Üsküdar İşçi Avukatı

İşçi ve işveren davaları avukatlar aracılığıyla görülüyor. Her iki taraf için de avukatın olması elzem bir durum. Neticede haklarınızın savunulmasının profesyonelce yapılması için mutlaka avukat tutmalısınız. Üsküdar işçi avukatı ile işçi işveren davalarının detaylarını öğrenebilirsiniz. Davayı açmadan önce yaşadığınız problemin ne olduğunu ve yüksek ihtimalle hangi sonucun olacağını avukattan öğrenebilirsiniz.

İşverenin Açtığı Davalar Hangileri?

İş yeri sahibinin çalışanına açmış olduğu davalar olarak niteleyebiliriz. İş veren çalışanına çeşitli hususlar üzerinden dava açabilir. Hukuki olarak iki tarafında haklarını araması mümkündür.

  • İhbar,
  • Eğitim,
  • Rekabet gibi konularda iş verenlerin dava açmasının yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

İşçi ve iş verenin haklarını en iyi şekilde bilmesi durumunda, karşılıklı olarak bir sorun yaşanmaması ön görülür. Ancak yaşanan sorunlar iki tarafında dava açmasına neden olabilir. İşveren çalışanını isten çıkarması durumunda ihbar öneli vermek zorundadır. Bu durumda kıdem süresi dikkate alınarak 2-4-6-8 ihbar öneli verilir.

Çalışanın istifa etmesi durumunda ise 3 yıl ya da üstünde kıdemi olan kişi istifa ettiğinizde en az 8 hafta önceden işverene bildirmek zorunda. İşten ayrılmadan önce mutlaka minimum 56 gün sınırına dikkat ederek işten çıkacağınızı bildirmek zorundasınız. Üsküdar işçi avukatı size bu hususlara dair çok daha detaylı bilgi verecektir. Öğrendiğiniz detaylar dahilinde hangi davaları açabileceğiniz, davaların lehinize sonuçlanma ihtimali gibi konularda fikir yürütebilirsiniz.

İşverenlere Açılan Davalar

Çalışan kişilerin haklarının iş vereni tarafından kısıtlanması durumunda, çalışanlar hakkını hukuki yollarla arayabilir. Açılabilecek çok çeşitli davalar bulunuyor. İçinde bulunduğunuz durumu avukatınızla en iyi şekilde tezahür ederek, davayı açabilirsiniz.

-Fazla Mesai Davaları

İş verenin çalışanlarına fazla mesai yaptırması durumunda mutlaka kayıt tutması gerekiyor. Kayıtlar düzenli bir şekilde tutulmamışsa dava açılması ve çalışanın lehine sonuçlanması mümkün. Eğer çalışanların mesai konusunda tanık olması ve abartılı yorumlarda bulunması söz konusu olursa; iş verenin çok büyük ücret ödemesi ile dava sonuçlanacaktır.

-Kıdem Tazminatı Davaları

Çalışanların hakkı olan kıdem tazminatı iş verenin itiraz etmesi ya da vermemekte direnmesi gibi bir durumda dava açılması ile sonuçlanabilir. Üsküdar işçi avukatı ile bu davayı yürüterek, olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Dava sürecinin uzun sürmesinin söz konusu olacağını söyleyebiliriz.

  • İncelemelerin yapılması,
  • Tanıkların dinlenmesi gibi süreçler olacak.

Davanızın lehinize sonuçlanması, kanıtlarınızın tam olması ile mümkün. Sizinle birlikte çalışan iş arkadaşlarınızın sizin orada düzenli olarak çalıştığınıza dair şahit olması yeterli görülüyor. Böyle bir durumda iş verenin iş hukukuna aykırı olarak gerçekleştirmiş olduğu tüm verileri inceleniyor. Sonuç olarak belli bir süre içinde davanın sonuçlanmasının ardından ödemenizin yapılması sağlanacak.

İşverene Açılan Davaların Kapanması

Açmış olduğunuz davanın sonuçlanamaması, davanın kapanması anlamına geliyor. Bunun için belirlenmiş olan süre 2-3 yıl arasındadır. Bu süreç içinde davanın fiilen bir anlamı kalmayacağından, dava kapatılır. Bunun sebebi işçinin bu süreç içinde başka iş bulması, işçi ve işverenin çalışmalarına devam etmesidir. Davanın gerçekleşmesinin iki taraf için de önemi kalmadığı düşünüldüğünden, bu sürenin aşılması durumunda dava kapanıyor. Anayasa Mahkeme’si makul sürede yargılanma hakkının ihlali olarak gördüğü bu durum için tazminat davalarının çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlıyor.

Üsküdar işçi avukatı ile yaptığınız görüşmede davanızın ne kadar sürede sonuçlanacağını sorabilirsiniz. En kısa sürede sonuçlanması sağlandığında, talep ettiğiniz haklarınızı almanız mümkün olacak. Dava sürecini iyi bir avukatla sürdürmeniz sizin için avantajlıdır. Kendinizi en iyi şekilde ifade ederek, hakkınızı hukuki yollarla arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-kira-hukuku-avukati.html

Hemen Ara