ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Trafik kazası sebebi ile maddi ve manevi tazminat davası ölüm, yaralanma, nedensel zararlar, ev, araba ya da mal varlığında meydana gelen zararların giderilmesi amacıyla zarara uğrayan kişiler tarafından trafik kazalarında sorumluluğu bulunanlara karşı açılan tazminat türüdür. Bu davaların yürütülmesinde Helvacı Hukuk Büromuz kanunlara bağlı olarak destek sağlayacak haklarınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

Trafik Kazalarında Görevli olan Mahkeme

Ölümlü trafik kazaları ve yaralamalı trafik kazalarında açılacak olan maddi ve manevi tazminat davalarında görevli olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Trafik sigortasını yapan şirkete açılacak olan tazminat davalarına ise bakmakla görevli olan mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesidir. Sigorta şirketinin sorumluluğu ticari bir işten kaynaklandığı için trafik sigortalarını yapan şirkete Asliye Ticaret Mahkemeleri bakmaktadır.

Trafik Kazası Davası Yetkili Mahkeme

Ölümlü ya da yaralamalı trafik kazalarında açılan maddi ve manevi tazminat davasında birden fazla yetkiye sahip olan mahkemeler bulunur. Trafik kazalarında tazminat davasına bakmakla yetkili olan mahkemeler;

  • Trafik kazasının gerçekleştiği yere bulunan mahkemelerde tazminat davası açılabilmektedir.
  • Açılan tazminat davalarında zarar görenin ikametgah adresinde bulunan mahkemelerde de bu dava için başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Trafik sigortası şirketinin merkezinde yer alan mahkemelerde maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir.

Tanzimat Davasını Kimler Açabilir?

Trafik kazalarında eğer yaralanma ya da ölümler meydana gelmiş ise yaralanan şahsın kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Trafik kazası geçiren kişi yaralanma durumlarında uğradığı üzüntü, elem ve kedder gibi nedenlerden dolayı manevi tazminat davası açabilir. Yaralanan kişi maluliyet sebebi ise çalışma hayatı boyunca uğradığı iş gücü ve çalışma ücreti kaybı için maddi tazminat davası açabilir.

Yaralanan kişilerin yakınları yalnızca manevi tazminat davası açabilir. Trafik kazası nedeni ile ağır olarak yararlanan kişinin yakınları maddi tazminat davası açamaz.

Yargıtay uygulamasına göre düzenlenen kararlar neticesinde ölümü trafik kazalarında ölenden yaşarken destek alan herkes maddi ve manevi olmak üzere tanzimat davası için ilgili mahkemelere başvurabilir. Ölen evli ise eşi ve çocuklarına, bekar ise anne ve babasına destek verdiği kanunlarca kabul edilmektedir. Trafik kazalarında ölen kişilerin eşi, çocukları, anne ve babasının ölenin desteğinden yararlandıklarına dair bir ispatta bulunmalarına gerek yoktur. Ancak ölen kişinin dayısı, teyzesi, amcası ya da nişanlısının destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmesi için ölen kişiden yaşarken destek aldıklarını ispat etmeleri gerekir.

Tazminat Davası Kime Karşı Açılır?

Haksız fiil olarak kabul edilen trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat davaları haksız fiil sorumluluğu bulunan kişilere karşı açılır. Trafik kazaları neticesinde herhangi bir ölüm, yaralanma ya da mal varlığına zarar gelmesi gibi durumlarda maddi ve manevi tazminat davası açılmaktadır.

Aracın Sahibi:  Trafik kazasına karışan aracın sahibi kural olarak aracın işleteni olarak kabul edilir. Bu nedenle de tazminat sorumluluğuna sahiptir.

Sigorta Şirketi: Zorunlu mali sorumluluk sigortası ya da poliçe gibi kapsamlarına göre ihtiyarı mali mesuliyet sigortası hangi sigorta şirketi tarafından yapıldığına bağlı olarak değişir. Hangi şirket tarafından yapılmış ise o sigorta şirketi de ölüm, yaralanma ve diğer zararlardan sorumlu tutulur.

Aracın İşleteni: Trafik kazasına karışan aracın işleteni her türlü zarardan sorumludur. Trafik tescil kayıtlarında aracın sahibi olan kişi aynı zamanda aracın işleteni olarak da kabul edildiğinden ölümlü trafik kazalarında sorumlu olarak tutulmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazasında;

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: Ölen kişilerin yakınları kaza nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı açma talebinde bulunabilir. Ölen kişinin ardından ömür boyu destekten yoksun kalan kişiler ölenden elde edecekleri mali desteği tazminat sorumluluğu kapsamında talep etme hakkında sahiptir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-profesyonel-avukatlik-hizmeti.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasinda-maddi-ve-manevi-tazminat-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/mahkemede-olumlu-trafik-kazasina-dair-cezalar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazalari-ve-tazminat-davalari.html

“ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara