0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Üsküdar Avukat

Anadolu yakasının en büyük ilçelerinden biri olan Üsküdar avukat bulma konusunda sıkıntıya düşmeyeceğiniz yerler arasında sayılabilir. Dava konusun her ne olursa olsun bir avukat ile çözüm ortaklığına gitmek, atılarak en doğru adımdır. Çünkü konuya sizin yaklaşımınızla bu konuda uzman birinin yaklaşımı hiçbir zaman aynı olmaz. Bu bakış açısındaki profesyonellik de alınan neticelerin sizin lehinize olması açısından büyük önem taşır.

Boşanma Davaları Ve Vekalet Vermenin Önemi

Boşanma davaları son yıllarda adliye koridorlarını en çok meşgul eden dosyaları içeren dava çeşitlerinden bir tanesidir. Dünyanın bütün ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de evliliklerin ortalama ömrü düşmüş durumdadır. Kimiler bunu kadınların ekonomik özgürlüğünün artmış olmasına bağlarken kimileri teknolojik gelişmelerin ilişkileri yıpratmasıyla açıklar. Konunun sebebi her ne olursa olsun dava sayısı artınca avukatlara ola ihtiyaçların da artmış olması gibi bir gerçek vardır.

Üsküdar avukat seçenekleri arasında boşanma davaları üzerine yoğunlaşmış ve bu konuda tecrübe kazanmış kişiler de bulunur. Boşanmayı düşünen kişiler davanın türüne göre kendileri veya vekalet verdikleri avukatları aracılığı ile süreci takip edebilirler. Boşanma davalarını içerikleri bakımında başlıca iki ana grupta incelememiz mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Boşanma davası türlerinin ilki olan anlaşmalı boşanma davaları, evli olan çiftlerin artı bu evliliği sürdüremeyeceklerine kanaat getirmeleri ve bu niyetlerini ortak sundukları bir dilekçe ile mahkemeye ilettikleri davalara verilen addır. Bu tip davalarda başvuru merci aile mahkemeleridir. Ancak nüfus bakımından küçük olan bazı beldelerde aile mahkemesi açılmadığı da olur. Bu durumda boşanmayı düşünenler asliye hukuk mahkemelerine yönelebilirler.

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların Üsküdar avukat arayışları pek nadir görülür. Çünkü bu tip davalarda savunulması gereken ya da iddianameye eklenmesi talep edilecek herhangi bir şey yoktur. Eşlerin boşanma konusunda her konuda mutabık kalmış olmaları şartı ile hakim davayı görür. Her iki taraf da duruşmada bizzat bulunmalıdır. Eğer bir kişi gelmezse mahkeme ertelenir. Bu da sürecin uzamasına sebep olur ve hakim tarafından evlilik birliğinin sonlandırılma düşüncesine şüphe ile yaklaşılır.

Normal şartlarda boşanma davaları içinde en kısa süren davalar anlaşmalı olanlardır. Çünkü sadece iki eşin dinlenmesi yeterli olur. Nafaka veya çocuk velayeti gibi konula uzun uzadıya ele alınmaz. İki eşin de katıldığı ilk duruşmada hakim ifadeleri aldıktan sonra evliliğin yürümesinin taraflar veya kamu yararına bir durum teşkil etmediğinne kanaat getirirse boşanma kararı verir. Bazı boşanma davalarında taraflardan bir tanesi ayrılık talebinde de bulunabilir. Bu gibi durumlarda hakim bir aydan üç yıla kadar ayrılık kararı da verebilir. Verilen sürenin sonunda eğer yeniden evlilik birliğinin sağlanmaması söz konusu olursa bir tarafın istemiyle yeniden boşanma davası açılabilir.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Avukat tutmanın bir adım önde olmanız anlamına geldiği dava tipleri olan çekişmeli boşanma davaları, çiftlerin uyuşmazlığa düştüğü konular için yargı yoluna gitmesi ile açılmış olur. Bu davalara Üsküdar avukat aracılığı ile de başvuru yapmak mümkündür. Vekalet alan avukat hem davanın başvurusunu hem de takibini sağlayabilir. Bazı boşanma davalarında yüz yüze gelmek istemeyen eşler sadece avukatları aracılığı ile konuyu halletmeyi de tercih edebilirler.

Çekişmeli boşanma davaları çok uzun sürebilir. Ne zaman karar verileceği konusunda net bir tarih vermekten kaçınılmalıdır. Çünkü hakim her an için başka birisinin şahitliğini talep edebilir veya bir belgenin mahkemeye sunulmasına kanaat getirebilir. Dava içeriğini oluşturan bazı konular ise nafaka, çocuk velayeti ve mal paylaşımı şeklinde sıralanabilir.

Call Now Button