Hızlı Boşanmak İçin Ne Yapabilirim?

Hızlı bir şekilde boşanma davasında sonuca ulaşmak, aynı zamanda nafaka ödeme zorunluluğuyla karşı karşıya kalmadan veya belirli bir değerde anlaşılarak ödemeleri gerçekleştirmek mümkündür. Hızlıca boşanmak isteyenler mutlaka anlaşmalı ve mahkeme karşısına beraber çıkarak anlaşarak ayrılmak istediklerini beyan etmelidirler.

Çekişmeli Davalar Ne Kadar Sürer?

Taraflar arasında bulunan çekişmeler nedeniyle herhangi bir anlaşma söz konusu olmadığı için, mahkeme tam olarak araya giremeyebiliyor. Yalan beyanlarda bulunan kişi sayısının çok yüksek olması ve arada çocuk da bulunması halinde çocuğu almak için son derece kötü ithamlarda dahi bulunulabiliyor olması çekişmeli davaları etkileyebilecektir. Hızlı boşanmak için ne yapabilirim? Hızlı bir şekilde ilişkinin sonuna gelinebilmesi mümkün olmayan bu dava türünde taraflar anlaşmadığı sürece ortalama 1 ila 2 yıllık bir süreç boyunca evli kalmaya devam edeceklerdir. Evleri ve eşyaları da dahil olmak üzere gerekli olan ayırma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bazı ilişkilerde iki taraf da mağdur olabiliyor ve bu nedenle hangi tarafın daha mağdur olduğunun anlaşılması ve nafakayla ilgili kararın verilmesi için özel bazı incelemeler yapılacaktır. Bu nedenle çoğu zaman davaların sonuçlanması anlaşmalı olanlara kıyasla beş kat daha uzun sürebiliyor.

Çekişme Olmayan Davalar Kaç Ay Sürer?

Çekişme bulunmayan davalarda sonuca ulaşılmasıyla ilgili süreç direkt olarak tarafları etkilemediği için ortalama üç ay içerisinde sonuçlanabilecektir. Eşya paylaşımının yanı sıra çocuğun velayeti ve boşanma kararının ortaklaşa veriliyor olması, pek çok durumda nafaka gereksinimini dahi ortadan kaldırılabiliyor. Hızlı boşanmak için ne yapabilirim? Hızlı bir şekilde ilişkinin sonuna gelinebilmesi, evliliğin kayıtlardan kaldırılabilmesi için tüm durumlar olumlu bir şekilde gittiği taktirde başvuruda bulunulduktan sonra ortalama 2 ila 3 aya kadar istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Anlaşma bulunan bir boşanma sürecine tabii tutuluyor olsanız dahi nafaka talep edilen taraf olabilirsiniz veya nafaka alabilirsiniz. Tamamen mağduriyetinize ve evliliğinizdeki boşanma gerekçesine, genel yapıya bağlı olarak bu karar verilecektir

Erkekler Boşanırsa Nafaka Alır Mı?

Kanunlara göre hem erkeğin hem de kadının boşanma sürecinde nafaka talebinde bulunması halinde alma hakkı bulunuyor. Eğer kadının sabit bir işi bulunuyorsa ve belirli bir gelir gider dengesine sahip, ilişkide suçlu taraf ve mağdur olmanıza sebep olmuşsa nafaka ödemesi mümkün olabilir. Fakat eğer sizin maddi durumunuz iyi değilse doğrudan anneye verilecek olan çocuğu da unutmayacak olan kanunlar, alacağınız nafakadan, çocuğa iştirak miktarını kesecektir. Bu nedenle belirli oranda düşük, kadının maddi durumu doğrultusunda ve mağduriyetinize göre kazanç sağlayabilirsiniz.

  • Boşandıktan Sonraki Evlenme Süreci

Erkekler boşanmaları halinde aynı gün içerisinde dahi evlenme imkanına sahip olabiliyor. Fakat boşanmanın ardından belirli süre boyunca beklenmesi önem teşkil ediyor. Boşandıktan sonraki evlenme sürecinde kadının tekrar evlenebilmesi için mutlaka belirli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu durum nedeniyle mağduriyet yaşanabileceği de göz önünde bulunularak mahkemeye başvuruda bulunulabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/evlilik-ve-mal-ayriligi-sozlesmesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-surecinde-kadina-taninan-haklar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/topselvi-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cavusoglu-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davalari-ne-kadar-surer.html

Yorum yapın

Hemen Ara