0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2020

Pek çok kişinin zam gelecek mi diye beklediği Kıdem Tazminatı, 4857 sayılı İş Kanunu ile koruma altına alınan ve işverenin işçiye vermek zorunda olduğu bir haktır. Bu hakka göre işçi, kendi isteği dışında işveren tarafından işinden ayrılmak zorunda bırakılırsa çalıştığı döneme ait tazminatını alabilir. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama 2019 yılında zamlı haliyle işçi haklarını korumaya çalışırken elbette işçinin bu hakkı alabilmek için gerekli koşulları ön planda tutulur. Fakat işveren tarafından işine son verilmediği halde bu hakka sahip olabilen kişilerde var. Bu kişilerde yine İş Kanunlarına göre erkekler askerlik görevi kadınlarda evlilik sebebi ile işinden ayrılmak durumunda kaldıysa ve en az 1 yıldır orada çalışıyorsa; işvereninden kıdem tazminatı talep edebilirler.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama 2019 yılında eski yıllara oranla zamlı halde sunulurken ihtar tazminatını da göz ardı etmemek gerekir. Birbirinden farklı olan bu iki kavramdan biri sizin çalıştığınız yıl ile bağlanırken diğeri de işten ayrılmadan önce bildirilmesi gereken zamanı ifade ediyor. Kısacası ihbar tazminatı, işçi veya işverenin işten ayrılma veya çıkış tarihi belirlenen süreler içerisinde bildirilmesini ifade ediyor. Burada yine işçinin yanında olan İş kanunları; işveren gerekli sürelerde size işten çıkarılacağınız tarihi bildirmeze ihbar tazminatınızı da alabileceğinizi ifade ediyor.

Ocak ayı itibariyle kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama 2019 güncel tutarları kişinin çalıştığı süre yani her yılı için 30 günlük brüt ücreti almaya hak kazandığını gösteriyor. Daha net ifade edecek olursak; bir şirkette 1 yıl boyunca çalıştınız ve işvereniniz sizi işten çıkardı. İşte bu bir yıllık dönem için alabileceğiniz kıdem tazminatı 1 aylık brüt maaşınızdır. Bu yıl yapılacak olan zam ile yıllık net 2538 kıdem, 2011 TL de ihbar tazminat hakkınız bulunuyor. Elbette bu tutara yapılan zam, prim, çocuk yardımı gibi ekstra durumlarda katılır. Zaten İş kanunlarınca belirlenen bu durum işçinin yeni iş bulana kadar zor durumda kalmasını engellemek için yapılır. Her türlü durumun kanunlarca koruma altına alındığı fakat haklarını çok iyi bilmeyen işçilerin mağdur olduğunu düşünürsek; İstanbul’un en iyi hukuk firmalarından biri olan Helvacı Hukuk Bürosu ile tüm haklarınızı öğrenebilir, gerekli işlemleri başlatmak adına hem firma sahibi hem de avukatı olan Mehmet Ali Helvacı ile görüşerek kısa sürede işveren tarafından hakkınız olduğu halde sunulmayan haklara kavuşabilirsiniz.

Call Now Button