Eşimden Şiddet Görüyorum Nasıl Boşanabilirim?

Türkiye’de eşler arasında en çok görülen boşanma sebeplerinden bir tanesi şiddettir. Eşinden şiddet gördüğünü ve darp edildiğini belirten bireyler, boşanma davası açarak kısa süre içerisinde süreci sonlandırabilirler. Ancak bu durumda çekişmeli bir boşanma işlemi gerçekleşeceği için kişilerin en iyi avukatları tutmaları son derece önemlidir. İstanbul’un ilçelerinden bir tanesi olan Maltepe boşanma avukatı konusunda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Sizde şiddetten kurtulmak ve boşanmak istiyorsanız eğer kendinize uygun bir avukat ile görüşerek daha bilinçli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Tazminat Davası Açma İmkanı

Şiddet gören ve bu nedenle boşanmak isteyen eşlerin tazminat davası hakları da bulunur. Boşanma konusunda tereddütleri olan ve eşlerinden kurtulamayacaklarını düşünen kadınlar, tazminat davası açarak maddi açıdan kendilerini güvence altına alma fırsatı da bulabilirler. Maltepe Avukat seçeneklerinden bir tanesini değerlendirecek olan kişilerin tazminat konusunda daha da bilinçlenmeleri faydalarına olacaktır.

 • Tazminat davası sayesinde, bireyler kendi geleceklerini güvence altına alırken aynı zamanda varsa çocuklarına da daha iyi bakma fırsatı bulabilirler.
 • Tazminat tutarı, bireyin isteğine göre belirlenmekte olup, mağduriyet durumuna göre artış gösterebilir.
 • Maddi ve manevi olarak ayrılan tazminat, aynı anda talep edilerek kişinin daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olunabilir.
 • Tazminatı ödemeyi kabul etmeyen karşı taraf, bu noktada red davası açabilir. Ancak bu durum boşanma sürecinin uzamasına neden olur.

Koruma Kararı Çıkarılması

Eşlerinden şiddet gören bireyler, aynı zamanda devletten koruma kararı da isteyebilmektedirler. Bu durumda kolluk kuvvetleri, kişilere yardımcı olmakta ve can güvenliğinin korunmasına zemin oluşturmaktadır.

Koruma kararı çıkarılma şartları: bireylere koruma kararı çıkarılabilmesi için, darp ya da şiddet durumun hastane raporu ile onaylanması önemlidir. Herhangi bir kanıtı olmayan kişiler, devletten koruma talep edemezler. Kararın mahkeme tarafından çıkarılması, yasal olarak da bir geçerliliği olduğunun göstergesidir. 6284 sayılı kanuna göre oluşturulan koruma kararı, bir süre sonrasında anlaşmanın sağlanması durumunda kaldırılabilir. Belirtilen karardan, şiddet gören kadınlar değil aynı zamanda erkekler de yararlanabilmektedirler.

Anlaşma Sağlanma Durumu

Eşlerinden şiddet gören kişiler, bir süre sonrasında anlaşma sağlayarak kısa zamanda boşanma süreçlerini tamamlayabilirler. Böyle bir durumun gerçekleşmesi zor olsa da bu noktada avukatın görevi son derece fazladır. Maltepe boşanma avukatı sayesinde, taraflar arasında anlaşma sağlanması, mağduriyetin sona erdirilmesi, bireylerin zarar görmeden boşanmaları mümkündür. Bu noktada avukatların tecrübeleri de son derece önemlidir.

 • Çekişmeli bir dava sırasında, anlaşma sağlanması halinde, durumunda mahkeme heyetine de bildirilmesi gerekir.
 • Anlaşma sonucunda bireyler boşanmaktan da vazgeçebilirler. Böyle bir durumda açılan tüm davalar geçersiz bırakılabilir.
 • Çiftler anlaştıktan sonra, şiddetli geçimsizlik durumunun yeniden ortaya çıkması halinde, avukat ile görüşmek faydalı olacaktır.

Kanıt Ve Delil Toplanması

Eşlerinden şiddet gören kişiler, gerekli tüm kanıtları ya da delilleri topladıklarında, sorun yaşamadan boşanma davası açabilirler. Üstelik delillerin önemli olması halinde, bireyler kısa süre de boşanma işlemlerini de gerçekleştirebilirler. Bu noktada delil toplama sürecine hakim olmayan taraflar, Maltepe avukat hizmetlerinden yararlanabilirler.

 • Delil toplarken kişinin özel hayatının ihlal edilmemesi son derece önemlidir.
 • Delil toplama sürecinde, dava neden açılacaksa o konuda kanıtların oluşturulmasına özen gösterilmelidir.
 • Boşanma davasını, elinde sağlam delilleri olan bireylerin açması, başarılı sonuçlar alabilmeleri açısından faydalıdır.
 • Deliller mahkemeye sunulduğunda, hepsi kabul edilmeyebilir. Bu durumda bireylerin mahkemenin kabul edeceği önemli belgeleri toplamalarında fayda vardır.
 • Kanıtları sağlam olan kişilerin karşı tarafa tazminat davası açma hakkı da mevcuttur.
Şiddete uğrayan kadın ne yapmalı
Şiddete uğrayan kadın için bu durum boşanma davalarında en önemli sebeptir. Bunun için delil ve tanık beyanı gibi çeşitli ispatlar olduğu takdirde boşanma davası açılmalı.
Kadına şiddetin cezası Nedir
Kadına şiddetin cezası en ağır ceza olarak müebbet hapistir. Ancak cezaların değişkenlik gözetmesi şiddetin seviyesine göre farklılık sağlar.
Psikolojik şiddete karşı ne yapmalı
Psikolojik şiddet diğer bir ifade ile mobbing olarak tanımlanır. Burada psikolojik şiddete karşı dava açılabilir ya da çeşitli kurumlara müracaat edilebilir.

 

İlginizi Çekebilir;

Şiddet Görüyorum Boşanabilir Miyim?

Kötü Davranan Eşimden Nasıl Ayrılabilirim?

Boşanma Davasında Koruma Kararı Nasıl Alınır?

Evliliğinde Şiddet Gören Kişi Ne Yapmalı?

Aldatıldım Nasıl Boşanabilirim?

“Eşimden Şiddet Görüyorum Nasıl Boşanabilirim?” üzerine 3 yorum

 1. Eşimle 4 senedir ayrı yaşıyorum çok büyük geçimsizlik yaşıyoruz her gün tartışma kavga
  Bunun için boşanmak istiyorum bana nasıl yardım edebilir siniz

  Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara