Haklar ve Sıkça Sorulan Sorular Boşanmayı Öğrenin

Boşanma sürecinde kendi haklarınızı bilirseniz olumsuzluklar ile karşılaşma ihtimaliniz de en aza indirilmektedir. Bu aşamada bir uzmandan bilgi almak ve avukat eşliğinde boşanma davalarına girmek davanın sizin lehinize sonuçlanması için büyük bir önem arz etmektedir. Haklarınız hakkında fikir sahibi olurken kullandığınız kaynağın sahih olduğundan da emin olmalısınız.

Haklar ve sıkça sorulan sorular boşanmayı öğrenin başlığı altında kişilerin öncelikle şu temel noktalar hakkında fikir sahibi olmaları gerekmektedir;

  • Boşanmanın gerçekleşmesi için taraflardan birinin dava açması ilk adım olacaktır. Mahkemeye gerekli itirazlar yapıldığı zaman bu isteğin yeniden incelenmesi söz konusu olacaktır.
  • Mahkemenin sizi eşiniz ile boşamamasına rağmen 3 senelik bir ayrılık hali söz konusu olursa evliliğin geçersizliği kanıtlanacaktır.
  • Anlaşmalı boşanmalar sıklıkla dile getirilen noktalardandır. Her iki tarafın da boşanma konusunda kararlı olması sürecin daha çabuk ilerlemesini sağlayacaktır. Fakat anlaşmalı boşanmalarda kişilerin bu süreci kabul ettiklerini ve boşanmaya rıza gösterdiklerini hakime direkt olarak bildirmeleri gerekmektedir. Bu süreçte avukat ile niyetinizi bildirmeniz bir anlam ifade etmeyecektir.
  • Herhangi bir kısıtlılık halinin söz konusu olması durumunda kişilerin vasileri ile ya da hukuki işlerini yürüten temsilcileri ile işlemleri halletmeleri gerekmektedir.

Haklar ve sıkça sorulan sorular boşanmayı öğrenin konu başlığı altında kesinlikle bu noktalar hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir.

Eşlerin Görevlerini Yapmamaları Sebebi ile Gerçekleşen Boşanmalar

Eşlerin görevlerini yerine getirmemelerinden kaynaklanan boşanmaların son dönemlerde büyük bir artış gösterdiği bilinmektedir. Toplumun değişen normları sebebi ile erkekler de kadınlar da zaman zaman görev karmaşasına düşebilmektedir. Örneğin bir erkeğin evin geçimini sağlamaması mahkeme tarafından kabul edilecek bir boşanma sebebidir. Bunun yanı sıra evin gerekli lan işlerinin kadın tarafından üstlenilmemesi boşanma sebebi olarak görülebilecek noktalardan bir tanesidir. Tabi ki bu süreç içerisinde uzman bir avukattan yardım alınması sorunun net olarak mahkemeye aksettirilmesi bakımından büyük bir önem arz etmektedir.

Velayet ve Nafaka Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Haklar ve sıkça sorulan sorular boşanmayı öğrenin konu başlığı altında velayet ve nafaka haklarının kesinlikle altı çizilmelidir. Kişilerin çocuklarının velayetleri alabilmeleri için uygun sağlıklı bir yaşam ortamına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir biçimde dava yürütülebilir. Velayeti alan tarafın iş sahibi olması ve maddi durumunun bir derecenin üzerinde olması da olumlu kriterlerden bir diğeridir.

Kadınların ve erkeklerin nafaka ve tazminat taleplerinin olumlu karşılanması için gerekçelerin nizami bir biçimde mahkemeye sunulması gerekmektedir. Öncelikli olarak nafaka talep eden tarafın kusur sahibi olmaması gerekmektedir. Bir diğer deyiş ile boşanmaya sebebiyet veren tarafın nafaka ya da tazminat talep etme gibi bir hakkının olmadığı bilinmelidir. Toplumumuzda genel olarak kadınlara nafaka bağlanıyor olsa da erkeklerin de uygun koşullara sahip olunursa nafaka alması mümkündür.

Avukata soru sor whatsapp ücretsiz
Boşanma sürecinde olan çiftler kendi haklarını bildikleri taktir de süreç sonunda çeşitli hukuki kazanımları elde edebilirler. Bunun için avukatınızla irtibata geçip WhatsApp üzerinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
Sanal avukat soru sorma
Herhangi bir dava sürecinde konu ile ilgili bilgi birikimine sahip olmadığınız takdirde avukatların resmi web siteleri bünyesinde bulunan irtibat numaraları üzerinden soru sorabilirsiniz.
Telefonla ücretsiz avukat danışma hattı
Avukat Mehmet Ali Helvacı’nın resmi web sitesi bünyesinde danışmanlık hizmeti alabilmeniz adına telefon numarası ve diğer irtibat kanalları yer edilmektedir. Ücretsiz olarak çeşitli dava süreçleri ile ilgili bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.
Boşanma davasında müvekkile sorulacak sorular
Boşanma davasında Avukat müvekkile çeşitli sorular sorar. Bunlar kıskanç mıdır, alkolik midir, şiddet uygular mı ya da hakaret ve küfür eder mi şeklinde farklılık gözetir.
Avukata soru Sorma ücreti
Avukata belirli konular hakkında soru sormak istenildiği takdirde ücretlendirme her Avukat için farklılık gözetir. Burada davalara göre sorular sorulduğu için bu da ücretlendirmeyi belirleyen bir etmendir.
Boşanmada kusur sayılan haller
Boşanmada kusurlu sayılan haller eşlerden birinin zina yapması, eşlerden birinin diğerinin hayatına ciddi derecede kast etmesi gibi belirleyici etmenlerdir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Davası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Araba Kazalarında Sıkça Sorulan Sorular

Yenişehir Mahallesi Kira Hukuku Avukatı

Boşanma Davalarında Hakimin Soruları Nelerdir?

Avukata Sor

“Haklar ve Sıkça Sorulan Sorular Boşanmayı Öğrenin” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara