0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuğum Var Nasıl Boşanabilirim?

Çocuğu bulunan bireylerden özellikle annelerin nafaka talebinde bulunması gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılabiliyor. Eğer erkeğin maddi durumu kadından kötüyse, bu durumda yoksullukla ilgili sıkıntı çekmeye başladığı ve bunun eski evliliğinden dolayı olduğunu öne sürerek nafaka talebinde bulunması mümkün oluyor. Çocuğu olan bireylerde sıklıkla karşılaşılan bu durum, erkeğin aynı zamanda çocuğun velayetini alamamasıyla da sonuçlanabiliyor. Çoğu kez ise erkeğin maddi durumu daha iyi olmasına karşın, çocuk küçük olduğu için anneye verilmesine yönelik kararlara şahit olunmuştur.

Çocuğum İçin De Nafaka Alabilir Miyim?

Çocuk için verilmesi gereken bir tutar bulunuyor ve nafaka ödeyecek olan kişinin sosyal yaşantısına, aldığı maaşa, ödemelerine de bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Eşe ödenmesi gereken miktar ayrı, çocuğa ödenmesi gereken miktar ayrı olarak gösteriliyor. Hatta yeni yaşanan bir olayda boşanan bireylerden diğeri nafaka olarak hem eski eşine hem de eski eşinin köpeğine nafaka ödemek zorunda kalmıştır. Bu da nafakayla ilgili emsal niteliğinde kararların alınmasını sağlayabiliyor.

Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Doğru bir değerin belirlenebilmesi ve çocuk bulunması gibi durumlar karşısında pek çok girişimde bulunulması halinde boşanma işlemi gerçekleştirilebilir. Çocuğum var nasıl boşanabilirim? Türkiye’de kanunlar doğrultusunda nafakanın belirlenebilmesi için özel olarak yürütülen çalışmalarla birlikte, mağdur olan tarafın yoksul kalma durumu ortadan kaldırılmaya çalışılabilir.

Hangi Durumlarda Nafaka Alınamaz?

Eğer eşlerin boşanma sürecinde herhangi bir şekilde birbirleri karşısında işledikleri bir suç bulunmuyorsa, mutlaka nafaka ödenecek gibi bir durum söz konusu olmaz. Sadece boşanma eylemi gerçekleştiği için kadına veya erkeğe nafaka ödenmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. toplumda sürekli olarak boşanan çiftlerden kadına nafaka ödenmesi gerektiği algı oluşmuştur. Günümüzde çoğu zaman erkeklerin kadınları mağdur ettiği durumlar yoğun olduğu gibi, aynı zamanda şiddet, aldatma, terk etme, baskı kurma gibi bazı durumlar kadınların mağduriyetini artırıyor.

Çocuğum var nasıl boşanabilirim? Çocuk olması, çocuğa annenin bakacak olması gibi durumlar nedeniyle eğer annenin durumu babadan daha iyiyse nafaka verilmeyebilir. Belirli bir seviyede gelir gider farkı bulunan babalarda ise ödeme gerçekleşebilir. Yoksul kalınmayacağından emin olunması, taraflardan ikisinin birden nafakayla ilgili herhangi bir başvurusu veya verilmesine yönelik kararı bulunmaması halinde bu süreç rafa kaldırılabilir.

  • Nafaka Miktarı Değişebilir Mi?

Alınacak olan nafaka çok kolay bir işlem ile tekrar düzenlenebilir. Yazılan dilekçede nafakayı alan taraf miktarın artırılmasını istemesi halinde tekrar bir analiz yapılacak ve bunun ardından süreç tam olarak değiştirilebilecektir. Aylık 1500 TL nafaka alan bireylerin tekrar başvurarak, eski eşlerinin gelirlerinde olan değişikliğe göre binlerce TL alabilmeleri de mümkün olabiliyor. Bu süreçte öncelikle nafakayı verecek olan kişiyi çok fazla mağdur etmemek ve kendine bakamayacak duruma getirmemek önem teşkil ediyor.

Call Now Button