0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu

Söz konusu kredi kartı dolandırıcılığı olduğunda suçun işlenebilmesi için pek çok yok vardır. Genel olarak internet üzerinden kart bilgileri elde edilmektedir. Bunun yanında ATM dolandırıcılığı da son yıllarda sıklıkla yaşanan bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. Kart kopyalama durumu da dolandırıcılık sınıfında ele alınmaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçunun Unsurları Nelerdir?

Failler, manyetik alan sahteciliği yaparak kart sahiplerini mağdur edebiliyor. Aynı zamanda hesap yönlendirme de sıklıkla işlenen suçlar arasında yer alıyor. Tüm bu durumlar ile karşılaştığınız zaman yapacağınız ilk iş durumu hemen bankaya bildirmek, durumun önlemini almak olacaktır.

Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması konulu TCK’nın 245.maddesinde belirtilen suç kapsamında, kartın ele geçirilmesi ve izinsiz bir şekilde kullanılması durumu ele alınmaktadır. Ancak, söz konusu kredi kartı dolandırıcılığı olduğunda bazı durumlarda bu durum dolandırıcılık olarak kabul edilmiyor.

  • Haklarında ayrılık kararı verilmemiş olan eşlerden biri,
  • Aynı konut üzerinde yaşayan kardeşlerden biri,
  • Üst ya da alt soydan biri kartı izinsiz kullandığında bu suç teşkil etmeyecektir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçunun Cezası Nedir?

TCK’nın 245.maddesinde başkasının kredi kartını ya da banka kartını izinsiz bir şekilde ele geçirmek suçu açıklanmıştır. Başkasının kartını kullanan ve kart sahibinin mağduriyet yaşamasına vesile olan kişiler bu madde kapsamında cezalandırılmaktadır.

Kredi kartı dolandırıcılığı cezası 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına denk gelmektedir. Aynı zamanda 5 bin güne kadar da adli para cezası alınacaktır. Sahte kart üreten ve bunu piyasaya süren kişiler ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasının yanında 10 bin güne kadar adli para cezası alacaktır.

Hangi Durumlarda Dava Düşer: Eğer ki henüz ayrılık aşamasında olmayan bir eş, alt ya da üst soylardan birisi, birlikte yaşanılan kardeşlerden birisi bu suçu işliyorsa ceza alınmayacaktır.

Kredi Kartı Dolandırılanlar Ne Yapmalıdır?

Günümüzde en çok işlenen suçlardan biri kredi kartı dolandırıcılığı suçu olarak karşınıza çıkıyor. Peki, kredi kartı dolandırıcılığı ile karşı karşıya kalanlar ne yapmalıdır?

  • Hiçbir şekilde güven vermeyen sitelerden alışveriş yapmamalısınız.
  • İnternet üzerinden kredi kartı bilgilerinizi paylaşmamalısınız.
  • 3D güvenlik sistemi olmayan sitelerden uzak durmalısınız.
  • Kartınızın kullanıldığını fark ettiğiniz anda durumu bankanız ile paylaşmalısınız.
  • Yapılan harcamalar için itiraz hakkınız bulunmaktadır.
  • İtiraz edilmediği durumlarda harcamalardan sorumlu tutulacaksınız.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı İle İlgili Suç Duyurusu Süresi Nedir?

Kredi kartınız dolandırıldıysa şikayet etmek için belirli bir süre yoktur. 5464 sayılı kanun baz alındığında kartın başka biri tarafından kullanılması, kartın çalınması durumlarında kartın ait olduğu bankanın acilen bilgilendirilmesi gerekiyor. Kredi kartı dolandırıcılığı suçu şikayete tabi olan suçlar arasında yer almaz. O nedenle herhangi bir şikayet süresi de söz konusu değildir. Savcılık tarafından durum direkt olarak soruşturulacaktır.

Call Now Button