0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni Evliyim Nasıl Boşanabilirim?

Evliliği bitirmeye uygun olmayan sebepleri öne sürmeniz halinde herhangi bir olumlu sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Evliliğinizde mutlu olmadığınız, sizinle ilgilenilmediği vb. durumlar öne sürerek boşanmanıza izin verilmez. Doğru ve kanıt sunabileceğiniz boşanma beyanatları vermelisiniz. Bunun yanı sıra anlaşarak karşılıklı olarak ayrılma kararı da verebilirsiniz.

Hangi Sebeplerle Evlilik Bitirilebilir?

Evliliğin bitirilebilmesi için geçerli olan sebepler arasında en hızlı sonuç alınmasını sağlayanlardan bir tanesi aldatma, diğeri ise hayata kast veya kötü muamele etme ve şiddet olarak gösterilebiliyor. Evden ayrılma, akıl hastalığının bulunması, ayrı yaşama gibi durumlar nedeniyle de evliliğin bitirilebildiği görülüyor. Şiddet maalesef en sık rastlanan başvurular arasında fakat halen pek çok kadının bu gerekçeyi öne sürerek mahkemeye ve karakola giderek başvurusunu yapmadığı biliniyor. yapanların sayısının ise %10’a dahi ulaşmadığı düşünülüyor. Yeni veya uzun süredir evli olunması fark etmeksizin evliliğin bu gerekçeyle bitirilmesi mümkündür.

Yeni Evlilerde Boşanma Faaliyetleri Nasıl Olur?

Eğer evliliğiniz sadece iki aylıksa herhangi bir şekilde birbirinizi aldatmadığınız şiddet göstermediğiniz, maddi geçimsizlikle karşılaşmadığınız, evliliğinizin temelden sarsılmasına neden olabilecek durumlarla karşılaşmadığınız taktirde boşanmanıza izin verilmeyecektir. Anlaşarak karşılıklı olarak planlarınızı ve isteklerinizi ortaya koyarak boşanabilmeniz için en az 1 yıllık evli olma zorunluluğunuz bulunuyor. Yeni evlilerde bu durum son derece büyük bir önem taşıyor. Eğer boşanmak için yalan – yanlış beyanatta bulunur ve bunu ispatlayamazsanız da boşanmanız gibi bir durumun söz konusu olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Evlilerde anlaşmalı boşanmalar mutlaka 1 yıl ve üzeri ilişkiler için geçerlidir. Aldatma, şiddet, hayata kast gibi durumlarda ise doğrudan yüklü miktarda maddi ve manevi tazminat, ardından ise doğrudan boşanma işlemi olarak ortaya çıkıyor.

En Çok Hangi Gerekçelerle Boşanma Davası Açılıyor?

İnsanların toplumdaki sosyal yapılarına ek olarak elde ettikleri gelirler ve giderler doğrultusunda belli başlı istatistikler göz önünde bulundurularak özel gerekçeler sunulabiliyor. Yeni evli olanların başarılı sonuçlar alabilmesi ve boşanabilmesi mümkün oluyor. En çok karşı karşıya kalınan davalar arasında özellikle maaşı düşük olan bireylerin geçimsizlikten şikayetçi olduğu ortaya çıkıyor. Yeni evlilerde ise çoğu zaman geçimsizlik değil, alkol kullanımı, şiddet gösterme veya kumar bağımlılığı gibi durumlar nedeniyle boşanma davası açılabiliyor. Evlenen bireylerin ayrılabilmesi için taraflardan birinin uyuşturucu bağımlısı olması, diğerinin bunu ispatlaması ve sürekli olarak içtiği için eşini mağdur etmesi de geçerli bir sebep olarak görülebiliyor.

Yeni evli olan bireylerin son dönemdeki başvurularında şiddetli geçimsizlik ve yetmeyen maddi yapı bulunuyor. Buna ek olarak sosyal yapıdaki yeri daha üst seviyede olan bireylerin boşanabilmesi için doğrudan aldatma veya kumar gibi durumların ortaya çıktığına şahit olunabiliyor. Kaç yıllık birliktelik olduğuna bakılmaksızın, maddi durumu iyi olanlarda genellikle aldatma ve maddi durumu kötü olanlarda ise geçimsizlik ve şiddet durumları nedeniyle boşanma davalarının açıldığına şahit olunuyor.

Call Now Button