Trafik Kazası Tazminat Hesaplama ve Dava Süreci

Trafik kazası tazminat hesaplama süreci içerisinde tarafların ne derece kusurlu oldukları süreci belirleyen en temel etmenler arasında bulunuyor. Bu noktada dava dosyasının çok boyutlu bir biçimde oluşturulması elde edilen dava sonucunun ve tazminat seviyesinin şekillenmesine de yardımcı olacaktır. Trafik kazaları muhakkak 1 adet motorlu taşıdın dahil olarak gerçekleşen olumsuz durumlar olarak nitelendirilmektedir. Bu süreç içerisinde hem maddi hem de manevi tazminat davası açabileceğiniz bir süreç yaşanabilir. Trafik kazasının verdiği hasarın temin edilmesi için uzman bir ekip ile çalışılması elde edilen verimliliği en yüksek dereceye çıkaracaktır.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama ve Ödeme Süreci

Trafik kazasında tazminatın hesaplanmasında özellikle bu durumun taksirle olup olmadığının incelenmesi gerekmektedir. Taksirle bir diğer deyiş ile kusurlu bir hareket sonucunda ortaya çıkan ve sorun yaşanacağının ön görülmediği durumlarda suçlu olan tarafın ödeyeceği tazminat miktarının düşeceği bilinmelidir. Hatta ölümle sonuçlanan davalarda dahi kişilerin hapis yatacakları sürenin bu durum kapsamında düşüş göstereceğinin de belirtilmesi gerekiyor.

Tazminata hükmedildikten sonra kişilerin bu miktarı ödememe gibi bir hakları bulunmuyor Hatta kişilerin muhakkak bu miktarı tahsil etmeleri için dilerlerse icra takibi açma hakları dahi bulunmaktadır. Bu şekilde hukuki destek alarak elde edilen verimliliği en yüksek dereceye çıkarabilirsiniz.

Trafik Kazası Sigorta Zorunluluğu

Trafik kazası tazminat hesaplama sürecine göz atıldığı zaman özellikle araçlarda meydana gelen hasarın giderilmesi için trafik kazası sigortasının ne derece önemli olduğu fark edilmektedir. Bu noktada başlangıç aşamasında kişilere gereksiz bir harcama olarak gelse de hem maddi boyutun hafifletilmesi hem de daha sorunsuz bir trafik keyfi için sigortanın hayati öneme sahip olduğu belirtilmelidir. Siz de sigorta zorunluluğuna uyum sağlayarak haklarınızı korumak için adım atabilirsiniz. Sigortanın her sene yenilenmesi gerekir. Bu alanda kaskonun avantajlarına da bir göz atmalısınız.

Trafik Kazasında Ölümle Uğranılan Zararlar

Trafik kazasında meydana gelen zararlar ölüm durumunda çok daha net bir hal almaktadır. Durumun cenaze masraflarına ve hastane giderlerine kadar karşı taraftan talep edilme hakkı vardır. Dosyanın içerisine kişinin ölünceye kadar kaza dolayısıyla yaşadığı olumsuzlukları ekleyen bir sistem kurmalısınız. Bu şekilde elde edilecek olan dava sonucunun çok daha net bir hale gelmesini mümkün kılabilirsiniz. Trafik kazasında uğranan zarar için dava açma süreniz 2 sene ile kısıtlıdır. Muhakkak 2 sene içerisinde gerekli olan dava açma işlemleri tamamlanmalıdır. Aksi takdirde zamanaşımına düşer

Uğranan Manevi Zararlar

Trafik kazası tazminat hesaplama süreci içerisinde sadece zarara uğrayan kişinin değil aynı zamanda onun yakınlarının da haklarının savunulma imkanı vardır. Hatta ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ölen kişinin tüm mirasçılarının bu konuda dava açma ve haklarını koruma altına alma imkanları vardır. Maddi zararın ve manevi zararın en aza düşürülmesi için tüm bireysel girişimlerde bulunulmalıdır.

Trafik Kazasi tazminat sonucu kac ay surer?
Trafik kazasının suçlu fiilinin belirlenmiş olması ve mağdurun tazminat hakkının bulunması durumunda, davanın sonuçlanması 1,5 yıl ile 3 yıl arasında sürmektedir. Sigorta tahkim komisyonuna başvuru yaparak, sürecin devam etmesi gerekir.
Trafik kazasında yaralanma tazminatı ne kadar?
Trafik kazasında yaralının herhangi bir uzvunu kaybetmesi ya da psikolojik etkilere neden olan durumların yaşanmasına göre manevi ve maddi tazminat tutarı değişmektedir. Manevi tazminat ve maddi tazminat hasara göre değişir.
Trafik kazası geçirdim ne kadar tazminat alırım 2021?
2021 yılında trafik kazası geçirmeniz sonucunda, tazminat davasının % 25 oranında alınması uygun görülmektedir. Genel hesaplamalara göre 250 Bin TL tutarında ödeme yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Deneyimli Ceza Avukatı Arayanlar

Vekalet Ücreti Hesaplama İşlemleri

Emirli Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Trafik Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Mahkeme Harç Hesaplama Süreci Nasıl Tamamlanır?

“Trafik Kazası Tazminat Hesaplama ve Dava Süreci” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba eski eşim trafik kazasında 0 kusur ile hayatını kaybetti 2 kızımız var biri 10 yaşında biri yaşında tazminat tahmini ne kadar olır

    Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara