Üsküdar Boşanma Avukatı

Boşanmak isteyen evli çiftlerden birinin dava açması, davanın görülmesi için yeterli oluyor. Bu kararı almanızın ardından Üsküdar boşanma avukatı ile görüşme ayarlayarak, davaya dair detaylı bilgi alabilirsiniz. Tarafların anlaşması ya da bu davanın çekişmeli olarak görülmesi önemlidir. Avukatınızın olması sizin haklarınızı bilerek hareket etmeniz açısından elzemdir. Nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrendikten sonra emin olmanız halinde işlemleri başlatabilirsiniz.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İşler?

Kişilerin dava açması oldukça kolay. Bunun için dilekçe yazıp ilgili mahkemeye teslim etmeniz yeterli oluyor. Sizden istenen yazdığınız dilekçenin hukuki boyutta olması. Bunun için bir avukattan yardım almanız gerekebilir. Dilekçede olması istenen zorunlu bilgiler bulunuyor. Tarafların isimlerini yazıp, davacı tarafın dilekçeyi imzalaması gerekiyor. Düzgün bir şekilde yazılmış olan dilekçe, dava talebinin oluşmasını sağlar. Dilekçenizin sorunlu olması ise ret kararının çıkmasına neden olabilir.

Dilekçe;

Dava dilekçesini yazarken biçimsel özelliklerin de doğru olması gerekiyor. Sorun yaşamamak adına dava dilekçenizi Üsküdar boşanma avukatı ile oluşturabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir sorun yaşanmayacağına emin olarak dilekçenizi yazmış olursunuz.

Aile mahkemesi ya da asliye mahkemelerine dilekçenizi teslim edeceksiniz.

Dava Tarihi;

Dava açıldıktan sonra davalıya tebligat gidiyor. Sonrasında ise davanın hangi tarihte gerçekleşeceği sunuyor. O tarihe kadar tarafların boşanma durumuna göre protokol imzalaması ya da delil toplaması gibi süreçler işliyor. Sonrasında dava görülüyor. Yargı tarafından karar veriliyor.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Yapmış olduğunuz dava başvurusunun açıklanması, mahkemenin yoğunluğuna göre değişken bir sürede sonuçlanıyor. Davanın kaç celsede görüleceği ve ne kadar uzayacağı ise tamamen tarafların durumuna bağlı.

Boşanma davası iki şekilde görülür;

 • Anlaşmalı Boşanma: Boşanmak için iki tarafında kararlı olması ve bu kararda tarafların anlaşamadığı bir konunun olmaması durumudur. Direkt olarak her konu tararlar arasında çözümlenmiş olduğundan boşanma gerçekleşir.
 • Çekişmeli Boşanma: Süreç anlaşmalı boşanmaya göre çok daha farkı seyreder. İki tarafta taleplerinin yerine gelmesi için savunmalar yapar. Bu süreçte deliller toplanır ve sunulur. Zor bir süreç olacağından Üsküdar boşanma avukatı aracılığıyla savunmanızı yapmanız, hukuki olarak haklarınızı öğrenmeniz avantajlı olacaktır. Davanın hızlı bir şekilde sonuçlanması için yasal süreçlere hakim birinden yardım almalısınız.

Boşanma Davalarında Velayet

Davanın açılma aşaması ve dava sürecinde en çok problem yaratan hususun velayet olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum çoğunlukla iki tarafın da çocuklarını almak istemesi ile ortaya çıkıyor. Yargının sunmuş olduğu karar sonrasında yeniden velayet davası açma hakkı bulunduğundan ya da karara itiraz hakkı olduğundan; çekişmeli davaların gerçekleşmesinde ki en büyük neden olduğunu söyleyebiliriz.

Velayetin anneye verilmesi;

Davanın anne lehine sonuçlanması çocuğun yaşından kaynaklanabilir. Annenin çocuğu emzirmek zorunda olması ya da bakıma muhtaç bir çocuk olması direkt olarak velayetin annede kalmasını sağlar.

Velayetin babaya verilmesi;

Çocuğun bakıma muhtaç olması gibi bir durum söz konusu olmadığında, yani yaş faktörü geçersiz olduğunda; babanın sosyal ve ekonomik durumunun iyi olması halinde çocuk babada kalabilir. İncelemeler yapılırken her iki tarafında da maddi ve sosyal yönleri göz önünde bulundurulur.

Velayet davasının sonuçlanmasının ardından karar sadece annenin görmesi ya da sadece babanın görmesi yönünde dahi olabilir. Çocuğun sağlığı düşünülerek alınan bu kararlar doğrultusunda, çocuğun en iyi şekilde bu süreci atlatması sağlanır. Uzaklaştırma kararının olmasının yanı sıra; babanın çocuğu hafta sonu görmesi ya da velayeti babada olan çocuğun annesinde yatılı kalması söz konusu olabilir. Üsküdar boşanma avukatı sayesinde detaylı bilgi alacaksınız.

Bir evliliğin sona erdirilmesi hem psikolojik hem maddi olarak oldukça zordur. Ayrıca boşanma davalarının çocuklu ailelerde de psikolojik etkiside oldukça yüksektir. Bu nedenle bireyler bu tip davaları kısa sürmesini istemektedir. Üsküdar ve civarı ilçelerde yaşamını sürdüren kişilerin boşanma ve diğer aile hukuku davalarını Üsküdar boşanma avukatı ile çözüme kavuşturmaları onlar için oldukça büyük avantaj sağlayacaktır. Kişilerin Üsküdar boşanma avukatı ile dava süreçlerini sürdürmesi bireylerin yığınla uğraşması gereken bürokratik işlemlerin bu işin uzmanı olan kişiye devretmesi anlamına gelmektedir. Boşanma davasının ilerleyişi ve kısa sürede çözüm alabilmek için Üsküdar ve civarında yaşayan bireylere Üsküdar boşanma avukatı oldukça yardımcı olacaktır.

Boşanma Davası Hangi Durumlarda Açılabilir?

Özel ya da genel bir nedenle boşanma davası açılırsa evlilik boşanma ile sonuçlanır. Boşanma davalarında ispat yükü davayı açan kişidedir. Eğer ki bu kişi davayı ispat edemezse dava reddedilir ve 3 yıl içerisinde tekrar dava açma hakkını kaybederler. Boşanma davası açma düşüncesi olan kişilere hukuki danışman mutlaka gereklidir aksi halde dava sürecinde yapılacak hatalar çözümü zor bir noktaya gelebilir. Öte yandan boşanma davaları avukatlı ve avukatsız olarak süresini etkilemektedir. Üsküdar boşanma avukatı, anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma olsun açacakları davada ihtiyaçları olan savunmayı yapacak ve müvekkillerine gereken desteği sağlayacaktır.

Boşanma nedenleri:

 • Aldatma
 • Terk etme
 • İlgisizlik
 • Onur kırıcı davranış
 • Fiziksel Şiddet
 • Yalan söylemek
 • Hakaret, aşağılama
 • Cana Kast
 • Tehdit
 • Şiddetli geçimsizlik

Boşanma Davası Süreci Nasıl Başlar?

Dava sürecinin başlaması için öncelikle bireylerin haklı bir boşanma nedenlerine ihtiyaçları vardır. Daha sonra bu nedeni öne sürebilecekleri bir boşanma dilekçesi ile ilgili mahkemeye başvurulur. Boşanma davası açma düşüncesine sahip kişi için ilk önemli nokta boşanma dilekçesidir. Boşanma dilekçesi yazılırken mutlaka Üsküdar boşanma avukatı ile görüşmelisiniz. Çünkü boşanma dilekçesinde belirtilen her konu süreci belirleyen bir unsur olarak ele alınacaktır. Dilekçede olması gereken zorunlu bilgiler bunuluyor ve bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerkiyor. Dilekçenin özenle yazılması dava talebinin oluşmasına yol açar. Bu nedenle bu konuyu uzmana başvurmadan tek başına halletmeye çalışmanız bazı riskleri barındırmaktadır. Örneğin; fiziksel şiddet ile açılacak boşanma davası ile aldatma edeniyle açılacak boşanma davası arasında farklı prosedürler ve hukuki altyapı söz konusudur. Ayrıca her evlilikte boşanmaya verilecek tepkide farklıdır. Bütün bu çerçeveler ışığında her evliliğe özel bir dilekçe yazılmalıdır. Boşanma davası anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki türdedir.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl Gerçekleşir?

 • Evlilik süresi 1 yıldan uzun sürmüş olmalı. 1 yıldan kısa süreli evliliklede anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır.
 • Anlaşmalı boşanma için her iki tarafta velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat konusunda fikir birliği içinde olmalı.
 • Her iki tarafta anlaşmalı boşanma protokülünü imzalamalıdır.
 • Anlaşmalı boşanma davasına her iki eşte katılması zorunludur aksi takdirde duruşmaya katılmaması davanın neticelenmesini engeller. Çünkü hakimin eşlerin protokol içerisinde verdikleri beyanları teyit etmesi gerekmektedir.
 • Tek celsede boşanmak isteyen kişiler anlaşmalı boşanma yapmaları gerekmektedir.
 • Anlaşmalı boşanma süreci genellikle 1 ile 3 ay içinde sonuçlanır. Ancak bu süreç Üsküdar boşanma avukatı ile 1 haftaya kadar düşebilir.

Çekişmeli Boşanma Süreci Nasıl Gerçekleşir?

 • Eşlerden birisinin boşanmayı istememesi ya da boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde anlaşamamış olması sonucunda açılan davadır.
 • Dava sürecinde hak kaybı yaşanma olsalığı yüksektir.
 • Tarafların kusur oranları, velayet, tazminat, nafaka gibi konuları etkiler.
 • Uzun süreler devam edebilen bbir dava türüdür. Onun için mutlaka Üsküdar boşanma avukatı ile görüşülmelidir.

Çekişmeli Boşanma Süreci Ne kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davaları boşanma nedenlerinin araştırılması, tanık dinlenmesi, bilirkişi raporları gibi süreçlere gerek duyduğu için 4-5 celseden önce sonuçlanmaz. Bu süreçte eğerki uzman bir avukat tarafından yönledirilmezse 3-5 sene sürebilir.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Sebep ve İspat

Çekişmeli boşanma davaları açılırken bazı hukuki prosedürlerin bilinmesi ve uygulanması gerekir. Örneğin, zina nedeniyle boşanma davası açılırken, zina gerçekleştikten 6 ay içinde dava açılmalıdır. Aksi halde dava açma hakkı zaman aşımına uğrar. Başka bir örnektede ilgisizlik nedeniyle boşanma davası açılacaksa evlilik birliğinin tmeeden sarsılması durumunu öne sürmeleri gerekmektedir. Boşanma davalarında sebep doğru seçilemediği için dava red yiyebilir çünkü dava açan iddiasını ispat etmekle hükümlüdür.

Çekişmeli boşanma davası açan bireyler boşanma sebebinin ispatını tanıklar ve farklı argümanlarla yapabilir. Örneğin, eve gizli kamera yerleştirilmesi yada ses kaydı alınması ve bu delillerin mahkeyemeye sunulması, mahkeme tarafından hukuki yollarla elde edilmediği gerekçesiyle reddedilebilinir. Ancak kredi kartı ekstreleri, otel görüntüleri, doktor raporu gibi ispat niteliği taşıyan belgeler işleme konulacaktır.

Boşanma Davaları ile Hangi Mahkemeler İlgilenir?

Boşanma davaları ile asıl olarak davanın görüleceği mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Ancak yaşanılan yerde aile mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemeleri ilgilenir. Yetkili mahkemeler ise eşlerin son altı ay içinde ikamet ettikleri yerde bulunan aile mahkemeleridir.

Çekişmeli boşanma davası reddi gibi bir durum söz konusu olduğunda bireylerin 3 yıl boyunca dava açma hakkı engellenir. Örneğin, aldatma olayı neticesinde açılan bir boşanma davası ispat edilemezse 3 yıl daha beklemek zorunda kalınabilinir. Bu gibi durumları yaşamamam için uzman Üsküdar Boşanma Avukatı ile görüşmek gerekir.

Üsküdar Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı, tüm boşanma süreciniz boyunca ihtiyacınız olan danışmanlık ve takip işlemini gerçekleştirmenize yardımcı olur. Boşanmak isteyen çiftin anlaşmasının sağlanması, haklarının korunması ve karşı davanın açılması için adımların detaylarını sizler ile paylaşır.

Üsküdar boşanma avukatı hizmeti sunan büromuz davacı ya da davalı olmanız durumunda boşanma davanız için gerekli tüm adımları en doğru şekilde atmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında iyi bir avukatınızın olması size birçok avantaj sağlar.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar?

Boşanma avukatı ücreti davanıza göre değişiklik gösterecektir. Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmiş en düşük tutar 4080 TL’dir. Ancak bu ücret temel ücret olup avukatınız ve davanızın detaylarına göre değişiklik gösterebilir.

Sizin davanızın ücretinizin ne olacağını detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız Üsküdar boşanma avukatı büromuz ile görüşebilirsiniz.

Boşanma Türüne Göre Avukat Ücreti Değişiklik Gösterir Mi?

Boşanma türü avukatlık ücretinizin değişmesinin en temel noktalarından biridir. Genellikle anlaşmalı boşanma türü kısa sürdüğü için çekişmeli boşanmalara oranla ucuz olur.

Çekişmeli boşanmada ise duruşma sayısının fazla olması, gerekli belgelerin farklılık göstermesi ve düzenli olarak takip edilmesi gerektiği için avukatlık ücreti de değişiklik gösterecektir.

Boşanma Avukatı Ne Yapar?

Üsküdar boşanma avukatı, oluşturmak istediğiniz davanın dilekçesini, detaylarını, isteyebileceklerinizi ve haklarınızı öğrenmenizi sağlar. Tüm bu adımlarda ise vekaletiniz ile işlemlerinizi sizin yerinize gerçekleştirir. Boşanmanızın daha kolay tamamlanmasını sağlar.

Eğer devam eden bir davanız varsa dava takibini, cevap dilekçelerini ve dava sonuçlanması durumunda bahsi geçen taleplerin karşılanıp karşılanmadığını takip eder. Kişinin talepleri tamamen karşılandığında dava kapatılır.

Boşanma Avukatı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Boşanma avukatı olmak isteyen kişiler üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültesi, Hukuk bölümünde eğitim almaları gerekir. Daha sonra kişiler boşanma konusunda deneyimleri ve boşanma üzerine yoğunlaşmaları ile boşanma avukatı olabilir.

4 yıllık hukuk fakültesinin bitirilmesinin ardından avukatlar 1 yıl zorunlu olarak staj yapar. Staj sonunda ise isterse baroya girerek isterse bağımsız olarak çalışarak isterse de başka bir avukatın yanında çalışarak mesleğini icra edebilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-kira-hukuku-avukati.html

“Üsküdar Boşanma Avukatı” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara