Çekişmeli Boşanma İçin Deneyimli Avukat

Aile birliğinin sona erme durumu olan boşanmalar pek çok nedenle olabileceği gibi genel olarak iki kategoriye de ayrılacaktır. Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak iki farklı açıdan ele alabileceğimiz bu boşanmalar kendi içlerinde ayrı hikayeler de barındırır. Çekişmeli boşanma için deneyimli avukat kim ve nerede bulunur gibi sorulara sahipseniz, boşanma davanız için deneyimli avukatları kolaylıkla bulabilirsiniz. Önemli olan avukatın tecrübelerine bakmak ve sadece boşanma avukatlarına baktığı için uzmanlığı bu alanda olan kişileri tercih etmektir.

Anlaşmalı boşanmalar iki tarafın da karşılıklı olarak pek çok konuda uzlaştığı boşanma davaları olduğu için süreç çok hızlı sonuçlanacaktır. Ancak çekişmeli boşanmalarda durum böyle değildir. Genelde bu boşanmalarda boşanmak isteyen tek bir taraf olur. Diğer taraf durumu sürüncemede bırakır ve pek çok konu hakkında uzlaşmaya varılamaz. Bu nedenle davanın süreci de çok uzun yıllar sürebilir.

Eşlerden Biri Boşanmaya Yanaşmazsa Ne Olur?

Boşanma davalarında boşanmaya istekli olarak tek bir taraf varsa o zaman çekişmeli boşanma davası açılır. Bunun için boşanmak isteyen kişi öne süreceği hukuki sebebi ispat etmek için uğraşır. Çünkü boşanmalar ancak kanunda yer alan boşanma sebeplerinden birini taşıyorsa açılabilir. Bu sebeplerden en önemlileri de şunlardır:

  • Eşi aldatıyor olmak.
  • Eşe psikolojik ya da fiziksel baskı ve şiddet uygulamak.
  • Evi terk etmek ve uzun süre gelmemek.
  • Psikolojik rahatsızlığa sahip olan eşten ayrılmak istemek.
  • Yüz kızartıcı bir suç işleyen eşten ayrılmak istemek.
  • Şiddetli geçimsizlik

Yukarıda saydığımız durumları ispat edecek durumda olan kişiler tek taraflı boşanma davası açabilir. Çekişmeli boşanma için deneyimli avukat size gereken yönlendirmeleri yapacak ve davanızın anlık olarak nasıl bir sürece girdiği konusunda size yardım edecektir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Öncelikli olarak mahkemeye dilekçe verilmesi ve davanın açılmasının talep edilmesi gerekir. Dilekçe içerisine boşanmanın neden istendiği yazılmalıdır. Aile Mahkemesi’ne sizin yerinize avukatınız başvuru yapacak ve süreci yönetecektir. Görevli mahkemeler dava süreci için tanıkların ifadelerini dinleyecek ve mahkeme gününü bildirecektir.

Çekişmeli boşanma davalarında hak kaybı sıklıkla görülen bir konudur. Bunlar çocuğun velayeti, tazminat hakkı, nafaka gibi durumlardır. Bu nedenle hak kaybı yaşamamak ve istediklerinizi alabilmek için iyi bir boşanma avukatı tutmanız ve işinde deneyimli olan bir avukatla çalışmanız sizin için artı sonuçlar doğuracağından önemlidir.

Çekişmeli Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma için deneyimli avukat sizin dava sürecinizi mümkün olduğu kadar kısaltmaya çalışacaktır. Ancak bu davalar anlaşmalı boşanma davalarına göre daha uzun sürer. Her bir boşanmanın kendi içerisinde ayrı bir hikayesi olduğu için süreçler birbirine göre değişkenlik gösterebilir.  Bu konuda size en net bilgiyi deneyimli avukatınız verecektir diyebiliriz.

Çekişmeli bosanma davasında hakim neler sorar?
Çekişmeli boşanma davasında hakim davanın sebeplerine göre belirli sorular sorar. Burada kişinin hayatına ciddi derecede müdahale olan bir dava var ise delillerin doğruluğu karşı tarafa sorulabilir.
Boşanma davasında hakim neye dikkat eder?
Boşanma davalarında hakim müvekkillerin konuşmalarına, avukatların savunmalarına bakar. Aynı zamanda dava sürecine göre de hakimin dikkat ettiği etmenler değişebilir. Örneğin Anlaşmalı boşanma davasında her iki tarafın da boşanma davasının gerekliliğine göre her türlü konuda anlaşmış olması, en önemli dikkat edilen durumdur.
Boşanma davasında davacı mahkemeye gitmezse ne olur?
Boşanma davasında davacı mahkemeye gitmediği takdirde avukatını gönderebilir. Ancak çeşitli sebeplere göre bu durum boşanmayı istemediğinin de bir göstergesi olur.
Bosanma avukati ne kadar?
Boşanma avukatının ücretlendirmeleri davaya, dava sürecine, ispatlara ve müvekkilinin avukatından istediği taleplere göre değişir.

İlginizi Çekebilir;

Sancaktepe İş Kazası Avukatı

Üsküdar İşçi Avukatı

Bağcılar 100. Yıl Mahallesi Avukat

Deneyimli Ceza Avukatı Arayanlar

Tuzla İş Kazası Avukatı

“Çekişmeli Boşanma İçin Deneyimli Avukat” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara