1 senedir. Bu sürenin uzaması ya da belirli etmenlere göre kısalması mahkemenin yoğunluğuna göre değişir.
Fazla mesai nasıl ispat edilir?
Fazla çalışmanın ispatı için işyeri kayıtları öncelikli niteliklerdir. Bununla birlikte iş yerine giriş çıkışı gösteren belgeler de ispat niteliği taşır.
Fazla mesai kimler alamaz?
Fazla mesai belirli kimselere tanındığı gibi belirli kimselerde bu durumda bulunmaz. Çalışılan işte uzunca bir yıl birikimi olan kişilerin fazla mesai alması, mümkün değildir.
Geriye dönük fazla mesai alınır mı?
Geriye dönük fazla mesai 5 yıllık zamanaşımı olan kişiler, adına uygulanır. Her türlü ücret alacaklılarında 5 yıllık zaman aşımı önemli bir detaydır.

İlginizi Çekebilir;

2022 Fazla Mesai Ücretleri

Fazla Mesai Hesaplama 2022

Maltepe Avukat Mehmet Ali Helvacı

Beykoz Elmalı Mahallesi İşçi Avukatı

Maltepe İşçi Avukatı

“Fazla Mesai Davası” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara