Kıdem Tazminatı Nedir

İşçilerin en çok sorun yaşadığı ve Türkiye’nin her yeri dahil olmak üzere Maltepe işçi avukatı çalışanlarının da ilgilendiği bir konu olan kıdem tazminatı, çok dikkatli bir şekilde incelenmesi gereken bir konudur. Şu anda yürürlükte olan 1475 sayılı kanunun 14.maddesi gereğince bir iş yerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra hizmet sözleşmesi sona eren çalışana yasalar çerçevesinde bir para ödenir. Bu ödeme ölüm sonrasında da yapılır. Maltepe işçi avukatı, bu alanda uzmanlaşmış ve kıdem tazminatının nasıl hak edildiğini bilen kişilerdir. 4857 sayılı kanunun maddelerinde bu konuyla ilgili maddeler açıklanır. Emekli olma durumu, askere gitme, işçi tarafından çıkarılma, işveren tarafından çıkarılma gibi başlıklar ile tazminat incelemesi yapılır ve haksızlıklar önlemeye çalışılır.

Tüketici Hakları İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Başta Tüketici Hakları Koruma Derneği Tükoder olmak üzere bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyeti birimlerine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Maltepe tüketici avukatı da bu konuda sizlere yardımcı olur. Maltepe tüketici avukatı, kusurlu mal satışı ve haksız ücret kesintileri gibi konular başta olmak üzere tüketici haklarını savunmaktadır. Çok ciddi sorunlarda tazminat davası da açılabilir.

Trafik Kazasında Araç Sahibi Sorumluluğu

Trafik sicil dosyalarında araç sahibi olarak görülen kişiler, trafik kazalarında da kazayı gerçekleştiren kişi olarak sayılır. Ölümlü trafik kazası sonrasında bu kişiye tazminat davası açılabilir. Hukuk Genel Kurulu tarafından alınan karar göre ölümlü trafik kazası sonrasında araç sahibi, ancak kaza esnasında orada bulunmadığını gösterirse cezadan kurtulabilir.

Kıdem tazminatı şartları nelerdir?
Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için belirli şartların karşılanması gerekir. İş sözleşmesine dayanarak herhangi bir yerde çalışan kişi olunması önemlidir. Kıdem tazminatı esasına göre işçinin çalıştığı süre ölçüt olarak hesaplanır ve burada ödenmesi gereken miktar ortaya çıkar. Bu şartlar karşılandığı takdirde kıdem tazminatı alınabilir.
1 yıllık kıdem tazminatı ne kadar?
1 yıllık kıdem tazminatı yaklaşık 2000 ila 3 bin TL civarındadır.
Kıdem tazminatı hangi hallerde alınır?
Herhangi bir işyerinde çalışan kişi haklı gerekçelerle iş yerinden ayrılmış ise kıdem tazminatı alabilir. Fakat haksız yere çıkmış ise kıdem tazminatı alma gibi bir durum söz konusu olamaz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-merkez-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/3600-gun-kidem-tazminati-2019.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kidem-tazminati-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/2019-yili-kidem-tazminati-tavani.html

“Kıdem Tazminatı Nedir” üzerine 12 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara