Araba Kazası İçin Avukat

Trafik kazaları hakkında yapılan son düzenlemeler ile beraber kişilerin olay yerine polis çağırmaları zaruri olmaktan çıkmıştır. Kişiler kendileri olay yerinde tutanak tutarak ve hatta kazayı fotoğraflayarak süreci daha hızlı bir hale getirme imkanını elde edebilirler. Tutanağın muntazam şekilde hazırlanması davanın ilerleyen süreçlerde sizin lehinize işlemesine yardımcı olacak faktörlerdendir.

Araba kazası için avukat ile anlaşmak ve ondan yardım almak sizin için büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle kaza sırasında hazırlanan tutanağa itiraz edilmişse ya da yaralamalı/ölümlü bir kaza söz konusu ise uzman bir kişiyi temsilciniz olarak belirlemeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Araba Kazalarında Tutanak Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kaza ile alakalı olarak sigortadan gerekli olan ödeneği almak için ya da karşı taraf kaza sebebi ile size dava açtığı zaman gerekli olan savunmayı uygun bir biçimde gerçekleştirmek adına tutanağın sorunsuz olarak hazırlanması gerekmektedir. Tutanak hazırlarken temel itibari ile dikkate alınması gereken noktalardan bazıları;

  • Tutanak örneğinde yer alan alanların özellikle kişisel bilgiler ile alakalı alanları kesinlikle boş bırakılmamalıdır.
  • Kazanın nasıl olduğunun ortaya koyulması için hazırlanmış olan alanların da kesinlikle doldurulması gerekmektedir. Bu alanda yer alan kriterlerden bazıları sağa dönüş kuralına uymamak, sola dönüş kuralına uymamak ya da kırmızı ışık ihlalinde bulunmak gibi alt dallardır.
  • Araç bilgileri ve sürücü bilgileri her iki tarafça da eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
  • Sigorta ve poliçe bilgilerinde hatasız veri sağlanmalıdır. Bu şekilde kazanın maliyetinin sigortandan karşılanması çok daha sorunsuz bir biçimde sağlanabilmektedir.

Tutanak ile alakalı olarak internette örnek metinler bulunmaktadır. Geçmiş senelerde bizzat polis çağırılarak onların gözetiminde bu süreç işletilirken ölü ya da yaralı olmayan kazalarda polisleri çağırmanız gerekli değildir. Araba kazası için avukat tutma süreci ise karşı tarafın itirazda bulunması ya da ölü/yaralı olan kazaların meydana gelmesi durumunda ihtiyaç duyulan noktalardan bir tanesidir.

Araba Kazalarında Tazminat Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Araba kazası için avukat ile iş birliği kurmanız gereken noktaların başında sigorta şirketinden alacağınız tazminat gelmektedir. Bu konu hakkında temel olarak aklınızda bulundurmanız gereken önemli bilgiler;

  • Tazminat davalarında zaman aşımı konusunda dikkatli olmalısınız. Kazanın meydana geldiği günden itibaren zaman aşımı süreci başlamaktadır. Bu nedenle kişilerin zaman aşımı meydana gelmeden dava açma işlemlerini başlatmaları gerekmektedir.
  • Zaman aşımı süresi 2 sene olarak belirlenmiştir.
  • Kişilerin sigorta şirketinden talep ettikleri tazminatın zorunlu limitler dahilinde sağlanacağının da altı çizilmelidir. Kanun koyucu tarafından belirlenmiş olan zorunlu limit neyse kazanın içeriğine göre sizin elde edeceğiniz tazminat da değişim gösterecektir.

Trafik sigortasının kapsamı da oldukça önemlidir. Kapsamı dar olan sigortalarda elde edilecek olan kazanımın çok da yüksek olmayacağı konunun uzmanları tarafından dile getirilmektedir.

Trafik kazası Avukatı İstanbul
İstanbul’da ikametgah eden vatandaşlar trafik kazası yaşadıkları takdirde karşı tarafın açtığı davada bir avukata ihtiyaç duyabilirler. Burada avukat kişinin hasar oranına göre çeşitli kazanımlar talep edebilir. Trafik kazası avukatı
Trafik kazası avukatı
Trafik kazası yaşandıktan sonra dava süreci gerekiyorsa sizin savunuculuğunuz ya da hasar oranınıza göre kazanımlarınızı avukatla karşılayabilirsiniz.
Trafik kazası avukat ücretleri
Trafik kazasında hizmet gösteren avukatların ücretleri, kaza ya da kişinin hasar oranına göre farklılık gösterir.
Maddi hasarlı trafik kazası avukat
Trafik kazasında kişi maddi açıdan ciddi bir hasara uğramışsa karşı taraftan hasar oranına göre bir talepte bulunabilir. Bu işleyiş avukatınız da birlikte gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir;

Araba Kazalarında Sıkça Sorulan Sorular

Kadıköy Dumlupınar Mahallesi İşçi Avukatı

İş Kazasına Uğradığınızda Yapmanız Gerekenler

İş Kazasında Kalıcı Zarar Görülmesi

Kaza Davalarında Süreç Nasıl İşler?

“Araba Kazası İçin Avukat” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara