0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Haklar ve Sıkça Sorulan Sorular Boşanmayı Öğrenin

Boşanma sürecinde kendi haklarınızı bilirseniz olumsuzluklar ile karşılaşma ihtimaliniz de en aza indirilmektedir. Bu aşamada bir uzmandan bilgi almak ve avukat eşliğinde boşanma davalarına girmek davanın sizin lehinize sonuçlanması için büyük bir önem arz etmektedir. Haklarınız hakkında fikir sahibi olurken kullandığınız kaynağın sahih olduğundan da emin olmalısınız.

Haklar ve sıkça sorulan sorular boşanmayı öğrenin başlığı altında kişilerin öncelikle şu temel noktalar hakkında fikir sahibi olmaları gerekmektedir;

  • Boşanmanın gerçekleşmesi için taraflardan birinin dava açması ilk adım olacaktır. Mahkemeye gerekli itirazlar yapıldığı zaman bu isteğin yeniden incelenmesi söz konusu olacaktır.
  • Mahkemenin sizi eşiniz ile boşamamasına rağmen 3 senelik bir ayrılık hali söz konusu olursa evliliğin geçersizliği kanıtlanacaktır.
  • Anlaşmalı boşanmalar sıklıkla dile getirilen noktalardandır. Her iki tarafın da boşanma konusunda kararlı olması sürecin daha çabuk ilerlemesini sağlayacaktır. Fakat anlaşmalı boşanmalarda kişilerin bu süreci kabul ettiklerini ve boşanmaya rıza gösterdiklerini hakime direkt olarak bildirmeleri gerekmektedir. Bu süreçte avukat ile niyetinizi bildirmeniz bir anlam ifade etmeyecektir.
  • Herhangi bir kısıtlılık halinin söz konusu olması durumunda kişilerin vasileri ile ya da hukuki işlerini yürüten temsilcileri ile işlemleri halletmeleri gerekmektedir.

Haklar ve sıkça sorulan sorular boşanmayı öğrenin konu başlığı altında kesinlikle bu noktalar hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir.

Eşlerin Görevlerini Yapmamaları Sebebi ile Gerçekleşen Boşanmalar

Eşlerin görevlerini yerine getirmemelerinden kaynaklanan boşanmaların son dönemlerde büyük bir artış gösterdiği bilinmektedir. Toplumun değişen normları sebebi ile erkekler de kadınlar da zaman zaman görev karmaşasına düşebilmektedir. Örneğin bir erkeğin evin geçimini sağlamaması mahkeme tarafından kabul edilecek bir boşanma sebebidir. Bunun yanı sıra evin gerekli lan işlerinin kadın tarafından üstlenilmemesi boşanma sebebi olarak görülebilecek noktalardan bir tanesidir. Tabi ki bu süreç içerisinde uzman bir avukattan yardım alınması sorunun net olarak mahkemeye aksettirilmesi bakımından büyük bir önem arz etmektedir.

Velayet ve Nafaka Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Haklar ve sıkça sorulan sorular boşanmayı öğrenin konu başlığı altında velayet ve nafaka haklarının kesinlikle altı çizilmelidir. Kişilerin çocuklarının velayetleri alabilmeleri için uygun sağlıklı bir yaşam ortamına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir biçimde dava yürütülebilir. Velayeti alan tarafın iş sahibi olması ve maddi durumunun bir derecenin üzerinde olması da olumlu kriterlerden bir diğeridir.

Kadınların ve erkeklerin nafaka ve tazminat taleplerinin olumlu karşılanması için gerekçelerin nizami bir biçimde mahkemeye sunulması gerekmektedir. Öncelikli olarak nafaka talep eden tarafın kusur sahibi olmaması gerekmektedir. Bir diğer deyiş ile boşanmaya sebebiyet veren tarafın nafaka ya da tazminat talep etme gibi bir hakkının olmadığı bilinmelidir. Toplumumuzda genel olarak kadınlara nafaka bağlanıyor olsa da erkeklerin de uygun koşullara sahip olunursa nafaka alması mümkündür.

Call Now Button