0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kart Dolandırıcılığı Suçu Nasıl İşlenir?

Günümüzde en çok işlenen suçlardan biri kart dolandırıcılığı olarak biliniyor. İnsanlar kolay yoldan kazanç elde etmek adına başkalarının kartlarını patlatıyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu gibi durumlarda kartın asıl sahibi ise maddi anlamda mağduriyet yaşıyor. Bu gibi durumlar ile karşılaşan kişilerin direkt olarak bankaları ile iletişime geçmeleri, kartlarını iptal etmeleri, sonra da polise haber vermeleri çok önemlidir.

Kart Dolandırıcılığı Suç Unsurları Nedir?

Söz konusu kart dolandırıcılığı olduğu zaman kişinin kartı bir başkası tarafından ele geçirilmiş olmalıdır. Haksız kazanç elde etmek amaç olmak zorundadır. Aynı zamanda mağdurun maddi açıdan problem yaşamasına sebebiyet verilmelidir. Bu sayede kart dolandırıcılığı suçu işlenmiş olacaktır.

  • Manyetik şerit sahteciliği en çok işlenen suçlardan biridir.
  • Aynı zamanda hesap yönlendirme durumu da sıklıkla yapılmaktadır.
  • ATM dolandırıcılığı ile kart bilgileriniz elinizden alınabilir.
  • İnternet üzerinden dolandırıcılık en yaygın durumdur.
  • Kart kopyalama işlemi de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kart Dolandırıcılığı Cezası Nedir?

Kart dolandırıcılığı ile ilgili yasa TCK’nın 245.maddesinde ele alınmaktadır. Bu maddeye göre kişilerin kredi kartı ya da banka kartı dolandırıcılığı yapması 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaktır.

Eğer ki sahte bir kart üretimi yapılıyorsa, dolandırıcılık bu şekilde sağlanıyorsa o zaman 3 yıldan 7 yıla kadar ceza alınması, 10 bin güne kadar da adli para cezası verilmesi ön görülmektedir. Bazı durumlarda kredi kartı dolandırıcılığı cezasız kalacaktır.

Ceza Alınmayan Durumlar: Suç, henüz ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birine karşı işleniyorsa, alt ya da üst soydan biri tarafından harcama yapılıyorsa, aynı evde yaşayan kardeşler, evlatlıklar tarafından bu suç işleniyorsa herhangi bir ceza alınmayacaktır.

Kartım Dolandırıldı Ne Yapmalıyım?

kartınız bir başkası tarafından ele geçirilmiş olabilir. bu gibi durumlarda maddi anlamda mağduriyet yaşanmaktadır. bu durumu fark edenlerin ilk olarak bankaları ile iletişime geçmesi gerekiyor. böylece daha fazla harcamanın önüne geçirebiliyor.

kart dolandırıcılığı suçu söz konusu olduğunda mutlaka harcanan tutara itiraz etmek gerekiyor. itiraz edilmediği zamanlarda ise ne yazık ki harcanan tutarı kabul ettiğiniz varsayılır. helvacı hukuk olarak kart dolandırılmalarında hukuki süreç için sizlere tecrübeli ekibimiz ile yardım ediyoruz.

dolandırıcılığı önüne geçebilmek adına internetten alışveriş yapmamak, yapacaksanız da 3d güvenlik sistemi olan siteleri tercih etmek gerekiyor. bunun yanında kartınızı sadece kendi yanınızda taşımanız, ortalık yere bırakmamanız da çok önemlidir.

Kart Dolandırıcılığında Şikayet Hakkı Var Mı?

Söz konusu kart dolandırıcılığı olduğunda şikayete tabi suçlar kapsamında yer almamaktadır. O nedenle şikayet süresi söz konusu olmayacaktır. Kartınızın çalındığını ya da başkası tarafından kullanıldığını fark ettiğiniz zaman hemen banka ile iletişime geçmelisiniz. Aynı zamanda polise ya da savcılığa da bilgilendirme yapmanız önemli bir konudur.

Call Now Button