Trafik Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Özellikle ölümlü trafik kazası sonrasında maddi ve manevi olarak dava açma hakkı kişinin yakınları tarafından kullanılabilen bir haktır. Ölümlü trafik kazası sonrasında maddi ve manevi tazminat davası ayrı ayrı olarak belirlenebilir. Trafik kazasında meydana gelen destekten yoksun kalma durumunda maluliyet durumu göz önünde bulundurulur. Dosya içeriğinde davacının velayetinin olduğu kişi, yaralanma, ölüm ve destek yoksunluğu nedeniyle ayrı olarak dava açabilir. Manevi tazminatlar zenginleşme aracı olarak görülmez. Burada amaç, acı ve elemin bir nebze de olsa giderilmesidir. Kişilerin sosyal ve ekonomik durumu, birinci ve ikinci dereceden akraba kaybı gibi unsurlar davanın miktarını ve içeriğini belirler. İş kazası olması durumunda da burada şirket ve işveren devreye girer.

Kıdem Tazminatı Ne Zaman Verilir?

Maltepe işçi avukatı olarak bizler, işçilerin haklarını her zaman korumak ve bu hakların neler olduğunu göstermek için çalışıyoruz. Kıdem tazminatı da iş dünyasında son derece önemli bir konudur. Kişilerin hizmet akdinin 4857 sayılı kanun çerçevesinde korumaya alınan haklarına göre, işveren, sözleşme süresi esnasında sonrasında çıkardığı işçisine tazminat ödemek durumundadır. Maltepe işçi avukatı olarak 4857 17.maddeye göre işlem yapmaktayız. İş kazası sonrasındaki kıdem tazminatlarıyla da ilgilenmekteyiz.

Tüketici Hakları ve Davaları

4077 sayılı Tüketici Hakları Kanununa göre Maltepe tüketici avukatı çalışanlarımız, kusurlu mal satışı veya haksız ödeme alınması gibi durumlarda karşı dava açmaktadır. Maltepe tüketici avukatı, aynı zamanda tüketici hakem heyetleri ile koordineli çalışır.

Trafik kazalarında tazminat davası kime karşı açılır?
Trafik kazalarında tazminat davası karşı tarafa açılır. Burada kişinin kusur oranına göre bir tazminat dava süreci işlenir.
Ölümlü trafik kazalarında manevi tazminat kimden istenir?
Ölümlü trafik kazası yaşanmış ise hayatını kaybeden kişinin manevi tazminat işleyişi yakınları tarafından gerçekleşir. Trafik kazasına sebebiyet veren kişi tarafından istenilmesi mümkün.
Trafik kazasında manevi tazminat sorumlusu kimdir?
Trafik kazasında gerekçe kabul edildikten sonra maddi ya da manevi tazminat davası haksız fiil sorumluluğuna karşı açılan davalardır. Manevi tazminat sorumlusu da burada haksız fiil sorumlusu olarak yer edilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kidem-tazminati-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasinda-olum-halinde-hangi-davalar-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasi-avukati-istanbul-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasi-davalarinda-zamanasimi.html

“Trafik Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat Davası” üzerine 13 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara