Araba Kazalarında Sıkça Sorulan Sorular

Araba kazalarında özellikle kişilerin açtıkları tazminat davaları ile alakalı sorular gündemden düşmemektedir. Araba kazalarında her iki taraf da uygun görülen koşullar sağlanırsa birbirlerine dava açabilirler. Tam da bu nedenle uzman desteği almak kazada suçunuzu bilmeniz ve karşı tarafa kendinizi nasıl savunacağınızı belirlemeniz açısından büyük önem arz etmektedir. Bunun dışında mağdur olan taraftaysanız haklarınızı korumanız ve gerekirse karşı taraftan tazminat talep etmeniz de ancak avukat gözetiminde atılan adımlar ile mümkün kılınmaktadır.

Araba kazalarında sıkça sorulan sorular başlığı altında avukat desteğinin şart olup olmadığı gelmektedir. Bir kazadan sıkıntısız bir şekilde kurtulmak adına kişilerin kesinlikle avukat desteği alması gerekmektedir. Hem suçlu olan tarafın hem de mağdur kişilerin avukat desteği olmaksızın dava sürecini kendi lehlerinde ilerletmeleri söz konusu olmamaktadır.

Maddi ve Manevi Tazminat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araba kazalarında sıkça sorulan sorular başlığı altında tazminat konusuna değinmeden geçmemek gerekmektedir. Kişilerin en çok merak ettikleri genel noktalar hakkında bilgi vermek gerekirse;

  • Kişilerin hem kusurlu olan taraf olarak hem de mağdur olan taraf olarak dava açma hakkı bulunmaktadır.
  • Kaza gerçekleştirildikten sonra o andan itibaren zaman aşımı süresinin başladığını bilmelisiniz. 2 sene olarak belirlenen zaman aşımı dolarsa bu kazadan maddi ya da manevi herhangi bir tazminat talep edemeyeceğinizi de bilmelisiniz.
  • Tazminat talebi konusunda miktar çok büyük bir önem arz etmektedir. Dikkatsiz bir şekilde hazırlanmış olan tazminat istem tutarı mahkeme tarafından dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle uzman kişilerin bilgilerinden faydalanarak hazırlanan bir tazminat dosyasının başarı elde etme oranının çok daha yüksek olduğu belirtilmelidir.
  • İş göremezlik durumunda karşı taraftan maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun bir süreç tedavi olmanızı gerektirecek kazalarda da tazminat talep etmeniz mümkündür. Bu tazminatın içerisinde tedavi masraflarından başlayarak ilaç ödeneğine kadar birçok detaylı kalem girmektedir.

Konu hakkında bilgi sahibi olmadan dava açmamalısınız. Özelikle avukat desteği almadan hiçbir şekilde tazminat talebinde ya da sigorta şirketine şikayet başvurusunda bulunmamalısınız.

Araba Kazaları ve Sigorta İşlemleri

Araba kazalarında sıkça sorulan sorular özellikle yetkin avukatlar tarafından cevaplandırıldığı zaman kazanın en azından maddi masrafını karşı tarafın ödemesini ya da sigortanın karşılamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle karşı tarafın da ölerek tazminat ödeme listesinden çıktığı durumlarda sigorta şirketine başvurmak çok daha akıllıca olacaktır. Sadece kazayı geçiren kişiler değil aynı zamanda kazayı geçiren kişilerin mirasçıları da sigorta şirketinden maddi manevi tazminat talep edebilir.

Ölüm ve yaralama olan kazalarda tazminat verilmeme olasılığının oldukça düşük olduğunu da bilmelisiniz. İş gücünüzün azalmasından başlayarak işinizi kaybetmenize kadar uzanan bütün noktalar tazminat almanızı mümkün kılan noktalardan bazılarıdır. Bu noktaların mahkemeye konusunda uzman olan avukatlar tarafından sunulması çok daha büyük önem arz etmektedir.

Zorunlu trafik sigortası kazada ne kadar öder
Zorunlu trafik sigortasında ödenmesi gereken tutar, yüzdelik oranlara göre farklılık gözetir. Taraflardan biri %30 diğeri ise %70 oranında hasar öder.
Başkasına ait araçla trafik kazası
Başkasına ait olan bir araçla trafik kazası yaşanıldığı takdirde aracın sahibinin belirli bir miktarda ödemesi gereken hasar oranı bulunur. Ancak burada aracı kullanan kişi farklı olduğu için o kişinin bu tutarı ödemesi gerekir.
Trafik kazasında 100 kusurlu olmak
Trafik kazasında %100 kusurlu olan kişi çeşitli yaptırımlara tabi tutulur. Burada karşı taraf dava açtığı takdirde %100 kusurlu ise davadan karlı çıkması mümkün olmaz.
Trafik Sigortası araç sahibine mı yapılır
Trafik sigortası araç sahibine de yapılabilir. Sigorta şirketine de yapılabilir. Bu durum kişilere göre değişkenlik gözetir.
Karşı tarafın sigortasından araç yaptırmak
Karşı tarafın sigorta şirketinden kaza durumunda araçla ilgili durumların yaptırılması gibi bir etmen, genel anlamda söz konusu olmaz. Ancak bu durum karşı tarafla yapılan anlaşmaya göre de farklılık sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Davası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Araba Kazası İçin Avukat

Haklar ve Sıkça Sorulan Sorular Boşanmayı Öğrenin

Boşanma Davalarında Hakimin Soruları Nelerdir?

Başkasına Ait Kimlik veya Kimlik Bilgilerinin Kullanılması Suçu

“Araba Kazalarında Sıkça Sorulan Sorular” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara