0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

En Kısa Sürede Nasıl Boşanabilirim?

Eşlerin, evliliklerini sona erdirmek istemesi ve herhangi bir şekilde anlaşmada başarılı olamaması gibi durumlarda özellikle son dönemde süreç, boşanma avukatı tarafından doğrudan etkileniyor. Başarılı bir avukata sahip olan eşlerden birinin, karşı tarafın kusurlarını bilmesi ve bunları en net şekilde hakime sunması, müvekkilinin mağdur olduğunu göstermesine yardımcı olacaktır. Eğer eşlerin böyle bir talebi yoksa ve tazminat veya nafaka alınması, mal paylaşımı gibi konularda sorun çıkmasını istemiyorlarsa ise anlaşmalı dava yoluna gidilecektir.

Anlaşmalı dava türünde ise direkt olarak en kısa sürede boşanabilmeniz için gerekli imkan tanınacak ve her iki taraf için de adaletli olacak sonucun alınması için velayet, mal paylaşımı gibi ortak dağıtımlar söz konusu olacaktır. İki tarafın da karşı çıkmayacağı şekilde bir dağıtım olması, tüm konularda anlaşılarak davanın sonuçlandırılmak istenmesi büyük bir öneme sahip olur.

Çekişmeli Davalarda Boşanma Süresi

Boşanmak isteyen eşlerden birinin dahi herhangi bir konuda eşiyle anlaşamaması halinde, dava bu durum çözülene de anlaşmalı olarak tanımlanamaz. En çok tartışılan konular arasında tazminat ve nafaka gelirken, anlaşmalılarda bu ödemeler yapılsa dahi, iki tarafın da bilgisi ve kararı sonrasında mahkemede bu durum açıklanır. Çekişmeli davaların çok uzun sürmesinin bir diğer nedeni ise, anlaşıldığı taktirde sadece genel hatlarıyla incelenecek olan konunun, birkaç duruşma boyunca üzerinde duruluyor olmasıdır. Velayet, tazminat ödemesi ve mal paylaşımı, bunlar arasında en sık rastlananlardır.

Özellikle davalarda boşanma süresini olumsuz yönde etkileyecek pek çok etken bulunduğu biliniyor. Bu etkenlerin ortadan kaldırılabilmesi sadece anlaşmalı bir dava olduğu taktirde mümkün olur. Çekişmeli davalarda boşanma süresi aşırı uzun olabildiği gibi, özellikle bu süre 1 yılı dahi geçebiliyor olması nedeniyle, hızlı bir yöntem olmadığı biliniyor. Maltepe boşanma avukatı aracılığıyla evliliğinizi bitirirken de hakkınızı tam olarak alabilirsiniz.

Anlaşmalı Davalarda Boşanma Süresi

Anlaşılarak sonuçlandırılacak olan bir boşanma sürecinde avukatlardan ziyade, eşlerin kararları çok daha büyük bir öneme sahiptir. Örneğin %50 oranında bir mal paylaşımı yapılacaksa veya bir eş bütün mal varlığına sahip olacaksa, bu durumda iki tarafın da anlaşması gerekir. Çekişmeli olan davalarda normalde mahkeme, eşlere eşit veya kusur oranlarına bağlı olarak pay düşecek şekilde, adaletli bir paylaşım yaptırmaya çalışır.

Anlaşmalı olanlara ise hakimin hiçbir neden öne sürerek karışmaması, eşlerin aralarında nasıl anlaştıklarını sorması ve bunu kayıt altına geçirmesi, bir sonraki aşamaya geçilmesini sağlıyor. Maltepe boşanma avukatı bu süreçte her iki taraf için de en adil olacak paylaşımın yapılmasını, tazminattan velayete kadar tüm durumların göz önünde bulundurularak eşlerin aralarındaki paylaşımın dava sonucunda gerçekleştirilmesini sağlar.

  • Anlaşmalı Davalarda Hangi Konularda Anlaşılır?

Anlaşmalı olan davalarda velayet, tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi tüm durumlar hakkında mutlaka karşılıklı olarak karara varılmış olması gerekiyor. Çoğu davada bunlar zaten önceden boşanma avukatı aracılığıyla eşlerin karara varmasıyla birlikte, davanın en fazla 3 ay sürmesi sağlanıyor.

Mal Paylaşımında Anlaşma Nasıl Olmalı?

Paylaşımla ilgili olarak yapılacak olan anlaşmalar mutlaka hakkaniyetli bir yapıya sahip olmalıdır. Eğer eşlerden biri herhangi bir masraf etmemişse, bu durumda tüm masrafı kendisi yapan bir eşin %50 paylaşıma göz yumması doğru olmayacaktır. Kanunda da zaten çekişmeli davalarda bununla ilgili bir maddeye rastlanıyor. Evlilik sonrasında alınan malların paylaşımında, kimin neyi aldığına dahi dikkat edilmesi ve buna bağlı olarak toplam ücret tutarında bir paylaşıma imza atılması önem teşkil ediyor.

Call Now Button