0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Tazminat Davası Detayları Nelerdir?

Trafik kazası tazminat davası kapsamında duruma en az 1 adet motorlu aracın dahil olması gerekmektedir. Bu noktada özellikle davanın şekillendirilmesi için olabildiğince fazla sayıda delile ihtiyaç vardır. Ancak bu şekilde kısa vadede sorunsuz bir biçimde çözüm elde etme hakkını yakalayabilirsiniz. Trafik kazalarında sadece bedensel zarar değil aynı zamanda manevi zarar da verilebilmektedir. Her iki şekilde de maddi manevi tazminat davası açma hakkınız vardır.

Trafik Kazası Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Trafik kazası tazminat davası konu başlığı altında kişilerin dikkate almaları gereken hususlardan bazıları;

  • Davayı açarken özellikle konunun uzmanı olan bir avukat ile iş birliği yapılması sizin için oldukça verimli olacaktır.
  • Trafik kazasında dava açarken asıl kullanılan unsur haksız fiil oluşturulmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum ne derece net şekilde ispatlanırsa kişilerin elde edecekleri dava sonucu o kadar net ve hızlı olacaktır.
  • Tazminat davası mahkeme tarafından direkt olarak açılmaz. Bu konuda kişilerin bireysel başvuruları gerekmektedir.

Bu detaylara göz atıldığı zaman kişilerin haklı çıkmak adına kullandıkları delillerin muhakkak hukuki yollardan elde edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde dava dosyasına sunulan deliller kabul edilecektir.

Trafik Kazası Sigorta Zorunluluğu

Trafik kazasında geçerli olan sigorta zorunluluğu sizin için hayati önem taşımaktadır. Hem herhangi bir vefat durumunda ailenin mağdur olmaması için hem de genel olarak maddi menfaatlerin korunması adına trafik sigortası ve bunun yanı sıra kasko konusunda muhakkak dikkatli olmalısınız. Her aracın bulunduğu sınıfa göre ödenmesi gereken miktarda değişim yaşanmaktadır. Sınıfı yüksek olan araçların sahiplerinin ödemeleri gereken miktarın bir kademe daha yüksek olduğu görülüyor.

Trafik Kazasında Ölüm Durumunda Zararlar

Trafik kazasında bir ölüm yaşanması durumunda zararlar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Cenaze masrafları
  • Hastane masrafları
  • Ailenin genel durumu
  • Arabanın durumu

Tüm bu detayların dava dosyasının bir parçası haline getirilmesi gerekir. Ölüm sonrası kişilerin maddi anlamda mağdur edilmemesi için özellikle detaylı bir dava dosyasının oluşturulması ve hakların savunulması büyük önem arz etmektedir. Helvacı Hukuk ile iletişim kuran kişilerin bu konuda sorun yaşamadan dava seyrini takip etme hakkı bulunmaktadır. Hem dava seyri sorunsuz devam edecek hem de süreç hakkında konunun uzmanlar tarafından anında bilgilendirileceksiniz.

Trafik Kazası Kanuni Detaylar

Trafik kazası tazminat davası kapsamında genel olarak taksirle adam yaralama başlığı altında değerlendirilen bir sistem söz konusudur. Bu noktada özellikle kişinin hız yapmasının ya da genel trafik kuralları ihlalinin bilerek yapılaması gerekmektedir. Taksir bir diğer deyiş ile kusurlu bir davranış sonucunda adam yaralama kapsamında değerlendirilmektedir. Bu tür detaylar kişilerin alacakları suçu direkt olarak etkileyen detaylar arasında bulunmaktadır.

Zaman Aşımı: Trafik kazasının oluşmasından hemen sonra 2 senelik bir süre verilmektedir. Gerekli başvurular bu süreç içerisinde tamamlanmazsa dava zamanaşımına düşer.

Call Now Button